29.11.2021 5 minut čtení

Jak ušetřit na důchod dostatek peněz, aniž byste se museli vzdát svých "neřestí"?

Pojďme se podívat blíže na to, jak si můžete vybudovat dostatečné úspory na důchod, aniž byste se museli vzdávat občasných obědů v restauraci, kávy nebo třeba posezení nad pivem s přáteli.

Každý z nás by si měl začít spořit na důchod. Byť se to může zdát jako zbytečné, čím dříve začnete, tím lépe. Spoření, případně investování však může být náročné, zvláště pokud nevyděláváte tolik, kolik byste si přáli. Zjevným řešením této situace je omezení výdajů.

Myšlenka, že se budete muset vzdát svých neřestí a aktivit, které vás baví a přináší vám do života pozitivní emoce však není příliš lákavá. Pojďme se tedy podívat na alternativní přístup.

Co vám může přinést omezení výdajů?

Už obracíte oči v sloup? Nadpis přeci sliboval něco jiného. Máte pravdu, nicméně pro srovnání bychom se měli také podívat na to, co vám může přinést běžná rada – utrácejte méně. Pokud vynakládáte řekněme 50 Kč denně za kávu, bude to za měsíc přibližně 1 500 Kč. Za rok to bude 18 000 Kč a za 5 let 90 000 Kč. Zauvažujte o snížení spotřeby na polovinu a ihned máte k dispozici 750 Kč měsíčně, které můžete investovat.

Pokud jste pravidelný kuřák, kouřící krabičku cigaret denně, utratíte přibližně 3 000 Kč měsíčně, neboli 36 000 ročně, za pět let dokonce 180 000 Kč, které zaplatíte za zlozvyk, který vám ničí zdraví… Štamgasti navštěvující pravidelně oblíbenou hospodu, kde si dají 2x týdně 5 piv, budou měsíčně za pivo utrácet přibližně 1 200 Kč. Za 5 let to v souhrnu dělá 72 000 Kč.

Podívejte se na tabulku níže a uvidíte, jak by se mohly zmíněné částky zhodnotit, pokud byste je pravidelně každý měsíc investovali:

 

Nebude efektivnější raději vydělávat více peněz?

Je zřejmé, že při rozumném snížení nákladů toho můžete hodně zachránit. Ale tím, že budete více vydělávat si můžete pomoci mnohem více. Existuje přitom mnoho způsobů, jak můžete zvýšit svůj příjem:

  • Požádejte o zvýšení mzdy: Mnoho lidí, kteří si zažádají o zvýšení mzdy, nakonec zvýšení i dosáhnou. Pokud najednou budete vydělávat o 2–3 tisíce korun více, můžete okamžitě tento dodatečný příjem přesunout rovnou na spořící nebo investiční účet. Pokud vám jsou navíc vypláceny mimořádné prémie, můžete je využít úplně stejně.
  • Porozhlédněte se po lépe placené práci: Můžete se podívat po nabídkách pracovních míst, třeba u vašeho současného zaměstnavatele. Možná objevíte pozici, o kterou byste se mohli ucházet a která vám přinese vyšší příjem. Pokud tuto možnost nemáte, nezbývá než se podívat po atraktivní a lépe placené práci u jiné společnosti.
  • Získejte lepší kvalifikaci: Můžete se pustit do dálkového studia vysoké školy nebo dosáhnout na nějakou profesionální certifikaci, což vám může otevřít dveře na lukrativnější pracovní pozice.
  • Zauvažujte o vedlejším příjmu: Jak psal i @tomasdurcak, možností, jak si najít vedlejší příjem máte momentálně celou řadu. Ano, o víkendu můžete brigádničit v místní hospodě, ale zkuste přemýšlet trochu nekonvenčně. Máte celou řadu skvělých možností, jak si vybudovat vedlejší příjem a některé z nich mohou být i celkem zábava. Máte rádi psy? Můžete se lidem postarat o venčení. Pokud rádi řídíte, můžete vyzkoušet Uber nebo Liftago. Jste manuálně zruční? Můžete vyrábět a prodávat rukodělné výrobky.
  • Prodávejte předměty online: Znovu vás odkážu na Tomášův článek, kde popsal hned několik míst, kde můžete prodávat cennosti a předměty, které pro vás už pozbyly využití. Většina z nás má v podkroví, suterénu nebo garáži spoustu věcí, které už nepotřebujeme nebo nechceme. Prodávejte online co můžete a co prodat nemůžete, můžete darovat, případně se toho ekologicky zbavit.

Vyberete-li si druhou možnost, a nakonec najdete vhodnou cestu, jak zvýšit svůj příjem, můžete klidně dosáhnout na 5-10 tisíc korun měsíčně. Nebo i více, omezení jste pouze vaší ochotou investovat váš čas. To je mnohem zajímavější částka, než jakou byste dosáhli omezováním svých neřestí. S vedlejším příjmem nebo lépe placeným zaměstnáním se vám bude dařit budovat zajímavé důchodové úspory mnohem snadněji a rychleji:

 

Nejlepší přístup, jak urychlit růst vašich důchodových úspor: Utrácejte méně a navyšte příjem

Úplně nejlepší je samozřejmě kombinace obou dvou zmíněných činností. Zamyslete se nad tím, zda nemůžete některé výdaje snížit.

Pokud vám však přijde myšlenka na snížení výdajů nepříjemná, vždy máte možnost navýšit příjmy, což se jeví jako možná ještě výhodnější cesta. Rozhodnutí je samozřejmě čistě na vás, ale případné navýšení příjmů vám může přinést mnohem více. Ať už se však ke spoření na důchod postavíte jakkoliv, je důležité začít myslet na svou budoucnost. Je velmi pravděpodobné, že vám důchod od státu v budoucnosti nebude moci zajistit důstojné stáří.

Hodnocení: +41
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
8 minut
6 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
8 minut
6 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut