Důvody jsou nasnadě: Dokud nevyvážené růstové portfolio zaměřené z velké části na technologie znamenalo, že jste vydělávali víc a rychleji než konzervativnější investoři, nepůsobilo to nijak zle. V poslední době se ale příliš velké zaměření na úspěšné růstové společnosti z loňska začíná z pohledu krátkodobého vývoje investovaného kapitálu jevit jako příliš rizikové. A investoři proto raději vybírají část zisků a alokují kapitál jinam, aby svým portfoliím navrátili zpět trochu rovnováhy.
Jak se tomuto možnému novému uspořádání vhodně přizpůsobit? V principu nejde o žádnou vědu a skoro to vypadá jako jedna z nejčastějších investičních rad, které lze najít - jde totiž o investování do identických 500 akcií, které tvoří index S&P 500, a to formou ETF.
Ještě než začnete nad návrhem klasického indexového fondu kroutit hlavou, zadržte. Tato strategie totiž obsahuje jeden méně tradiční aspekt, díky kterému dokázala v posledních 6 měsících výrazně překonat i samotný index S&P 500. A dnes její podstata zároveň začíná vypadat jako potenciálně solidní ochrana před příchodem medvědího trhu.
Tím na první pohled malým rozdílem, jež ale v důsledku na identickém indexu produkuje diametrálně odlišné výsledky při odlišném riziku, je investování stejné částky do každé akcie z S&P 500.
Rovný přístup ke všem členům indexu
Abyste pochopili - tradiční indexové fondy jako SPDR S&P 500 ($SPY) trackují index S&P 500 skrz metodologii stojící na tržní valuaci celého indexu s tím, že následně nakupují v každé z 500 akcií tak velkou pozici, jaký je poměr její tržní valuace vůči tržní valuaci celého indexu. Proto v takovém fondu, jakým je $SPY, dnes zjistíte, že technologický gigant Apple ($AAPL) tvoří 7 % jeho celkového portfolia, zatímco společnost HollyFrontier ($HFC), jež se zabývá rafinací ropy a neudivilo by mě, pokud jste o ni nikdy neslyšeli (ale je v S&P 500, věřte mi), tvoří méně než 0,02 % portfolia.
Jinými slovy, i pokud by společnost $HFC následovala aktuální růst ropných akcií sebevíc, na výkonnosti portfolia to až tolik poznat nepůjde. Pokud by se ale Apple a pár dalších tech gigantů z SPčka rozhodlo sklouznout se pořádně dolů, bylo by to vidět více než dost.
K těmto "tradičním" indexovým fondům nicméně existují i alternativy, jež při sledování svých indexových předloh tržní valuace zcela ignorují. Jedním takovým je třeba fond Invesco S&P 500 Equal Weight ETF ($RSP), který investuje do každé akcie indexu identickou částku. I zde samozřejmě dochází k rebalancování, jelikož tržní fluktuace občas některé akcie indexu pošlou nahoru a jiné dolů, ale cílem je vždy dosáhnout přibližné rovnováhy mezi všemi tituly.
V praxi to znamená, že v takovémto ETF má jak Apple, tak HollyFrontier na začátku stejně velkou pozici, jež tvoří 0,2 % celého portfolia. A i když vezmeme v potaz rapidní růst, který řada růstových akcií v posledním roce zaznamenala, společnost s největším podílem na portfoliu $RSP dnes (data z 3.3.2021) stále tvoří pouze 0,25 % jeho celkové hodnoty.
Když se na portfolio podíváme sektorově, je rozdíl v alokaci kapitálu ještě patrnější. Zatímco indexové fondy vycházející z tržních valuací dnes mají zhruba 27 % svých aktiv v technologických akciích, méně než 9 % v průmyslových akciích a méně než 3 % svého kapitálu v energetických akciích, indexový fond ignorující valuace drží v technologiích pouze 15 % aktiv, zatímco průmysl tvoří 14 % a energetika 5 %.
Střídání stráží mezi indexovými fondy?
Tyto rozdíly přirozeně znamenají, že pokud se technologickým akciím daří, standardní indexové fondy sledující S&P 500 si vedou lépe. Nicméně pokud srovnáme tyto dva přístupy k tvorbě indexového portfolia za posledních 6 měsíců, zjistíme, že opak byl pravdou. A to proto, že akcie jako HollyFrontier jednoznačně překonaly zhodnocení akcií, jako je Apple. A výsledek hovoří za vše:
- SPDR S&P 500 ETF za posledních 6 měsíců vykázal zhodnocení o cca 10,5 %.
- Invesco S&P 500 Equal Weight ETF za posledních 6 měsíců vykázal zhodnocení o více než 22 %.
Můžeme tedy pozorovat, že když dochází k tržní rotaci, jakou je ta aktuální, jsou dopady na tradiční indexové fondy mnohem výraznější než v případě fondů s rovnocennou váhou každé akcie v portfoliu. V takovém fondu může alokaci do konkrétního sektoru dramaticky změnit pouze to, když dojde ke změně složení společností v indexu. Avšak u fondů založených na valuaci může propad technologického sektoru znamenat zásadní změnu v alokaci kapitálu.
Nelze říct, že $RSP je typ idnexového fondu, který vás ochrání před jakýmkoli medvědím trhem. Pokud budou padat všechny akcie bez rozdílu jako před rokem, neochrání vás žádný indexový fond. Pokud se ale domníváte, že další větší korekce se bude týkat především těch tržních sektorů, jež byly až doposud největšími vítězi, pak může jít o chytrý způsob, jak snížit své potenciální ztráty. Respektive za předpokladu, že se propad ostatním sektorům více méně vyhne, může jít dokonce o způsob, jak dosáhnout v i v takové situaci zisku.
#investovani #indexovyfond #etf #sp500 #trznivaluace #portfolio #slozeni #alokace #segmenty #spdr #invesco #korekce #medveditrh #prevence #ochrana #riziko