Nebezpečí příliš štědrých a dobře vypadajících dividend se nemusí týkat jen menších, nestabilnějších firem, ale i některých zavedených gigantů s globálním dosahem. Následující tři společnosti 100% znáte a některé z nich možná ve svém portfoliu aktuálně máte právě kvůli jejich dividendám. Aby taky ne, všechny tři vyplácejí dividendy již celé dekády a patří mezi investory k velmi populárním volbám.
Jejich aktuální výnosy však ani zdaleka nemusí být nadále udržitelné, pokud se jim nepodaří udělat něco se svým byznysem a zisky. Pojďme si ukázat, proč:
ExxonMobil ($XOM)
Ropný gigant Exxon letos zatím patří k velkým překvapením - akcie společnosti již od ledna přidaly téměř 48 % a vyrovnaly již cenovou hladinu, kterou měly na konci loňského února při rozjezdu pandemie. Hlavním "viníkem" je však produkce ze strany zemí OPEC+, nikoliv skutečnost, že svět má už dnes výrazně vyšší poptávku po ropě. Kdepak, koronavirus dopravu stále z velké části omezuje. A stále více z nás navíc své spalovací automobily mění za elektrická vozidla.
Exxon však zatím tuto novou realitu aspoň z pohledu vyplácených dividend očividně nevnímá. Společnost v roce 2019 investorům vyplatila víc, než kolik sama vydělala a v loňském roce navíc zaznamenala 19% propad svých příjmů. Rapidní růst ceny letos během pár měsíců z dvouciferného výnosu udělal aktuálních 5,71 %, což může zkreslovat skutečnost, že jeho výše nadále vypadá neudržitelně.
Optimistický výhled pro $XOM říká, že ceny paliv v poslední době opět rostou, na což již analytici zareagovali zvýšením svých odhadovaných zisků společnosti pro příští rok. Trh tak stále věří, že nás čeká hvězdný návrat ropy na výsluní. Kombinace krutých finančních následků pandemie, efektivnějších spalovacích motorů a postupnému přesunu k elektromobilům stejně jako rapidní expanze obnovitelných zdrojů energie však pro současnou výši dividendy, která je vyplácena již 37 let v kuse, představuje nezanedbatelné riziko.
AT&T ($T)
Telekomunikační gigant AT&T patří rovněž ke společnostem, jež se těší velké oblibě ze strany investorů zejména díky své štědré dividendě. S 34 lety nepřetržitého navyšování jejich hodnoty a titulem dividendového aristokrata za pasem se není čemu divit. $T tradičně svou dividendu již od roku 2005 vždy navyšuje na začátku roku, avšak letos byl tento očekávaný krok vynechán.
Z roku 2021 samozřejmě ještě zbývá hromada času, ale najít důvody této nečekané stopky růstu dividend není až takový problém. Kabelové a televizní společnosti spadající pod křídla tohoto giganta aktuálně zažívají lehce depresivní období a nedávná akvizice konglomerátu WarnerMedia místo vyšších příjmů volá spíš po velkých investicích do obsahu.
Pokud chce AT&T současnou nelehkou situaci ustát, bude se muset soustředit na maximalizaci příjmů ze svých bezdrátových služeb. Jen tak bude firma schopná zajistit si dostatečně velké cash flow na to, aby mohla krmit investicemi WarnerMedia a udržela jej v konkurenčním boji s velikánu typu Comcast či Walt Disney relevantní.
Další výzvou pro společnost bude to, jak se popere se skomírajícím byznysem okolo satelitního televizního přenosu (ideální by asi bylo celou dceřinou společnost DirecTV, jež satelitní televizi nabízí, zavčasu odprodat ) či pomalu upadající dceřinou firmu U-verse, jež byla svého času odpovědí AT&T na kabelovou nabídku konkurence. 1. března oznámený spinoff, kam $T uklidí DirecTV, U-verse a zbytek televizního byznysu, přičemž bude dál vlastnit 70 % nové společnosti, není ideální konečné řešení. Jestliže se společnosti nepodaří zůstat výnosným telekomunikačním gigantem, ale začne místo toho skrz WarnerMedia pokukovat spíš po titulu mediálního magnáta, mohla by dividenda s aktuálním výnosem 7,02 % být v ohrožení.
Coca-Cola ($KO)
Pro někoho možná překvapivý člen této trojice. Když se totiž podíváte na dividendový výnos společnosti Coca-Cola, najdete poměrně nízkých 3,31 %. Nejde tak o nijak přestřelený výnos, který by měl na první pohled vyzývat ke znepokojení. K tomu vás přinutí až skutečnost, že loňská výplata 1,64 $ na akcii společnost stála 91 % veškerých jejich zisků.
Argument pro optimismus je poměrně jasný - Coca-Cola svým investorům na dividendách vyplácí více než 75 % svých zisků již sedm let v řadě, takže management pravděpodobně ví, co dělá. Jde o globální, zavedenou tiskárnu na peníze plnou lovebrandů, u níž lze velmi dobře predikovat příjem. Američané sice již dnes nepijí tolik slazených vod jako v roce 2004, kdy jejich konzumace dosáhla historického vrcholu, ale Coca-Cola na změnu trendu již dávno reagovala expanzí do perlivých vod, energetických nápojů, džusů nebo segmentu kávy.
Problém je, že ani tato snaha do rozmělnění příjmů do nových trendů nemusí být zdaleka dost, aby zalepila díru po vlajkové lodi konglomerátu, kterou je všem známý černý nápoj nabouchaný cukrem. Příjmy $KO v 7 z posledních 8 let zaznamenaly pokles a poslední Q4 výsledky z konce roku 2020 ukázaly, že lockdowny a pandemická opatření Coca-Cole zablokovaly jakékoli šance na růst příjmů. Společnost však navzdory těmto skutečnostem minulý měsíc navýšila svou dividendu, čímž šňůru jejího konstantního navyšování natáhla již na 59 let!
Analytici očekávají, že by ziskovost společnosti letos měla zaznamenat opětovný růst, ale co když bude touha spotřebitelů po prémiových slazených nápojích i nadále opadat? Má Coca-Cola plán, jak na tento možný scénář reagovat? A bude za rok schopna navýšit své členství ve výjimečném klubu dividendových vládců na 60 let, i když letošní hospodářské výsledky nebudou žádná sláva?
---
Čeká dividendy těchto tří společností v nejbližší době pokles nebo minimálně zastavení růstu? To netvrdím, ale ve všech případech rozhodně lze najít solidní argumenty, které by mohly další vývoj dividend negativně ovlivnit. Nechci tedy prvoplánově nikoho strašit, ale spíš na konkrétních příkladech ukázat, že dlouhodobé dividendové investování do zavedených, stabilních gigantů není jen o tom, že do nich uložíte kapitál a na další dekádu se odmlčíte.
Byť tyto velké korporace zpravidla vědí, co dělají a umí si svou na první pohled neohroženou pozici udržet, neměli by investoři usínat na vavřínech, ale pravidelně aspoň po očku sledovat, jestli management nezaspává dobu, nové trendy, inovace a především co dělá dnes pro to, aby své štědré výplaty akcionářům mohl dál provozovat třeba i za pět nebo deset let.
#investovani #dividendoveakcie #dividendovyaristokrat #dividendy #vynos #pandemie #riziko #zisky #exxonmobil #att #cocacola #analyza #vyhled
$T mam nieco nakupene za 28,80, ale z ineho dovodu...moj target vidim na cca 35 USD. Riziko z dlhodobeho pohladu tam je, DirectTV uz predali a uvidime co dalej. Buducnost u nich je v 5G a stream HBO
@hladaniehodnoty No, prodali část DirecTV, stále vlastní 70 % DirecTV, U-Verse a AT&T TV, což bude obsahovat ten nový spinoff. Jak jsem psal už níže, HBO osobně vidím jako nejlépe trojku na poli streamování, na tempo Netflixu a Disney+ podle mě v následujících letech mít nebudou. Na HBO se dá určitě zapracovat, má to ještě stále svoje mouchy (aspoň z pohledu ČR diváka), ale co se týče generování zisků a růstu, chtěl bych vidět co největší "push" tím telekomunikačním směrem.
Na $T koukám delší dobu. Dost mě odrazuje jejich dluh, na druhou stranu pokud by se jim podařilo trochu (hodně) to celé zoptimalizovat (DirectTV už je prodaný, ztráta myslím kolem 40b) a vymacknout maximu z hbo max (což zatím vypadá nadějně, dle chystaných premiér - Duna, Matrix,..), tak si myslím, že jak akcie tak dividenda má stále potenciál.
@pavelSchroder Ohledně toho HBO mám své obavy, resp. nevidím aktuálně důvod, proč by měli mít v následujících letech šanci skutečně konkurovat Netflixu a Disney+. Proto bych mnohem raději viděl scénář, kdy se budou snažit HBO nakopnout, ale primárním zaměřením zůstanou telekomunikace (5G).
Z těchto tří akcií je podle mě nejrizikovější ExxonMobil, i proto se mu vyhýbám. Raději jsem zainvestoval do Gazpromu.
Každopádně, pokud by jakákoliv společnost nevyplatila dividendu, vedlo by to k poklesu ceny a byl by to super nákup. Páč je jasné, že dividendu pak zase v budoucnu zavedou.
@Karkoska Pravda, pro nákup by to asi byl ideální scénář.
A kdo tyto akcie nemá.. že? ? jako diverzifikace proč ne.