20.07.2018 6 minut čtení

Warren Buffett radí: Jak se chovat při korekci trhů?

Není asi žádného investora, který by dovedl využít tržních korekcí tak dobře jako Věštec z Omahy. Pojďme se podívat do minulosti na poslední krizi, co bychom se od něho mohli přiučit. I pokles trhů může být skvělou obchodní příležitostí, ale pouze pro ty, kteří jsou na ni dostatečně připraveni, ale jak se připravit na něco, o čem nevíme, kdy přijde?

Níže naleznete to nejlepší z Buffetovy moudrosti, kterou předával ve svých dopisech akcionářům, o finanční krizi z let 2008 a 2009. A také některé z jeho novějších citací, které vám pomůžou vidět korekce trhů v tom pravém světle. Co tedy skutečně jsou a jak je využít ve svůj prospěch.

Korekce jsou normální a nepředvídatelné

V posledních letech letěl akciový trh vzhůru, a to zejména v době po amerických prezidentských volbách v listopadu 2016. Tento vývoj ostatně můžete vidět i na vývoj indexu S&P 500. Výsledkem je, že mnozí investoři už zapomněli na tvrdou realitu a nebojí se velkého poklesu trhu. Významné tržní indexy jsou výrazně výše než při předchozích korekcích. Budoucí pád tak může být mnohem hlubší, než na co jsme byli doposud zvyklí.

Je důležité zdůraznit, že korekce jsou nevyhnutelné a nepředvídatelné, ale co je ještě důležitější, jsou přirozenou součástí trhu. V posledním dopise akcionářům Buffet sdělil: “Roky budoucí nám zajisté přinesou výrazný tržní pokles, možná i paniku, který bude mít dopad prakticky na všechny akcie, nikdo vám však neřekne, kdy tento traumatizující zážitek nastane.“

Korekce je jako výprodej na akciovém trhu

V roce 2008 se zdálo, že je finanční systém Spojených států na pokraji kolapsu a jen málo akcií bylo vůči tehdejší situaci imunní. I když Berkshire dopadla o něco málo lépe než celý trh ani ona nebyla výjimkou a její akcie poklesy o více než 30 procent a co víc, účetní hodnota společnosti se během roku snížila, což se stalo pod vedení Warrena Buffetta pouze dvakrát v historii.

Velká část poklesu účetní hodnoty šla na vrub špatné výkonnosti obřího akciového portfolia společnosti. Ve svém každoročním dopise akcionářům z roku 2008 se Buffett o poklesu akciových a dluhopisových investic Berkshire vyjadřuje následovně: “Tohle není něco, co by mě nebo Charlieho (Mungera) trápilo. Takové cenové poklesy si opravdu užíváme, neboť máme k dispozici volné finanční prostředky na zvýšení našich pozic. Už dávno mě Ben Graham naučil, že cena je to, co zaplatíte a hodnota to, co dostanete. Ať už mluvíme o ponožkách nebo akciích, rád budu kupovat kvalitní zboží, když je trh dole.“

Nenásledujte dav

Ve stejnojmenném roce v dopise také uvedl: “Dejte si pozor na investiční aktivitu, která vzbuzuje potlesk, velké pohyby jsou obvykle pouhým zívnutím do prázdna.“ O rok později pokračoval:“Nyní jsme v ideálním období pro investory. Klima strachu je pro nás nejlepším přítelem. Ti, kteří investují pouze tehdy, když jsou odborníci optimističtí, později zaplatí tvrdou daň za bezvýznamné ujištění.“

Je známým faktem, že průměrný akciový investor vykazuje dlouhodobě horší výkonnost než trh. Primárním důvodem je, že vstupuje a vystupuje z pozic příliš často a obecně ve špatný čas. Když vidí lidé, jak všichni ostatní vydělávají na rostoucích trzích, tak mají tendenci vkládat veškerou volnou hotovost do svých investic. Na druhé straně, když trh padá jako kámen, panikaří a začnou investice prodávat, dokud ještě mohou.

Stručně řečeno: koncept nakupuji dole a prodávám nahoře je dobře známý základní kámen úspěchu každého investora, ale většina dělá přesný opak.

Načasování je na trhu obecně ztracenou bitvou, ale existují určité strategie, které když následujete, tak by vám měli v dlouhodobém horizontu dobře posloužit. Když se zdá, že jdou akcie pouze vzhůru a nikdo nemá strach z poklesu trhu, je načase být opatrný a konzervativní. Naopak když trh padá, roste volatilita a lidé začínají panikařit, to je čas kdy nakupovat za výhodné ceny. Jak říká Buffet:“Široce rozšířený strach je investorovým přítelem, protože vám poslouží k výhodným nákupům.“

Zajistěte si silnou kapitálovou pozici

Ve svém dopisu z roku 2009 Buffet řekl: *“Too-big-to-fail v Berkshire neplatí. My se řídíme zásadou mít stále k dispozici dostatek finančních prostředků, tak abychom mohli veškeré požadavky na hotovost řešit naší vlastní likviditou.“*Buf­fett poznamnal, že během finanční krize byl Berkshire kupujícím, zatímco většina ostatních společností propadala panice. Společnost tak dokončovala obchody a zajišťovala kapitál pro podniky, které se potýkaly s finančními problémy.

Berkshire v každém okamžiku udržuje nejméně 20 miliard dolarů v hotovosti nebo okamžitě likvidních aktivech. V současné době se tato částka pohybuje dokonce okolo 100 miliard dolarů. To společnosti zajišťuje finanční flexibilitu, aby mohla využít přicházejících příležitostí. Takhle byl Berkshire schopný v září 2008 investovat 5 miliard dolarů do Goldman Sachs, což byla investice, která následně vygenerovala miliardy zisků. Jak Buffet potvrdil na začátku roku 2010: “Během chaosu posledních let jsme nechali pracovat opravdu hodně peněz.“

Uchování disponibilní hotovosti nebo peněžních ekvivalentů umožňuje využít korekce ve váš prospěch, aniž byste museli prodávat již držené pozice.

Které hlavní myšlenky si tedy z celého článku odnést?
  • Korekce jsou normální a nepředvídatelné. Nikdo – analytici, media dokonce ani Buffett – vám s přesností neřekne, kdy k příští dojde.
  • Nemějte strach z poklesu trhů. Místo toho si uvědomte, co se skutečně děje z dlouhodobého hlediska – akciový trh bude mít „výprodej“.
  • Ať se děje cokoliv, zapomeňte na paniku a neprodávejte své akcie. Když vidíte ostatní ztrácet hlavu, tak je to přesně ten čas pro hledání výhodných nákupů.
  • Vždycky se snažte držet nějakou hotovost, abyste byli schopni využít obchodních příležitostí, které nabízí korekce.
Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.