Sám jsem tyto hry hrál s rodiči, když jsem byl malý a doufám, že je se mnou budou chtít hrát i moje ratolesti, ale kdo ví… Tyto hry přináší vždy mnoho zábavy, smíchu a občas i hádek. A bonus? Učí děti základy matematiky. Už Komenský věděl, že škola hrou je jednou z nejlepších cest, jak děti vzdělávat.
Možná vás to překvapí, ale z těchto her si mohou děti odnést mnohem více než zdokonalení sčítání a odečítání.
Ve skutečnosti je tyto deskové hry mohou naučit hned několik důležitých lekcí z oblasti osobních financí a #investování. Pojďme se na ně podívat blíže.
1. Naučí více o vztahu k riziku
Existují tři typy hráčů těchto deskových her: Ti, kteří šetří hotovost, hráči, kteří kupují vše, na co stoupnou a ti, kteří koně nebo pozemky nakupují moudře a budují smysluplné portfolio.
Lekce: Hráči her Dostihy a Sázky i Monopoly a lidé ve skutečném životě přistupují k rizikům různým způsobem a každý přístup přináší jiné výsledky.
Je zajímavé se naučit, jak se tyto strategie liší a jak role štěstí může způsobit selhání zdánlivě dobré, úspěšné, ale riskantní herní strategie.
2. Učí o výnosu
Každý kůň nebo pozemek stojí jinou částku a může vám přinést jiný výnos, což znamená, že některé hrací pole mají větší hodnotu než jiné.
Lekce: Hráči mají tendenci se soustředit pouze na cenu koní nebo nemovitostí, ale hra dává příležitost také se dozvědět více o výnosu a míře návratnosti investice.
3. Učí o celkové návratnosti
Lekce o výnosu je jedna věc, ale hra se rychle mění. Postupem času se objeví aktiva – koně a pozemky, které mají pro někoho vyšší hodnotu než pro někoho jiného. Pokud hráč vlastní celou stáj nebo sadu pozemků, může začít přidávat na políčka jednotlivé dostihové žetony nebo domy a hotely.
To znamená, že pokud jednomu hráči chybí jediné hrací pole pro dokončení sady a vy držíte zbývající hrací pole, může být tento hráč ochotný za dané aktivum zaplatit vyšší než tržní cenu, aby mohl dokončit svou sadu. Někdy se tak vyplatí koupit koně nebo pozemek za vyšší cenu, protože víte, že jeho hodnota bude v blízké budoucnosti vyšší.
Lekce: Aktiva charakterizují dva typy návratnosti: příjem a zhodnocení. Při nákupu je třeba brát v úvahu obojí.
4. Rozvíjí vyjednávací schopnosti
Lekce o celkové návratnosti pak je spojena i s lekcí o vyjednávání. Pokud víte, že druhý hráč chce aktivum, které máte, aby mohl dokončit svou sadu, jakou hodnotu pro vás toto hrací pole má? Kolik myslíte, že byste byli ochotni utratit za převzetí vlastnictví vy?
Lekce: Velkou součástí her Dostihy a sázky i Monopoly jsou dovednosti přenositelné do reálného života – vyjednávání obchodů s vašimi spoluhráči.
Pokud jste bezohlední nebo nespravedliví, nikdo s vámi nebude jednat a naopak, pokud jste příliš soucitní, mohli by toho ostatní hráči využít a vy nakonec prohrajete.
5. Ukazují vám vliv štěstí na růst bohatství
V těchto deskových hrách může každý hod kostkou nebo losování karty určit, zda vyhrajete nebo prohrajete. Někdy je zkrátka štěstí na vaší straně a jindy tomu tak není.
Lekce: Štěstí hraje ve hře stejně jako v reálném životě svou roli. Někdy nastanou události, které jsou mimo vaši kontrolu a negativně ovlivní vaše finance.
Co vás ale také hra naučí je, že i když máte smůlu, pokud máte připravený plán a hrajete s rozumem, je možné pokrýt nějaké ztráty nebo dokonce otočit štěstí ve váš prospěch. (Což jsem myslel, že byl také důvod, proč mě otec vždycky porazil, než jsem zjistil, že je to notorických podfukář a neustále ve hře podvádí. To vám ale může projít ve hře, v reálném životě můžete za podvody zaplatit mnohem vyšší cenu.)
6. Vysvětlují základy zdanění
Jak postupujete kolem hracího plánu, může vás další hod kostkami zavést na políčko, které vás vyzve k zaplacení daní (monopoly), nebo veterinárního ošetření (Dostihy a sázky). Stejně tak si můžete vytáhnout kartu po stoupnutí na políčko náhoda, která po vás požaduje zaplacení nebo přijetí neočekávané daně nebo poplatku. Přičemž některé hrací karty vás vyzývají k zaplacení vyšší částky, s rostoucí výší majetku.
Lekce: Daně jsou nevyhnutelné a čím více vyděláváte, tím více platíte.
Důležité je zajistit, abyste rozuměli výpočtu daně a měli vždy dostatek volných peněz na pokrytí těchto nevyhnutelných výdajů.
7. Ukazují, že drahé není vždy nejlepší
Kolik z hráčů Dostihů a Monopoly cílí po koupi těch nejdražších koní nebo ulic, protože nabízejí nejvyšší příjem? Může se to zdát jako skvělý nápad, ale jsou také nejdražší na údržbu a výdaje mohou zanechat pořádnou díru ve vašich herních financích, a dokonce může jejich nákladnost zamezit v dalším zisku.
Mnoho z hráčů tyto hry prohrává, protože se snaží vlastnit ta nejdražší aktiva, když nevěnují pozornost nákladům a zaměřují se pouze na generování peněžních toků.
Na druhé straně se často stávají vítězi ti, kteří dlouhodobě investují do levnějších nemovitostí, které nabízejí za investované peníze dobrou hodnotu a smysluplnou návratnost.
Lekce: Investování je o vydělávání peněz. Peníze byste měli vkládat do aktiv nabízející za aktuální cenu slušnou návratnost.
Při investování uspějete s taktikou nákupu při nízkých cenách a prodejem při vysokých. Když soustředíte příliš mnoho energie na nákup drahých aktiv, pravděpodobně za ně budete přeplácet a připravujete si úrodnou půdu pro ztráty.
8. Ilustrují ekonomickou nerovnost
Každý hráč začíná hru se stejným množstvím peněz a stejnou příležitostí. Ale těm hráčům, kterým se podaří rychle získat celé stáje nebo sestavy pozemků se daří rychle bohatnou, takže ostatní nechávají za sebou, protože účtují ostatním hráčům poplatky za „navštívení“ jejich hracích polí. Rychle začínají kupovat dostihy, stavět domy a hotely a dosahují výrazných zisků na úkor ostatních.
Lekce: Kontrastem oproti skutečnému životu je, že nezačínáme každý na stejné startovní čáře. Tyto hry jsou ale příkladem, jak společnost umožnuje nerovnoměrné rozdělení bohatství mezi „bohaté“ a „chudé“.
#financnilekce #financnigramotnost #skolahrou #finance #osobnifinance #vzdelavani #dostihyasazky #monopoly
Pravda, pravda, dostihy jsou legenda ?
Osobně jsem ani jednu nehrál, ale dobrá doporučení mají prý hry Cashflow a Finanční svoboda.
taky jsem o nich už slyšel.. možná koupím domů. Až budou děti ?
Monopoly (a vlastně stejně i Dostihy) dělá zajímavými především vyjednávání a vzájemný prodej ulic/koní. Mimo to vládnou kostky a štěstí (pokud se člověk na správná polička nedostane - hlavně na začátku - a ostatní je skoupí, je pak někdy problém dostat se k nim). Na druhou stranu pokud hrajete s někým, kdo není příliš tvrdý vyjednávač, dá se leccos získat velmi výhodně, což platí i v realitě.
Hele kostky a štěstí hraje do značné míry roli i v reálném životě ? jj..ideální paťák do hry byla vždy babička...ona ale v reálném životě naštěstí moc nevyjednávala ?
Monopoly jsem nehrál, akorát dostihy. Jako hra dobré, ale některé koncepty jsou ekonomický nesmysl. Třeba to, že se dá vždycky cokoliv prodat minimálně za nákupní cenu (když to nechtějí hráči, tak to vezme banka). Takže vlastně nedává smysl nekoupit všechno, na co člověk stoupne. Protože tím získá potenciální zdroj příjmu, ale pokud bude potřebovat peníze na lepší, tak to může vždycky prodat. Těch poplatků závislých na majetku tam moc nebylo, vybavuji si akorát nějaký poplatek za každý obsazený dostih, ale jak často na člověka ta karta přišla...
noo možná to bylo naše rodinné pravidlo, ale právě ze zmiňovaných důvodů, se bance zpět prodávalo vše za polovic včetně koní/ulic. Tím pádem si každý musel rozmyslet smysluplnost svých nákupů ? ..samozřejmě, pokud banka koupí zpět pořízené aktivum za původní cenu, pak člověk může koupit vše, na co se postaví...
@PatrikKudlacek Tak to jste měli pěkně vydřidušskou banku :-) Tak mě ještě napadá, že v té hře se podle pravidel nedalo půjčovat od banky a dluhy asi taky nebyly, člověk musel zaplatit hned (hotově nebo prodat co má), jinak skončil. To taky není moc realistické. To nakonec ani ta jediná banka s monopolem...
tak něříkám, že jsou ty hry přesným odrazem reality. Možná to je námět na hru. ? je ale otázkou, jestli by někoho odraz reality bavil ?