8 minut čtení

3 zajímavé akcie, které Wall Street z nějakého důvodu přehlíží

Zrovna nedávno jsem v jednom textu zmiňoval, že začínající investoři by neměli investovat pouze do těch společností, které znají jménem. Akciový trh je totiž nepřeberný a popularita nemusí vždy nutně znamenat garantovaný zisk.

Proto je fajn nezajímat se pouze o tom, jak jsou na tom nejúspěšnější akcie indexu S&P 500, jak jsou na tom technologičtí giganti ze skupiny FAANG nebo jak si aktuálně vedou dividendoví aristokraté. I mezi akciemi, které v seznamu sledovaných automaticky nemá každý analytik sedící na Wall Street, lze totiž najít zajímavé firmy, které stojí za pozornost a minimálně bližší analýzu:

MercadoLibre ($MELI)

Mercado už jsem minimálně jednou před časem zmiňoval. Pokud o této společnosti slyšíte poprvé, hodně by vám o ní mělo říct to, že se jí přezdívá "Amazon Latinské Ameriky". Mimo e-commerce byznys má však tato argentinská společnost v arzenálu i solidní platební platformu Mercado Pago, takže bychom zároveň mohli říct, že je to i takový "PayPal Latinské Ameriky".

---

Zrovna včera byla zveřejněny výsledky hospodaření z loňského 4. kvartálu, takže máme šanci udělat si o formě Mercada poměrně aktuální obrázek, který je popravdě dosti působivý - společnost prodala v Q4 hrubý objem zboží (Gross merchandise volume - GMV) v hodnotě celkem 6,6 mld. $, meziročně v dolarech o 69,6 % více (Q3 5,9 mld. $) a objem provedených digitálních plateb skrz Mercado Pago dosáhl 15,9 mld. $, meziročně o 83,9 % více (Q3 14,5 mld. $).

Celkové příjmy v posledních třech měsících roku 2020 dosáhly 1,3 mld. $ a meziročně stouply o 96,9 % (Q3 1,1 mld. $). Hrubý zisk dosáhl 489 mil. $ při marži 36,8 %, avšak společnost se nedokázala dostat do zisku, což je zřejmě jediným a hlavním zklamáním. Mercado i díky nutnosti splácet své úvěry skončilo ve ztrátě 50,6 mil. $ (EPS -1,02 $).

Další statistiky jako meziroční nárůst objednávek provedených skrz mobilní telefony o 271 % či nárůst online plateb o 143 % ukazují, že Jihoameričané stejně jako zbytek světa upravili svůj přístup ke konzumu a mnohem častěji volí bezdotykové a digitální formy nakupování.

Ústup pandemie by měl tento rapidní růst mírně ochladit, ale analytici stále letos očekávají silný dvouciferný nárůst. Co je však z loňska zcela zásadní - příliv nové poptávky způsobený pandemií dokázal společnost vynést z mnohem hlubších ztrát teoreticky na dostřel ziskovosti, což by byl pro budoucí potenciál celého byznysu významný milník.

Proč o téhle raketově rostoucí společnosti neslyšíme víc? Hlavním důvodem je zřejmě geografie a skutečnost, že i když na Wall Street nemají problém doporučovat i zahraniční akcie, jejich sledování je časově i finančně náročnější než v případě těch tuzemských (amerických). 

V tomto případě bych ale směle doporučoval nespoléhat se na analytiky velkých společností a klidně do analýzy $MELI investovat vlastní čas a úsilí. Zvlášť pokud se díky hospodářským výsledkům cena akcií trochu ochladí a klesne na levnější pořizovací cenu.

Carrier Global ($CARR)

Pokud už se o americké akcie nějaký ten pátek zajímáte, zřejmě vám název "Carrier Global" rozhodně nepřipadá jako nějaká neznámá společnost. A taky že ne, založena byla již v roce 1915 a celé dekády v USA vyrábí klimatizační či chladící systémy a také systémy sloužící k vytápění domácností nebo průmyslových prostor. Společnost byla v roce 1979 koupena koncernem United Technologies (dnes Raytheon Technologies), avšak loni v dubnu - po 41 letech - dostala opět volnost a po odtržení od Raytheonu se stala samostatnou jednotkou.

---

Možná si vzpomínáte, že loni v dubnu se na burze řešily poněkud jiná témata než Carrier Global. A tak i když má společnost tržní valuaci přesahující 32 mld. $, žádnému intenzivnímu zájmu ze strany analytiků se netěší.

I přes turbulentnost loňského pandemického roku a řadu logistických komplikací si $CARR na byznys rozhodně stěžovat nemůže. Příjmy zaznamenaly meziroční pokles jen o 6 %, zatímco provozní zisk stoupl o 24 %. Pro letošní rok management očekává návrat ke standardnějšímu byznysu, a proto vidí jako reálný celoroční růst příjmů o 5 % a růst zisku na akcii o 14 %. Analytici sledující vývoj společnosti čekají dokonce ještě vyšší růst a co je hlavní - podobné růstové tempo již nyní společnosti predikují i pro rok 2022.

Společnost si z pandemie rovněž odnáší jednu potenciálně velmi zajímavou tržní výhodu. Byť její klimatizace rozhodně nejsou navrženy tak, aby dokázaly šíření viru SARS-CoV-2 přímo zabránit, nemoc COVID-19 všeobecně zvýšila zájem spotřebitelů i firem o kvalitu vzduchu. Každý už dnes ví, že dostatečné a kvalitní větrání je klíčem k tomu, aby se virus tak agresivně nešířil v uzavřených prostorách.

Zatímco loni tak poptávku táhli lidé zavření v lockdownu, kterým doma chyběly klimatizace, letos by mohlo jít spíš o spotřebitele a byznysy snažící se zajistit si kvalitní a zdraví bezpečné proudění vzduchu ve svých domovech, kancelářích či průmyslových podnicích. A $CARR je rozhodně na tuto poptávku připraven - na začátku února proto spustil svou novou e-commerce platformu, skrz níž chce své produkty začít aktivně prodávat online. V rámci nových služeb se rovněž objevilo poradenství týkající se kvality vzduchu v uzavřených prostorách, o nějž by nepochybně mohl být slušný zájem.

Hasbro ($HAS)

A do třetice si budeme hrát. Analytiky Wall Street tento tradiční výrobce hraček očividně příliš nezajímá - zvlášť když v posledních letech společnost musí bojovat s transformací trhu, který se místo tradičních fyzických hraček stále víc přiklání k těm digitálním, kam vlastně spadají i videohry. Zároveň se v tomto segmentu stále více začínají prosazovat hráči, kteří mají silně populární licence na postavy z veleúspěšných filmových franšíz, jako jsou Avengers od Marvelu, Star Wars nebo animovaného Frozen.

---

Těmi však Hasbro zrovna nehýří, a tak za drtivou většinu veškerého růstu z posledních let firma vděčí lepším prodejům svých stálic, jako jsou brandy Nerf, G.I. Joe a Tonka. Takhle na první pohled by tedy jeden skoro řekl, že $HAS maličko působí jako takový další GameStop, tedy kdysi veleúspěšná společnost zaměřená primárně na kamenný maloobchod, které ale maličko ujel vlak digitalizace. 

Zatímco v případě $GME dnes opravdu existují důvody k obavám, jelikož nějaká konkrétní vize revitalizace byznysu chybí, Hasbro má ve svých plánech jasno a chce začít velmi intenzivně využívat pro generování příjmů moderní mediální platformy. A co je hlavní - v případě $HAS nejde jenom o sliby, ale již nyní o slušnou řádku konkrétních činů.

Předně je tady spolupráce se streamovacím gigantem Netflix, který si pravidelně od Hasbro nakupuje povolení k použití licencovaného obsahu ve svém programu. Toto partnerství navíc v únoru poskočilo na novou úroveň, když hračkářství oznámilo, že jeho nově připravovaný film My Little Pony nebude mít svou premiéru v kinech, nýbrž exkluzivně právě na Netflixu.

Zadruhé společnost nedávno na svém YouTube kanále (téměř 4 miliony odběratelů) zahájila pravidelné streamování animovaného seriálu G.I. Joe. Obsah na kanále v loňském roce popravdě nebyl nic moc, ale nyní to vypadá, že jej převzal pod správu někdo schopnější. Pohádky tak chytře doplňují videa týkající se nových hraček, což působí jako mnohem efektivnější marketing.

A do třetice tady máme e-commerce platformu Hasbro Pulse a v jejím rámci také stále relativně novou crowdsourcovou službu HasLab, na které mohou fanoušci podporovat návrhy hraček s tím, že pokud se najde dostatek podporovatelů, dostane se produkt do produkce. Oba tyto projekty před sebou podle mě ještě stále mají kus cesty, než se stanou milovanými a byznysově tak úspěšnými, jak by vedení $HAS asi chtělo.

Na druhou stranu se mi líbí iniciativa společnosti, která do této transformace šlape, zatímco zároveň ukázala více než solidní odolnost vůči všem nástrahám roku 2020. A loňský růst příjmů i zisků by se dle analytiků měl přelít jak do letošního, tak do příštího roku. Pravda, těch sledujících analytiků na Wall Street je pouze 15. Konsenzus jejich cílových cen aktuálně ukazuje někam k hodnotě 106 $, což akcii aktuálně dělá mírně podhodnocenou.

#investovani #akcie #portfolio #analytici #mainstream #mercadolibre #ecommerce #latinskaamerika #digitalniplatby #mercadopago #carrierglobal #klimatizace #ventilace #pandemie #covid19 #poptavka #lockdown #hasbro #hracky #digitalizace #videohry

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.