Zatímco před týdne se bitcoin škrábal směrem k 60 000 $, v době psaní tohoto textu se pohybuje pod 47 000 $ a za poslední týden tak odepsal 33,5 % své celkové hodnoty, což je největší sešup od loňského března, kdy se populární kryptoměna vrhla s kopce zároveň s akciovými trhy. Není proto divu, že podle některých skeptiků už bitcoin předvedl své maximum a je na pokraji vstupu do medvědího trhu a výraznějšího poklesu.
Na druhé straně ale máme bitcoinové býky, které tento týden vůbec nevyvedl z míry, jelikož jej vnímají jako zdravou korekci a zároveň příležitost navýšit svou pozici za levnější cenu, než se trh opět rozeběhne na nová maxima.
"Nesmíme zapomínat, že na začátku prosince jsme byli pod 20 000 $ a od té doby jsme vylétli na téměř 60 000 $. Vzhledem k velikosti tohohle pohybu není žádným překvapením, že vidíme korekci," popisuje s klidem aktuální vývoj Matt Hougan, investiční manažér fondu Bitwise Asset Management, jež spravuje aktiva v hodnotě jedné miliardy dolarů.
Součástí Houganova portfolia je i bitcoinový fond a on sám věří, že hlavní motor růstu nejpopulárnější kryptoměny stále běží - na rozdíl od předchozích pokusů bitcoinu o růst, které režíroval retailový kapitál, se v tom aktuálním již ve velkém vezou i korporace, hedgeové fundy, finanční poradci a různé instituce, které bitcoin do svých rozvah a portfolií nakupují vůbec poprvé.
"Tento proces je nicméně stále de fact v plenkách. Dokud nějakým způsobem neskončí nebo ho něco nenaruší, základní princip a tím pádem i silný argument pro další růst bitcoinu zůstává neporušen," tvrdí Hougan.
Podobný názor sdílí i Cathie Wood, výkonná ředitelka a investiční manažerka Ark Invest, jež pro své klienty v rámci svých rizikovějších ETF zaměřených na inovace a technologie spravuje na 60 miliard dolarů:
"Když si uvědomíte, že tržní valuace nebo hodnota bitcoinové sítě je zhruba 900 až 950 miliard dolarů, zamyslete se nad touto cifrou v kontextu [akcií] Apple. Je to méně než polovina hodnoty Apple. A přitom tady hovoříme o rezervní měně světa kryptoměnových aktiv, o prvním čistě digitálním globálním monetárním systému. Je to velký myšlenka, kterou nyní stále intenzivněji podporují i instituce," prohlásila Wood tento týden na adresu bitcoinu na Bloomberg Crypto Summit.
Strašák jménem regulace
Ještě před aktuální korekcí hodnota bitcoinu během růstu na nová maxima poprvé přesáhla hranici jednoho bilionu dolarů (aktuálně je cca 870 miliard $).
Ark Invest sám o sobě nedrží přímo bitcoin, ale Wood má nakoupeno více než 7 milionu akcií společnosti Grayscale Bitcoin Trust ($GBTC) a věří, že kryptoměna má "potenciál dosáhnout tržní valuace v řádu bilionů dolarů".
Další klíčovou překážkou, jejíž překonání by k nákupu bitcoinu mohlo přesvědčit další nováčky či kritiky, je hrozba možných regulačních opatření. Americká ministryně financí Janet Yellen na začátku minulého týdne prohlásila, že bitcoin je "extrémně neefektivním způsobem, jak provádět transakce" a varovala investory před potenciálním ztrátami, které může obchodování "takto vysoce spekulativního aktiva" přinést.
Na zmíněném kryptoměnovém summitu agentury Bloomberg mimo jiné vystoupil i Michael Sonnenshein, výkonný ředitel společnosti Grayscale Investments. Ten zmínil, že stále neztrácí naději v to, že americké regulační úřady budou i nadále pokračovat se segmentem kryptoměn v aktivním dialogu.
Jednou potenciální nadějí pro bitcoin představuje Garry Gensler, kterého prezident Biden dosadil do čela americké Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC). Ten dříve předsedal Komisi pro obchodování s komoditními futures (CFTC), což je regulační úřad dohlížející na burzovní trhy s komoditami. A co je hlavní - vyučoval blockchain a digitální měny na Sloan School of Management, jež spadá pod MIT. Je rovněž znám jako člověk, který skutečně do hloubky chápe strukturu trhu či sektoru fintech.
Když nicméně srovnáme dnešní situaci se staven před pár lety, je jasné, že pohled regulačních úřadů prošel výraznou změnou.
"Skutečnost, že dnes už máme pro tuto třídu aktiv hmatatelná vyjádření či nařízení od institucí, jako je SEC, CFTC, Finančního úřadu, Úřadu pro odhalování finančních zločinů a ministerstva financí, rozhodně její stabilitě přináší nějakou validaci," řekl během summitu Sonnenshein.
Kde dnes bitcoin naráží zřejmě na celosvětově největší regulační odpor, je Čína. Cathie Wood nicméně tuto skutečnost pro regulační akceptování bitcoinu v USA vidí jako zajímavou příležitost.
Byť dnes bitcoin jako takový v Číně není oficiálně zakázán, řada aktivit spojených s kryptoměnami je ilegálních. Hlavním důvodem je zřejmě skutečnost, že čínská centrální banka se aktuálně pokouší vyvinout a uvést do praxe svou vlastní kryptoměnu - digitální Juan.
"Blockchain bitcoinu je open-source technologie. A Čína - zejména z důvodu svých snah o kontrolu kapitálu - má velký zájem bránit bitcoinu v růstu a raději chce vydláždit cestu pro vlastní [digitální] měnu. Toto považuji za zcela zásadní věc, protože pokud svou zemi někdo dobrovolně izoluje od open-source technologií tohoto rázu, jež s sebou přináší hromadu možných inovací, může to mít v důsledku negativní dopad na konkurenceschopnost dané země," popsala Wood důvod, proč by se Spojeným státům nakonec širší přijetí bitcoinu mohlo v mocenském souboji s Čínou vyplatit.
Aktivum, jež je v mnoha ohledech stále v plenkách
Byť se dnes bitcoin nachází v prostředí, kde se to hemží různými kontroverzemi či hlasy volajícími po jeho větší kontrole a regulaci, CEO společnosti Van Eck Assoctiates, jež klientům spravuje aktiva v hodnotě 55,4 miliardy $, Jan Van Eck připomíná, abychom nezapomínali, že jde v první řadě o aktivum, které je teprve 12 let staré.
"Nemyslím si, že cenová volatilita je něčím, co dnes lidi nějak výrazně odrazuje. Ale řekl bych, že je to i skutečnost, že jde jednoduše o mladé aktivum. Neustále však dospívá a přitahuje tak den co den nové lidi," řekl Van Eck tento týden v interview.
Van Eck Associates v posledních letech úřady opakovaně žádá o udělení licence pro vytvoření bitcoinového ETF. Poslední žádost Jan poslal na začátku letošního roku. Studiu bitcoinu se věnuje již 4 roky a od samého začátku jej fundamentální principy této kryptoměny - limitovaná nabídka, potenciálně atraktivní udržitel hodnoty ve stylu zlata - fascinují.
"Abych byl upřímný, blockchain jako takový mne příliš neuchvátil, protože mi zkrátka přišel jen jako další technologie pro databáze. Databáze jsou fajn, ale bitcoin mi jakožto skutečně revoluční věc přišel mnohem zajímavější," popisuje Van Eck.
Už tehdy na začátku roku 2017 pochopil, že bitcoin by mohl vzhledem k tomu, jak jeho cena kolísala během předchozích cyklů, zaznamenat ztrátu hodnoty až ve výši 80 %. A tak se také stalo, když hodnota bitcoinu od prosince 2017, kdy dosáhla na necelých 20 000 $ zaznamenala rapidní pokles a k výraznějšímu růstu se opět nadechla až loni.
V posledních 6 měsících však korekce bitcoinu dosahují pouze nějakých 25-30 %, což Van Eck považuje za znamení ustupující volatility: "Myslím si, že pokud vidíme korekce v rozmezí 25-50 %, je to mnohem přijatelnější. A pevně věřím tomu, že jak bude adopce bitcoinu postupně růst, uvidíme pokračující pokles jeho cenové volatility."
Zároveň věří tomu, že jak bude volatilita postupně klesat a bitcoin dospívat, pravděpodobně postupně dokáže dosáhnout hodnoty, která bude srovnatelná se zlatem, jehož tržní hodnota dnes činí 12 bilionů $.
"Nevidím důvod, proč by tržní valuace bitcoinu nemohla dosáhnout aspoň poloviny této hodnoty. To by cenu jednoho bitcoinu dostalo někam do rozmezí 200 000 - 400 000 $. Z historie známe používání alternativ zlata, jako je stříbro nebo třeba platina, jejichž tradice sahá stovky let do historie. Nyní tady může vzniknout nové digitální zlato a sehrát ve finančním systému významnou roli."
#bitcoin #kryptomeny #digitalnizlato #regulace #usa #cina #sec #janetyellen #matthougan #cathiewood #arkinvest #grayscaleinvestments #hodnota #volatilita #potencial #monetarnisystem #centralnibanky