5 minut čtení

Chcete investovat do bitcoinu? Proč ne. Tohle je ale úplně nejhorší cesta, kterou si můžete vybrat

Přemýšlíte, jak investovat do bitcoinu? Pravděpodobně si říkáte, že si prostě otevřete účet na nějaké směnárně a koupíte ho. Možností je však mnohem víc, a ne všechny jsou podobně výhodné.

Cena největší světové #kryptoměny za posledních 12 měsíců vzrostla z přibližně 9 000 dolarů až na téměř 60 000 dolarů. I přes korekci v minulém týdnu její růst dalece zastiňuje růst jakékoliv jiné třídy investičních aktiv.

#Bitcoin v posledních měsících těží z celé řady katalyzátorů – stále více investorů vnímá jeho benefit v podobě předem naprogramovaného nedostatku – limit 21 milionů mincí. Investoři tak začali bitcoin ve velkém nakupovat jako uchovatele hodnoty v dobách rostoucí peněžní zásoby fiat měn. Rostoucí adopce bitcoinu ze strany celosvětových korporací pak už je pouze takovou třešničkou na dortu.

Nadšení v bitcoinové komunitě rovněž způsobily tweety Elona Muska, které brzy následovaly činy. #Tesla nakoupila začátkem února bitcoin v hodnotě 1,5 miliardy dolarů a je tak jednou z prvních společností, která drží ve své rozvaze krypto aktiva.

Vývoj ceny bitcoinu za posledních 12 měsíců. | Zdroj: Coindesk

Do bitcoinu nyní můžete investovat mnoha způsoby

Investoři mají mnoho možností, jak investovat do bitcoinu a některé jsou bezpečnější než jiné. Valná část investorů volí cestu přímého nákupu prostřednictvím některé z kryptoměnových burz. Nákup je sice často spojen s poplatkem, ale dává investorům přímé vlastnictví vysoce volatilních a likvidních bitcoinů. Takový pravidelný nákup bitcoinu prostřednictvím burzy Coinbase nebo Kraken se jeví jako možná nejlepší ze způsobů, jak ho nakupovat.

#Riziko přímého vlastnictví samozřejmě ukazuje historie obrovských výkyvů ceny bitcoinu, s pravidelnými nákupy však můžete své nákupní ceny zajímavě zprůměrovat.

Pokud se chcete vyhnout používání kryptoměnových burz existuje pár bitcoinových fondů na mimoburzovních trzích, jako je Grayscale Bitcoin Trust ($GBTC) a Osprey Bitcoin Trust ($OBTC), jejichž #akcie je možné koupit prostřednictvím klasických brokerů jako je eToro nebo Fio e-broker.

Zmíněné fondy pravidelně aktualizují stav svých aktiv, je tak snadné vypočítat čistou hodnotu aktiv jejich portfolia. V případě obou dvou platí, že se po většinu času obchodují s výraznou prémií vůči čisté hodnotě aktiv.

Jinými slovy, výměnou za to, že se vyhnete obtížím s investováním prostřednictvím kryptoměnové burzy musí investor platit za nákup aktiv fondu vyšší částku, než je aktuální hodnota bitcoinu v držení těchto fondů, a kromě toho platit ještě poplatky za správu fondu.

Vývoj prémie/slevy ceny fondu Grayscale Bitcoin Trust za poslední rok. | Zdroj: Ycharts

Třetím zajímavým způsobem, jak získat expozici vůči bitcoinu může být investice do společností, které ho nějakým způsobem adoptují. Jsou to podniky, které nejsou závislé na ceně bitcoinu, ale přesto těží ze zvýšených objemů obchodů, převodů, směny nebo nákupů prostřednictvím bitcoinu.

Takovým příkladem je například PayPal ($PYPL), který umožňuje svým 377 milionům klientů přístup k bitcoinům i jejich využití při běžném placení. I kdyby navíc bitcoin obratem ztratil většinu své hodnoty, společnosti typu #PayPal tento propad nijak výrazně neohrozí.

Jaký je úplně nejhorší způsob, jak investovat do bitcoinu?

Existuje minimálně ještě jeden způsob, jak investovat do bitcoinu a bezpochyby se jedná o nejhorší alternativu. Je jí nákup akcií těžařů kryptoměny jako jsou Riot Blockchain ($RIOT), Bit Digital ($BTBT) a Marathon Patent Group ($MARA).

Těžaři kryptoměn jsou lidé, v dnešním době už spíše společnosti, které využívají vysoce výkonné počítače k řešení složitých matematických rovnic ověřující skupiny transakcí, které se nazývají blok (proto blockchain). Za ověřování se těžařům vyplácí odměna v podobě mincí, která se nyní rovná 6,25 mince za jeden blok.

Myšlenka vedoucí k nákupu těžařů kryptoměn však spočívá na předpokladu, že se bude odměna za těžbu bitcoinu v průběhu času zvyšovat. To s rostoucí cenou bitcoinu platit může, zároveň však platí, že každé 4 roky proběhne tzv. půlení bitcoinu, kdy se odměna za ověřování transakcí sníží na polovinu. V roce 2024 nás tak čeká snížení odměny na 3,125 mince za vytěžený blok. Těžba bitcoinů se tak jednoduše stává v průběhu času méně výnosná a mnohem náročnější.

Akcie těžařů kryptoměn však skýtají i další rizika. Počáteční náklady na nákup a následné náklady na údržbu těžařských zařízení nejsou malé. Konkurence také nespí. Roste počet podniků, které se na těžbu zaměřují, a přitom zbývá vytěžit už méně než 2,4 milionu mincí. Kde roste konkurence, snižuje se ziskovost… Společnosti Riot Blockchain ($RIOT), Bit Digital ($BTBT) a Marathon Patent Group ($MARA) jsou přitom zcela závislé na rostoucí ceně bitcoinů, což není úplně pozitivní představa, vezmeme-li v úvahu, že bitcoin v minulosti zaznamenal propady o desítky procent.

---

Jako jednoznačně nejlepší cesta se mi jeví pravidelná investice přímo do bitcoinu, která má několik výhod, především se nemusíte se nutně starat o nejbližší vývoj ceny. Kdybyste provedli velkou jednorázovou investici a bitcoin se propadl o 50 %, stále bude mít vaše investice hodnotu 50 %. Těžaře může při současných úrovních nákladů podobný propad zlikvidovat.

#bitcoin #kryptomena #tezaribitcoinu #kryptomeny #pravidelnynakupbitcoinu #pravidelnainvestice  #jakinvestovat #investovani #RiotBlockchain #BitDigital #MarathonPatentGroup