6 minut čtení

Jak vypadá finanční mentalita, kterou úspěšní lidé používají, aby jim pomohla rozšířit jejich bohatství?

Finanční zdraví každého z nás se zcela zásadně odvíjí od toho, jak o penězích smýšlíme, co pro nás znamenají a jaké s nimi máme spojené emoce. Tato mentalita však zároveň do jisté míry může predikovat, jak bude vypadat naše finanční budoucnost.

Když peníze vnímáte pozitivně, je mnohem pravděpodobnější, že nebudete mít výrazný problém zodpovědně spořit i utrácet. Naproti tomu negativní korelace spojené s penězi často vedou k náchylnosti k vytváření si škodlivých finančních návyků.

Nedávný průzkum s názvem "Mind Over Money: How Optimism Connects to Financial Health", jež provedla americká Frost Bank, přišel s tím, že optimisté mají až sedmkrát větší pravděpodobnost, že se budou těšit lepšímu finančnímu zdraví než pesimisté.

"Vaše mentalita v důsledku předpovídá, jaký bude váš příjem, jmění, finanční chování nebo jak moc budete zadlužení. Chcete-li se z pohledu peněz mít dobře, není to ve skutečnosti žádná velká věda: Spořte na budoucnost a neutrácejte víc, než kolik vyděláváte. Toto jsou ale zároveň dvě oblasti, kvůli kterým se lidé dostávají do největších finančních problémů. Možná si říkáte, proč se proboha nemáme chuť o své finanční zdraví lépe postarat. Odpovědí je mentalita," říká Brad Klontz, certifikovaný finanční poradce a zakladatel Institutu finanční psychologie.

Jinými slovy, naše elementární přesvědčení ohledně peněz je hlavním strůjcem našeho chování - a naše chování je hlavním strůjcem každého našeho finančního rozhodnutí.

Mentalita založená na finanční bdělosti

Existuje tedy něco jako "finanční mentalita", která je spojována s dobrým finančním zdravím a vyšším jměním? Ano a Klontz ji nazývá "finanční bdělostí". Jedním z jejich hlavních předpokladů je dostatek "finančního neklidu" - dost na to, abyste měli motivaci, ale ne tolik, aby vás stresoval.

"Jde o pochopení faktu, že je zatraceně důležité spořit si na ty deštivé dny, které mohou přijít. Nebo schopnost uvědomit si, že pokud byste se ocitli ve stavu nouze bez dostatečných úspor, stala by se z vás vynervovaná troska," vysvětluje Klontz s tím, že řada bohatých lidí má přesně takovouto mentalitu a náležitě ji využívají ve svůj prospěch.

S tímhle nemám problém se ztotožnit - o dobrodružství typu nočního bdění nad tím, z čeho zaplatím příští měsíc bydlení nebo jídlo, nestojím, a tak se s radostí na potenciálně nejhorší možné scénáře co nejdříve připravím (když jste OSVČ jako já, velmi rychle se takhle naučíte fungovat prakticky ve všem, protože to celé stojí a padá s vámi).

Takové nastavení mysli však musí zároveň jít ruku v ruce s finanční gramotností. Vzdělání pomáhá budovat sebevědomí a povědomí, což jsou dva klíčové nástroje, s kterými vám zacházení s penězi půjde mnohem lépe.

Mentality, které vašim penězům naopak ublíží

Kromě správného nastavení mysli Klontz rovněž varuje před trojicí mentálních přístupů k penězům, jejichž následky pro vaše finanční zdraví budou převážně negativní:

1. Vyhýbání se penězům: Lidé s tímto přístupem se snaží důležitá finanční rozhodnutí odkládat, nebo před nimi rovnou dělat mrtvé brouky, protože v nich vyvolávají pocity strachu a studu. V praxi se to projevuje ignorováním osobního rozpočtu, účtů, věřitelů či spoření. Je to taková "sejde z očí, sejde z mysli" mentalita a lidé, kteří ji mají, zkrátka peníze nechtějí řešit a nechtějí o nich ani přemýšlet. Je to reálné myšlenkové nastavení, které skutečně existuje a je pro svého nositele poškozující. Jelikož se pohledávky jako účty nebo dluhy mohou začít velmi snadno kupit, může mít takto odmítavý přístup ke všemu spojenému s penězi potenciálně vážné následky.

2. Peníze jako symbol statusu: Lidé s touto mentalitou věří, že hodnota jejich vlastní osobnosti je pevně spojena s hodnotou jejich jmění. Proto jsou ochotni druhým o svých příjmech klidně lhát a s radostí přílišně utrácejí za neesenciální věci jako je luxusní oblečení či doplňky. "Naše mysl je nastavena tak, abychom si neustále uvědomovali naše sociální postavení v rámci kmene. A pokud nabydete dojmu, že by vaše pozice mohla být nějakým způsobem narušena, rozjedou se naplno všechny instinkty nastavené pro přežití," popisuje důsledky této mentality Klontz. Netřeba dodávat, že vyhazování peněz za věci, které nepotřebujete, je rovněž poměrně úspěšná cesta k dluhům nebo minimálně efektivní sabotáž jakýchkoli snah o spoření.

3. Uctívání peněz: Tato mentalita je zakořeněna v hlubokém přesvědčení, že když budete mít víc peněz, budete se cítit šťastnější a všechny vaše problémy rázem zmizí. Problém nastává, když takto přemýšlející lidé nabydou dojmu, že se chtějí cítit šťastněji teď hned, i když si to nemohou dovolit. Často to pak končí třeba u úvěrů na dovolenou nebo nakupování nesmyslů pokaždé, když se zrovna necítí dobře. "Jde skutečně o pohled na peníze jako na zdroj štěstí a pocitu spokojenosti. Netřeba dodávat, že lidé s touto mentalitou zpravidla disponují nižšími příjmy, nízkým jměním a vyššími dluhy," dodává Klontz.

Kultivace zdravé finanční mentality

Velká část toho, jak smýšlíme o penězích, má svůj původ v našem podvědomí. Začátek každé fundamentální změny v tomto smyslu musí proto mít svůj původ v uvědomění si naší aktuální mentality.

Dobrou první otázkou, kterou si položit, je odkud se vaše současné finanční přesvědčení vzalo? Co vás o penězích naučili vaši rodiče a v jakých socioekonomických podmínkách vyrůstali oni sami? Tohle jsou poměrně hluboké, pro někoho možná náročné otázky. Zamyšlení se nad odpověďmi vám však může pomoci lépe pochopit původ vašeho aktuálního vztahu k penězům - což je první krok k jeho změně.

"Tyto zážitky a lekce z minulosti jsou přímo spojené s příběhem, který si ve své mysli vytváříte okolo toho, co jsou peníze, jak by s nimi mělo být nakládáno a co pro vás znamenají," dodává Klontz.

#finance #mentalita #pristup #emoce #psychologie #osobnifinance #financnizdravi #mysl #psychologie #financnigramotnost #podvedomi #osobnirozvoj

Hodnocení: +34
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Základem pro kultivaci zdravé finanční mentality je sebepoznání. Reflexe na to, jak jsme k penězům přišli a jak https://thatsnotmyneighbor.org/ nás ovlivnili naši rodiče a socioekonomické podmínky, nám může pomoci pochopit, proč máme konkrétní přesvědčení o penězích. To je klíčový krok k pozitivní změně v našich finančních návycích.

    0