7 minut čtení

2 kvalitní akcie, skrz které můžete lukrativně investovat do budoucnosti solární a větrné energie

Vyhlídky solární a větrné energetiky jsou dnes zdaleka nejlepší v historii. Neustálé inovace a snižování nákladů začínají rentabilitu těchto obnovitelných zdrojů přibližovat k prvním fosilním palivům. A to je zřejmě stále jen začátek.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) například předpokládá, že zbrusu nové projekty velkých solárních farem, jež budou spuštěny v roce 2022, již svými "vyrovnanými náklady na energii" (LCOE) dokáží porazit elektrárny na zemní plyn, jež byly donedávna nejlevnější formou generování energie.

Pozadu nezůstávají ani větrné elektrárny, jejichž náklady se od roku 2009 podařilo snížit o 70 %. A byť se solární energetice daří v některých regionech růst rychleji, v USA je dnes větrná energie největším zdrojem obnovitelné energie, přičemž jí země generuje čtyřnásobně více než solární energie.

Mimo snižování nákladů však samozřejmě nelze rovněž nezmínit, že těmto segmentům jde intenzivně naproti stát a jeho podpůrné programy i legislativa. Prezident Biden již USA vrátil do Pařížské dohody, od níž jeho předchůdce Trump odstoupil a chce v oblasti elektrické energie dosáhnout nulové uhlíkové stopy již v roce 2035. Tento plán obsahuje například závazky, dle kterých by stát New York měl do roku 2030 čerpat 70 % energie z obnovitelných zdrojů, zatímco Kalifornie 60 %.

V tomto ohledu jsou Spojené státy "agresivnější" než třeba Čína, která plánuje dosažení uhlíkové neutrality až okolo roku 2060. A třeba Indie se zatím zavázala, že do roku 2030 bude produkovat 40 % své energie z jiných než fosilních zdrojů. I proto lze v následujících letech očekávat, že do OZE utilit budou v USA proudit masivní investice a půjde o velmi dynamický segment. A následující dvě akcie vašemu portfoliu mohou umožnit potenciálně těžit jak ze solárního, tak větrného rozkvětu:

Slunce: Array Technologies ($ARRY)

Solární energie je dnes velmi lukrativním investičním segmentem, jež zejména loni investorům přinesla velmi tučné zisky. Akcie větších a známějších solárních hráčů, jako je Enphase ($ENPH), Sunrun ($RUN) nebo SolarEdge ($SEDG) loni předvedly růst o stovky procent a dnes existují oprávněné obavy z toho, že jejich cena je maličko přepálená.

Array Technologies je na burze teprve od loňského října a cena akcií se dnes stále pohybuje na stejné úrovni, jako během prvního obchodního dne. Což je docela zajímavé, jelikož existuje hned několik důvodů, proč by mohlo jít pro investory se zájmem o solární energetiku o smysluplný nákup.

Dosavadní vývoj akcií Array Technologies; zdroj: TradingView

$ARRY je lídrem na trhu jednoosých trackovacích systémů. Jejich úkolem je během dne natáčet panely tak, aby optimalizovaly generování energie. Zatímco tyto systémy v průměru navýší kapitálové náklady na daný solární projekt o zhruba 7 %, dokáží na oplátku zvýšit objem generované energie ze slunce o nezanedbatelných 25 %. V poledne a brzy odpoledne nemají tyto pohyblivé systémy oproti konkurenčním fixním až takové výhody, ale ráno a k večeru dokáží panelům pomoci generovat nesrovnatelně více energie.

Večer je také denní dobou, kdy rapidně roste spotřeba a elektřina se stává nejcennější. A právě tehdy začnou instalované trackery společnosti nabízet největší konkurenční výhodu. Array Technologies dnes odhaduje, že i z tohoto důvodu dnes projekty obsahující tyto pohyblivé trackery rostou o 20 % rychleji než projekty obsahující panely fixně zasazené do země, jež se za sluncem během dne nemohou natáčet.

$ARRY se primárně zaměřuje na dodávání svých systémů pro velké solární projekty navrhované jako utility, jež dnes dle společnosti představuji nejrychleji rostoucí trh zaměřený na produkci energie v USA. Asi nikoho tedy nepřekvapí, že 90 % veškerých příjmů Array dnes pochází právě ze Spojených států. Společnost se však aktuálně pokouší i o mezinárodní expanzi, přičemž by ráda získala stabilní místo na trzích jako je Čína, Austrálie, Evropa či Jižní Amerika.

Během únorové prezentace pro investory společnost detailně popsala, proč jsou její solární trackery lepší než ty konkurenční, díky čemuž budou schopny nadále zabírat tržní podíl nejen na domácím (americkém), ale i na zahraničních trzích. 

Ukázka z prezentace pro investory (celá prezentace viz odkaz výše)

Jedním z hlavních argumentů je nižší cena pro koncové zákazníky - vlajková loď společnosti, tracker DuraTrack HZ v3, má méně součástek než konkurenční systémy, je snadnější na instalaci i údržbu a tím pádem jde z dlouhodobé perspektivy o smysluplnější investici.

Zatímco řada jiných, známějších solárních akcií se dnes nachází v předražených výšinách, Array Technologies disponuje mnohem atraktivnější valuací i nákupní cenou a stále jde o akcii, které investoři očividně nevěnují tolik pozornosti, kolik by možná měli.

Vítr: TPI Composites ($TPIC)

Jak už bylo řečeno, větrné elektrárny dnes v USA generují největší podíl obnovitelné energie a pro následující dekádu jsou v tomto segmentu na celém světě chystány velké utility projekty. Při pohledu na větrnou elektrárnu je vcelku jasné, z čeho se skládá a také že její zcela zásadní součástí jsou samotné listy turbíny, jejichž otáčení generuje elektrickou energii.

A TPI Composites je největším nezávislým výrobcem listů pro tyto turbíny a jediným, kterému se daří prosadit na celém globálním trhu, přičemž v segmentu větrné energie obsadila poměrně zajímavou tržní pozici. Společnost není original equipment manufacturer (OEM) jako velcí hráči typu Siemens ($SIE), General Electric ($GE) či Vestas ($VWS), kteří si sami koordinují celé velké utilitní projekty větrných farem) ani žádné elektrárny neprovozuje jako NextEra Energy ($NEE) či BP ($BP), kteří financují provoz a management již hotových projektů. $TPIC je primárně výrobce součástek, který své listy pro větrné turbíny prodává společně s dlouhodobými servisními smlouvami celé řadě OEM společností napříč celým světem.

Vývoj akcií TPI Composites za poslední rok; zdroj: TradingView

Byznys model společnosti je poměrně snadný a stojí jednak na víře v dlouhodobý růst větrné energetiky a pak také na výborných partnerstvích s OEM společnostmi. Ta druhá část je zcela zásadní, protože v praxi to nefunguje tak, že TPI prostě někde neustále vyrábí listy pro větrné elektrárny, zatímco se je na druhé straně snaží udat. Firma se snaží reagovat na aktuální stav poptávky a vyrábět pouze tolik listů, kolik dokáže prodat, což se jí mimochodem daří skvěle.

Zatímco v prvních dvou kvartálech loňského roku společnost kvůli omezením spojeným s pandemií prodala "jen" zhruba 70 % všech listů, které byla za toto období schopna vyrobit (příjmy 356, resp. 373 mil $, EBITDA zisky 1.3, resp. 3.3 mil $), ve 3. a 4. kvartálu to bylo již 93, resp. 92 %. Neboli společnost v druhé polovině roku prodala prakticky všechny listy, jež vyrobila. Což se odrazilo na příjmech (Q3 474 mil. $ Q4 465 mil. $) i EBITDA ziscích (Q3 49 mil. $ Q4 41 mil. $).

Tyto prodeje jsou o to zajímavější, že společnost v posledních letech poměrně výrazně navýšila své výrobní kapacity. Společnost tak očividně má svou expanzi velmi dobře promyšlenou a nové výrobní linky mají vždy ihned k dispozici dostatek výrobních kontraktů, jež plynou zejména z dlouhodobých partnerství s velkými budovateli větrných farem.

Výroba listů pro větrné elektrárny v jednom ze závodů TPI

Možná si na grafu ceny akcií všimnete aktuálního propadu. Ten je způsoben skutečností, že Q4 příjmy meziročně vzrostly jen o 10 % a celoroční příjmy přidaly 16 %, což investory očividně zklamalo, jelikož očekávali jejich větší akceleraci. Společnost nicméně i nadále očekává z dlouhodobého pohledu silnou poptávku i pozitivní střednědobý výhled mimo jiné díky podpůrné legislativě ze strany vlády Joe Bidena.

#investovani #akcie #obnovitelnezdrojeenergie #energetika #uhlikovastopa #solarnienergie #arraytechnologies #vetrnaenergie #tpicomposites #usa #portfolio #klimatickazmena #legislativa #dotace #biden #parizskadohoda

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ale je tu jeden problém - solární výkon je dnes již příliš silný v některých oblastech, solární elektrárny a dokonce i ty větrné musejí vypínat. Naštěstí i na tomto problému se pracuje - vyvíjí systém, aby se z přebytků elektřiny elektrolýzou vyráběl buď čpavek nebo vodík, naopak třeba v noci, kdy slunce nesvítí, je možné využít vodíku či čpavku a pomocí nich vyrábět čistou elektřinu přes palivové články.... Další variantou je budování obřích bateriových systémů, kde vyrobenou elektřinu skladují.... Pokrok se nedá zastavit...

    +7
    • Měl byste tip na zajímavou firmu, která se zabývá zpracováním přebytečné energie? Díky

      0
    • @tomasKrejci Ty technologie jsou stále ve fázi vývoje, musíte ještě chvíli počkat....

      +1
  • skvely clanek

    +1
  • No namlsal jsi mě, to nemohu říct :D

    +1
  • Dobrý den, jak hodnotíte $ARRAY s odstupem 2,5 měsíce ?

    0