Možná si myslíte, že společností s nejpokročilejším autem s vlastním pohonem je Tesla, Waymo Google nebo Cruise General Motors.
To by mohla být pravda. Pouze jedna společnost však v současné době prodává poloautonomní automobily… a není v USA
Japonská automobilka Honda Motor Co. Ltd. ($HMC) ve čtvrtek oznámila svoji autonomní Hondu Legend.
Je to první státem certifikovaný vůz, který nabízí automatizaci úrovně 3, což znamená, že vozidlo může plně fungovat bez řidiče - i když jen v určitých situacích.
Technologie Sensing Elite od společnosti Honda ještě není dostatečně pokročilá pro navigaci v rušných městských křižovatkách. Místo toho je navržen tak, aby převzal kontrolu nad dopravní zácpou, aby si řidiči mohli odpočinout a zkontrolovat své smartphony nebo sledovat film na navigačním panelu.
Tato funkce není levná, protože upgradované vozy budou stát ekvivalent 102 000 $. A budou k dispozici pouze v Japonsku.
Neočekávejte tedy, že v místním zastoupení zatím najdete samojízdné vozy k prodeji. Honda Legend však ukazuje, jak rychle se za posledních několik let zlepšila technologie senzorů.
A to vede k dnešní investiční příležitosti ...
a nemá nic společného s kryptoměnami, průzkumem vesmíru nebo robotikou. Očekává se však, že tato nadcházející technologická revoluce v příštích sedmi letech vzroste na 2471%.
Nová generace samořídících automobilů
Technologie Sensing Elite od společnosti Honda spoléhá na radarová zařízení, fotoaparáty, 3D mapy a satelitní určování polohy, aby vedla vozidla v dopravní zácpě. Kromě toho byly v reálném světě provedeny testy přes 800 000 mil jízdy, aby se shromáždily údaje o co největším počtu různých dopravních situací. Honda Legend je také vybavena technologií známou jako lidar, která pomocí laserů skenuje prostředí v každém směru. Tyto pokročilé lasery rychle vytvářejí 3D reprezentaci vnějšího světa a umožňují samojízdným autům vědět, kdy mají zatočit, zrychlit nebo zabrzdit. Lidar je mnohem rychlejší a přesnější než jiné druhy senzorů. Bude to klíč k aktivaci automatizace úrovně 4 a úrovně 5 - plně samořídících vozidel.
Příležitost pro 10násobný růst
Dojde k největšímu technologickému narušení dvacátých let 20. století v případě samořízených osobních a nákladních vozidel. Vozidla bez řidiče, poháněná lidarem a dalšími špičkovými technologiemi, změní vše od cestování po místo, kde žijeme. Ian tento nový obor nazývá „mobilita jako služba“ neboli MaaS. Vozidla s vlastním pohonem by měla v příštích několika letech zaznamenat exponenciální růst, a proto se společnosti snaží být prvními narušiteli trhu s mobilitou.
Lidar nefunguje napr při dešti apod, to je důvod, proč to třeba Tesla nepoužívá
Lidar taky nevidí co je rozsvícené na semaforu nebo co je na značce.
@maroun2 Sám s lidary pracuji, takže vím jaké jsou jejich omezení.