01.03.2021 7 minut čtení

3 kryptoměny, které již dokázaly investici 10 000 $ zhodnotit na více než jeden milion $

Akciový trh je považován za historicky nejlepší nástroj pro tvorbu bohatství na světě a index S&P 500 za neohroženého lídra mezi konzistentně zhodnocujícími aktivy. Nástup kryptoměn však tímto trendem v posledních letech silně otřásá.

Nejpopulárnější digitální měny totiž nemají žádný problém strčit do kapsy průměrné roční zhodnocení (včetně dividend) přesahující 10 %, kterým se od roku 1981 může pochlubit zmíněný $SPX

Nikdo dnes s jistotou neví, v co se kryptoměny během dalších 10, 20 nebo 30 let transformují, jelikož jde stále o velmi velmi mladé aktivum. Nicméně o jejich výkonnosti leccos vypovídá skutečnost, že pokud byste patřili mezi snílky, kteří v nich viděli velký potenciál již před 5 lety a vložili do těch nejpopulárnějších 10 000 $, do dneška by vám vydělaly přes milion dolarů.

Řeč je o této trojici:

1) Bitcoin ($BTC)

Ok, tohle by vás nemělo překvapit. Bitcoin je z pohledu tržní valuace největší kryptoměnou na světě a samozřejmě tady vzhledem k jeho loňské rally nemůže chybět. Za posledních 5 let totiž dokázal 10 000 $ přetavit v 1 150 000 $. Zajímavostí nicméně je, že jde ve srovnání s dvěma následujícími kryptoměnami o nejnižší "bronzový" zisk.

I když jsou na trhu nepochybně modernější a inovativnější kryptoměny, bitcoin je zkrátka stálice, která obrovsky těží ze svého jména a brandu. K největším argumentům jeho podporovatelů patří to, že ho existuje pouze omezené množství - 21 milionů kusů - a je tak atraktivním hedgeovým aktivem proti stále rostoucímu objemu peněz, které do ekonomik z tiskáren hrnou centrální banky. Vysoce pozitivní je i jeho stále větší adopce mezi firmami.

Ze známých jmen, které se již do bitcoinu nějakým způsobem namočily (buď jej přímo vlastní, nebo s ním umožňují obchodovat a provádět transakce), patří samozřejmě Tesla, ale třeba také Square, Grayscale, MicroStrategy, PayPal a nově i zprostředkovatel plateb Mastercard, který oznámil, že během letošního roku začne podporovat vybrané kryptoměny (a je jisté, že bitcoin bude jednou z nich).

Abych ale pouze nechválil, okolo hodnoty a dalšího potenciálu bitcoinu samozřejmě stále zůstává řada otazníků. Mimo jiné to, že i když se adopce bitcoinu neustále rozšiřuje, stále jde popravdě o kapku v moři. Podle seznamu společností akceptujících bitcoin na webu Fundera jde o 15 174 firem na celém světě, respektive jen 2 300 firem v USA (nejvíc má Kalifornie se 440 firmami). Když vezmeme v potaz fakt, že ve Spojených státech dnes existuje odhadem 7,7 milionu firem s aspoň jedním zaměstnancem, je 2 300 vlastně nic.

Z pohledu provádění plateb, což je v tomto případě hlavní zamýšlená funkce, bitcoin také rozhodně není vítěz a existují vyspělejší a efektivnější kryptoměny (např. Stellar $XLM), které se pro tento účel hodí mnohem víc.

 

2) Dogecoin ($DOGE)

Ač trochu nerad, nemohu se neřídit reálnými daty. A ta říkají, že stříbrnou příčku ve zhodnocení za posledních 5 let drží tenhle původně vtip a meme, z kterého sociální sítě v čele s Elonem Muskem a dalšími velkými influencery udělali absolutní hit. Výsledek? 10 000 $ investovaných před pěti lety do dogecoinu by dnes mělo hodnotu asi 1 700 000 $!

V tomto případě však nemůže být řeč o tom, že by "psí" kryptoměnu zničehonic začali nakupovat institucionální investoři. Jde spíš o společnou snahu retailových investorů, jež se srocují na sociálních sítích. Kromě Elona Muska a několika dalších celebrit stojí za růstem dogecoinu z velké části také komunita SatoshiStreetBets z Redditu (podobnost s názvem WallStreetBets je samozřejmě čistě náhodná 😅).

I proto bych byl ohledně dogecoinu velmi patrný. Pokud totiž existuje nějaká oprávněná kritika bitcoinu, pak tuhle kryptoměnu s psíkem rasy Shiba-Inu ve znaku lze kritizovat od rána do večera. Nejenže za její tvorbou ani smyslem existence není žádná hlubší podstata, ale na rozdíl od bitcoinu v tomto případě skutečně neexistuje žádný racionální důvod pro růst hodnoty. Dogecoin se od nespočtu dalších altcoinů nijak neliší a jeho použitelnost v reálném světě je minimální.

Jinými slovy budete horko těžko hledat obchodníky, kteří si od vás za zboží nechají touto kryptoměnou zaplatit. Aby taky ne, když jde ve skutečnosti o coin, který napůl z nudy a napůl ze srandy v roce 2013 během pár hodin vyvinula dvojice ajťáků. V té době jim nešlo o nic jiného, než dát dohromady dvě tehdejší "nejvíc trendy" online témata - kryptoměny a memečka se zmíněným psem - a vytvořit z nich kryptoměnu.

Popravdě řečeno, jediný důvod smát se nyní mají všichni, kdo dokázali svůj dogecoin někomu prodat za víc, než za kolik jej koupili. A nikdo zároveň neví, kdy na tomhle trhu přestane hrát muzika - možná bude stačit, když se o dogecoinu týden nikdo se zvučným jménem nezmíní na Twitteru nebo Redditu a rázem bude po senzaci.

3) Ethereum ($ETH)

Do třetice se vracíme opět nohama trochu na zem. Zlatou příčku v případě zhodnocení si totiž za poslední pětiletku odnáší "dvojka" a druhá nejznámější kryptoměna na světě Ethereum. Jelikož jeho hodnota dlouhodobě koreluje s bitcoinem, ale zároveň je výrazně nižší než v případě tohoto "staršího bratříčka", nemůžeme v případě $ETH mluvit o ceně v řádu desetitisíců dolarů. I tak by vám ale tato kryptoměna v posledních pěti letech z 10 000 $ udělala působivých 2 500 000 $.

Příběh etherea zpravidla nedostává tolik prostoru jako v případě bitcoinu, a tak jej možná veřejnost může vnímat jako "mini-bitcoin". $ETH však jde jiným směrem a jeho blockchain se místo samotných platebních transakcí výrazně zaměřuje i mimo tento sektor. Jeho klíčovou vlastností je tzv. smart contract (chytrý kontrakt), který má potenciál inovovat segment zásobování, energetiky, efektivněji spravovat převod např. nemovitého majetku, nebo zajistit efektivnější výběr a regulaci daní.

"Chytrý kontrakt" je název protokolu (nebo softwaru), který mezi sebou mohou uzavřít dvě anebo více stran. Oproti standardním kontraktům je však tento typ efektivnější z pohledu verifikace či vyjednání konkrétních podmínek a celý proces tím výrazně usnadňuje. Příkladem ze segmentu zásobování může být dohoda několika stran na tom, že ve chvíli, kdy je ze skladu prodáno 70 % nějakého existujícího produktu, měl by být automaticky znovu objednán pro doplnění jeho množství. A chytrý kontrakt je celou tuto věc schopen automaticky na pozadí zajistit.

Potenciál etherea tak leží nejen ve finančním sektoru, ale i v řadě dalších oblastí, díky čemuž jeho potenciál může být ještě větší než v případě bitcoinu. Má to ale háček - aby ethereum mohlo obrazně řečeno opravdu "roztáhnout křídla", potřebovalo by k tomu co nejširší adopci technologie blockchainu. S tou se to ale aktuálně má možná ještě hůř než v případě placení bitcoinem, jelikož velkým byznysům se stále příliš nechce jít do nákladné a časově náročné transformace svých sítí na blockchain.

Budoucnost $ETH je tak velmi úzce spjata nikoliv s bitcoinem, ale spíš s ochotou společností důvěřovat a investovat do blockchainové technologie.

#investovani #kryptomeny #zhodnoceni #bitcoin #dogecoin #ethereum #blockchain #meme #twitter #reddit #institucionalniinvestori #budoucnost #potencial

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • U tech altcoinu bych mozna zvazil to, ze pred 5 lety je slo jen ve velmi omezene mire kupovat za fiat meny, takze kdyz se podivate jak si vedou v paru s BTC, tak ty grafy vypadaji docela jinak a zadny ze jmenovanych altcoinu neni ani zdaleka na ATH.

    +4
  • Tak snad ta pověstná altseason ještě není za námi 😊... Určitě je kromě Bitcoinu pár dobrých projektů, které čeká hype a výrazný růst. Stejně by pak měla část vydělaných peněz zamířit do "bezpečného" Bitcoinu.

    0
Doporučené příspěvky
8 minut
9 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
4 minuty
8 minut
7 minut
6 minut
6 minut
6 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
8 minut
9 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
4 minuty
8 minut
7 minut
6 minut
6 minut
6 minut
5 minut