Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
01.03.2021 3 minuty čtení

Closing Bell (1. 3. 2021) – Obavy vystřídaly naděje, na trhy se vrací optimismus!

Zámořské akciové trhy odstartovaly první obchodní seanci nové měsíce silný růstem, když průmyslový index DIJA posílil o 2,1 % a akcie technologických společností poslaly index Nasdaq k 3% zisku.

Zámořské akciové trhy odstartovaly první obchodní seanci nové měsíce silný růstem, když průmyslový index DIJA posílil o 2,1 % a akcie technologických společností poslaly index Nasdaq k 3% zisku. Za tržním optimismem a sníženou averzí k riziku stály zprávy o rostoucím tempu distribuce vakcín proti covid-19 a pokrok ve schvalovacím procesu Bidenova fiskálního stimulu. Na trhu komodit se nedařilo hlavně černému zlatu, když světové ceny ropy oslabovaly před blížícím se zasedáním producentů OPEC+.

Vakcína společnosti Johnson & Johnson ($JNJ) proti nákaze covid-19 získala o víkendu schválení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Očekává se, že tento měsíc bude distribuováno přibližně dvacet milionů dávek. Výhledy do konce měsíce června počítají se sto miliony dávek. Schválení vakcíny podpořilo očekávání růstu tempa vakcinace v USA a vyvolalo očekávání rychlejšího opětovného otevření ekonomiky. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by mohla vakcínu farmaceutické firmy Johnson & Johnson schválit na začátku března.

Pozitivní náladu na trhy přinesly také zprávy o pokroku v návrhu zákona o stimulačním balíčku prezidenta Joe Bidena ve výši 1,9 bilionu dolarů. Fiskální balíček schválila Sněmovna reprezentantů o víkendu, nyní je vše připraveno k hlasování v americkém Senátu. Pokud Senát zákon schválí, uvolní se prostředky na vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc pro domácnosti a malé podniky.

Zprávy pomohly zejména akciím finančního sektoru a lehce se přenesly i na tituly zaměřené na cestovní ruch. Banky Goldman Sachs Group ($GS) a Bank of America ($BAC) posilovaly o více než 3 %, zatímco Citigroup ($C) připsala přes 5 %. Aerolinky o své zisky v závěru seance přišly, během dne však rostly akcie  United Airlines ($UAL) a American Airlines ($AAL) o více než  1 %. Společnost Boeing ($BA) posílila o více než 5 %, když aerolinky United Airlines uvedly, že koupí dalších 25 letadel Boeing 737 Max.

Nervozita na cenách ropy je před zasedáním producentů ropy OPEC+ více než znát. S cenami ropy poblíž třinácti měsíčním maximům se na čtvrtečním zasedání koalice OPEC+ očekává diskuze o možném zvýšení produkce počínaje od měsíce dubna. Organizace zemí a spojenců vyvážejících ropu, známá jako OPEC +, loni snížila produkci o 9,7 milionu barelů denně. Pandemie v průběhu roku vyřadila třetinu světové poptávky po ropě. Zdroje blízké OPEC+ počítají s tím, že zvýšení produkce o 500 000 bpd lze dosáhnout, aniž by došlo k nárůstu zásob. Ekonomiky se pomalu zotavují a současné vysoké ceny ropy už dávno vstřebaly pozitivní sentiment vycházející z možného oživení a znovunastartování světových ekonomik. Rusko je jednou z hlavních zemí, která by chtěla zvýšit produkci. V březnu vyprší dobrovolné snížení produkce Saúdské Arábie o jeden milion barelů denně.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

#imperialBrno #imperialfinance #imperialnews

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím