Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.03.2021 2 minuty čtení

Corrency odkládá start pilotního projektu v Kyjově kvůli vyhlášení nouzového stavu

Občané jihomoravského Kyjova měli začít od 1. března platit speciální měnou na podporu lokální ekonomiky corrent. Start projektu se ale kvůli zpřísnění vládních opatření musel odložit.

Velmi nás mrzí, že jsme plánovaný start museli odvolat. I když jsme plně připraveni projekt spustit a začít pomáhat, tak to bohužel rozhodnutí vlády a omezení, která nás všechny postihla v souvislosti s vyhrocenou koronavirovou krizí, neumožňují. Musíme teď držet všichni při sobě a zatáhnout znovu za brzdu," uvádí autor projektu Pepe Rafaj.

„Ještě v průběhu pátečního pozdního večera jsme se spojili s autory projektu Corrency a společně jsme se dohodli, že vše musíme odložit. Bohužel v této situaci nelze projekt zahájit a ani odhadnout přesné datum spuštění. Jakmile to okolnosti dovolí, podpora kyjovjákům bude spuštěna okamžitě,” doplnil starosta města Kyjova František Lukl.

Corrent pomáhá občanům i obchodníkům nastartovat ekonomiku postiženou krizí. Princip spočívá v tom, že občané dostanou cílenou dotaci, tzv. "drone money", které využijí například v horizontu 30 dnů u místních obchodníků. Občané sami vyberou, koho na trhu chtějí podpořit. Platbou u těchto obchodníků povzbudí celý region. Polovinu částky za nákup zaplatí darovanými correnty a druhou ze svého. Peníze se v místní ekonomice rychle protočí a díky spoluúčasti občanů se objem peněz v oběhu znásobí. Potenciál obnovy místních ekonomik je tak ve srovnání s jinými formami dotací mnohonásobně vyšší a rychlejší.

Projekt vznikl jako reakce na první vlnu pandemie covidu. Uspěl v hackathonu “Hack the Crisis” vyhlášeném agenturou CzechInvest a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO). V rekordně krátkém čase vznikl systém, který je univerzálně použitelný nejen v České republice, ale i ve světě.

Od prosince se do kyjovského projektu zaregistrovalo 800 místních občanů a 40 kyjovských obchodníků. Registrace budou nadále pokračovat. Zájemci o correnty se mohou průběžně hlásit na webu kyjov.corrency.cz, na podatelně radnice nebo v kyjovském Infocentru.

Corrency může být účinný prostředek, jak pomoci zdevastované ekonomice ven z krize. “Věřím, že tento moderní ekonomický projekt má velký potenciál a může podpořit podnikání nejen v Kyjově. Je jen otázkou času, než se do něj zapojí další města,“ vysvětluje důvody vstupu do projektu starosta František Lukl.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím