Cena největší světové #kryptoměny za posledních 12 měsíců vzrostla z přibližně 9 000 dolarů až na téměř 60 000 dolarů. I přes korekci v minulém týdnu její růst dalece zastiňuje růst jakékoliv jiné třídy investičních aktiv.
#Bitcoin v posledních měsících těží z celé řady katalyzátorů – stále více investorů vnímá jeho benefit v podobě předem naprogramovaného nedostatku – limit 21 milionů mincí. Investoři tak začali bitcoin ve velkém nakupovat jako uchovatele hodnoty v dobách rostoucí peněžní zásoby fiat měn. Rostoucí adopce bitcoinu ze strany celosvětových korporací pak už je pouze takovou třešničkou na dortu.
Nadšení v bitcoinové komunitě rovněž způsobily tweety Elona Muska, které brzy následovaly činy. #Tesla nakoupila začátkem února bitcoin v hodnotě 1,5 miliardy dolarů a je tak jednou z prvních společností, která drží ve své rozvaze krypto aktiva.
Do bitcoinu nyní můžete investovat mnoha způsoby
Investoři mají mnoho možností, jak investovat do bitcoinu a některé jsou bezpečnější než jiné. Valná část investorů volí cestu přímého nákupu prostřednictvím některé z kryptoměnových burz. Nákup je sice často spojen s poplatkem, ale dává investorům přímé vlastnictví vysoce volatilních a likvidních bitcoinů. Takový pravidelný nákup bitcoinu prostřednictvím burzy Coinbase nebo Kraken se jeví jako možná nejlepší ze způsobů, jak ho nakupovat.
#Riziko přímého vlastnictví samozřejmě ukazuje historie obrovských výkyvů ceny bitcoinu, s pravidelnými nákupy však můžete své nákupní ceny zajímavě zprůměrovat.
Pokud se chcete vyhnout používání kryptoměnových burz existuje pár bitcoinových fondů na mimoburzovních trzích, jako je Grayscale Bitcoin Trust ($GBTC) a Osprey Bitcoin Trust ($OBTC), jejichž #akcie je možné koupit prostřednictvím klasických brokerů jako je eToro nebo Fio e-broker.
Zmíněné fondy pravidelně aktualizují stav svých aktiv, je tak snadné vypočítat čistou hodnotu aktiv jejich portfolia. V případě obou dvou platí, že se po většinu času obchodují s výraznou prémií vůči čisté hodnotě aktiv.
Jinými slovy, výměnou za to, že se vyhnete obtížím s investováním prostřednictvím kryptoměnové burzy musí investor platit za nákup aktiv fondu vyšší částku, než je aktuální hodnota bitcoinu v držení těchto fondů, a kromě toho platit ještě poplatky za správu fondu.
Třetím zajímavým způsobem, jak získat expozici vůči bitcoinu může být investice do společností, které ho nějakým způsobem adoptují. Jsou to podniky, které nejsou závislé na ceně bitcoinu, ale přesto těží ze zvýšených objemů obchodů, převodů, směny nebo nákupů prostřednictvím bitcoinu.
Takovým příkladem je například PayPal ($PYPL), který umožňuje svým 377 milionům klientů přístup k bitcoinům i jejich využití při běžném placení. I kdyby navíc bitcoin obratem ztratil většinu své hodnoty, společnosti typu #PayPal tento propad nijak výrazně neohrozí.
Jaký je úplně nejhorší způsob, jak investovat do bitcoinu?
Existuje minimálně ještě jeden způsob, jak investovat do bitcoinu a bezpochyby se jedná o nejhorší alternativu. Je jí nákup akcií těžařů kryptoměny jako jsou Riot Blockchain ($RIOT), Bit Digital ($BTBT) a Marathon Patent Group ($MARA).
Těžaři kryptoměn jsou lidé, v dnešním době už spíše společnosti, které využívají vysoce výkonné počítače k řešení složitých matematických rovnic ověřující skupiny transakcí, které se nazývají blok (proto blockchain). Za ověřování se těžařům vyplácí odměna v podobě mincí, která se nyní rovná 6,25 mince za jeden blok.
Myšlenka vedoucí k nákupu těžařů kryptoměn však spočívá na předpokladu, že se bude odměna za těžbu bitcoinu v průběhu času zvyšovat. To s rostoucí cenou bitcoinu platit může, zároveň však platí, že každé 4 roky proběhne tzv. půlení bitcoinu, kdy se odměna za ověřování transakcí sníží na polovinu. V roce 2024 nás tak čeká snížení odměny na 3,125 mince za vytěžený blok. Těžba bitcoinů se tak jednoduše stává v průběhu času méně výnosná a mnohem náročnější.
Akcie těžařů kryptoměn však skýtají i další rizika. Počáteční náklady na nákup a následné náklady na údržbu těžařských zařízení nejsou malé. Konkurence také nespí. Roste počet podniků, které se na těžbu zaměřují, a přitom zbývá vytěžit už méně než 2,4 milionu mincí. Kde roste konkurence, snižuje se ziskovost… Společnosti Riot Blockchain ($RIOT), Bit Digital ($BTBT) a Marathon Patent Group ($MARA) jsou přitom zcela závislé na rostoucí ceně bitcoinů, což není úplně pozitivní představa, vezmeme-li v úvahu, že bitcoin v minulosti zaznamenal propady o desítky procent.
---
Jako jednoznačně nejlepší cesta se mi jeví pravidelná investice přímo do bitcoinu, která má několik výhod, především se nemusíte se nutně starat o nejbližší vývoj ceny. Kdybyste provedli velkou jednorázovou investici a bitcoin se propadl o 50 %, stále bude mít vaše investice hodnotu 50 %. Těžaře může při současných úrovních nákladů podobný propad zlikvidovat.
#bitcoin #kryptomena #tezaribitcoinu #kryptomeny #pravidelnynakupbitcoinu #pravidelnainvestice #jakinvestovat #investovani #RiotBlockchain #BitDigital #MarathonPatentGroup
A jsme zase u toho.... Téma těžaři... Já tedy nevidím příliš velký rozdíl mezi tím investovat do BTC nebo do těžařů - obojí má své výhody i nevýhody. Výhoda u těžařů je, že kupujeme normální akcie firem, čili se s nimi velmi pohodlně a rychle obchoduje. Nemusím mít žádnou digitální peněženku, nemusím se o své BTC někde strachovat nebo starat. Samozřejmě je to dočasná investice a i já počítám s tím, že tyto akcie po 3 letech po časovém testu prodám. Ale neříkal bych, že jsou nevýhodné - sám mám na RIOT +185%, na MARA dokonce +231%, prozatímní výdělek kolem 130.000 Kč a předpokládám, že s rostoucí cenou BTC se ještě zvýší. Bude ale třeba prodat akcie včas a vybrat zisky. Na druhé straně vždy se vše bude odvíjet od ceny BTC, takže pokud poklesne BTC, poklesnou hodnoty akcií těžařů, ale zároveň poklesne stejně tak majetek majitelů BTC, takže v tom až tak veliký rozdíl nevidím. Takže lze ještě volit zlatou střední cestu - investice do FINTECH - PYPL, SQ, COIN (až to půjde), FISV, SI.... Proč je to výhodné? No je to bezpečná investice, protože všechny tyto FINTECH společnosti nežijí z kryptoměn, fungují zcela normálně, ale obchodování s kryptomenami jim pomáhá k vyšším ziskům. Pokud by se kryptoměnám z nějakého důvodu nedařilo, budou normálně fungovat z běžných finančních nekryptoměnových operací....
Rozdil mezi nakupem "komodity" a jejim tezarem je obrovsky, v tomto prostredi neexistuje zadna konkurencni vyhoda, jde jen o objem penez investovanych do vybaveni a infrastruktury. Kdo ma pristup k nejlevnejsi elektrine a nejlepsimu tezebnimu vybaveni ma vetsi sanci na uspech, ale v tomto vysoce konkurencnim prostredi bych opravdu nevsazel na to, ze nejstarsi/nejvetsi pool bere vse. Dobrym prikladem je napriklad Bitmain, ktery mel veskere predpoklady ovladnout trh a mel velke ambice se vstupem na burzu a kvuli tragickemu vedeni se temer vyradil ze hry.
@VictorNettoyeur Já samozřejmě trh denně sleduji, v případě nouze akcie těžařů včas prodám, mám na nich velkou rezervu...
@Stan1000 já jsem věděl, že mi budete psát komentář, když jsme dabatovali pod předchozím článkem, tak jsem akorát psal tento ? a já víceméně souhlasí s tím, co jste napsal do komentáře - zlatá střední cesta je zmíněná i v článku, ale co se týče těch investic do poolů. Nedává mi to smysl, jaká tam je výhoda oproti přímé investici do bitcoinu? Kromě rizika poklesu ceny bitcoinu čelí tyto společnosti i dalším rizikům tam se přikláním @VictorNettoyeur. Pokud bych měl investovat do bitcoinu volím přímou cestu, osobně tedy pravidelný nákup, jak jsem psal...
Pokud mate cas a odvahu to denne sledovat, tak na tu cenu tezaru muzete klidne spekulovat, jen jsem chtel okomentovat jak ja vnimam ten rozdil. V rychlosti jsem si to srovnal pres yahoo finance a od 2016 by RIOT dal 1563%, MARA 16,18% a drzeni BTC (kde predejdete riziku v podobe neschopneho managementu:) dalo 11620%. Nikdy jsem netezil, ale z meetupu a podcastu slycham porad to same, dlouhodbe je mnohem pohodlnejsi a vynosnejsi drzet samotne kryptoaktivum. S alternativou v podobe fintechu souhlasim, sam delsi dobu drzim SQ a pocitam s tim, ze v bear marketu se valuace trosku spravi, ale je to vysoce inovativni spolecnost, ktera bude vydelavat i bez prodeje krypta, to same PYPL atd. Ohledne IPO COIN bych byl velmi opatrny, cena muze jit do nejakeho nesmyslu jak uz se mnohokrat letos ukazalo, ale dlouhodobe ta aktualni valuace nedava vubec smysl. Market cap 100mld je uplne mimo a pokazde kdyz to stavi vedle Goldmans, tak se musim smat, revenue 36mld vs 1,14mld.
Raději jít zlatou střední cestou FINTECH, kde to hrají jak na fiat, tak postupně stále víc na kryptoměny - a hlavně na více měn než jen BTC. Hlavně dlouhodobě pokud by došlo k většímu prosazení blockchainu v rámci firem, začnou některé modernější a efektivnější coiny být rázem mnohem atraktivnější volbou. ?♂️
Tam jdu samozřejmě také - PYPL i SQ v portfoliu mám, těžaře prodám za 3 roky, pokud se něco nestane a nepůjdou akcie do kytek...
Další možností můžou být v budoucnu akcie Coinbase, které budou defacto jako ETF kryptoměn. Zajímavý je dokument CB, kde se uvádí velmi zajímavé statistiky této burzy.
nemáte odkaz?? :-)
@PatrikKudlacek https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1679788/000162828021003168/coinbaseglobalincs-1.htm
z hlediska daní by bylo zajímavější investovat přes ty těžaře nebo bitcoinových fondů, přímá investice do crypto se musí danit když u akcií/fondů je do 100 000kč příjmu za období výjimka nebo 3 letý časový test, u vyšších čáastek by to mohl být docela rozdíl si myslím
Jednou z možností, jak pořídit kryptoměny je i Revolut.
Z Revolutu nejde kryptoměny vybrat, takze tam máte jen příslib toho, že Vám to Revolut nakoupil.
@VictorNettoyeur revolut taky dle mne neslouzi k investici, ale k placeni. Koupite krypto v Revolutu a pak s nim platite. A docela poplatky uplne jinde. Ale pravda pres Revolit lze koupit i akcie...??✌️
K halvingu dochazi kazdych 210 000 bloku, priblizne kazde 4 roky https://www.bitcoinblockhalf.com/
díky... hodil jsem tam i ten odkaz přímo do článku...