26.01.2022 6 minut čtení

4 časté finanční chyby, které si mileniálové za rámeček určitě nedají

Zdá se, že každá generace žije v přesvědčení, že ta následující dělá něco špatně. Tyto 4 chyby jsou však nadčasové. Ač si můžou myslet starší lidé, že se tak v mládí nechovali, dělali úplně stejné chyby a je důležité na ně pravidelně upozorňovat.

Starší generace obvykle té mladší nabízí dobře míněné „rady“ založené na jejich vlastních zkušenostech, které však nemusí mít v našem rychle se měnícím světě žádný význam. Za poslední tři desetiletí se díky rychlému technologickému pokroku udála překotná změna v našich životech.

Ačkoliv se toho však mnoho mění, některé věci zůstávají stejné. Například tato pravda: „Jedním z klíčů k finančnímu úspěchu je brzký start vašeho investování.“

Správné nastavení v raném životě vám v budoucnu může přinést šťavnaté plody vaší práce.

Vůbec možná nejtěžším úkolem ve finančním životě však je, naučit se soustředit na budoucnost, když jste si právě začali užívat života po skončení střední nebo vysoké školy.

Pojďme se blíže podívat na 4 finanční chyby, kterých se obvykle mileniálové, stejně jako předchozí generace v jejich letech, dopouštějí:

1. Pořizují si úvěry a nepřemýšlejí nad jejich splácením

Když vám přijde první výplata od zaměstnavatele, je to velmi povznášející zážitek. Možná jste předtím několik let studovali a přežívali s minimem finančních prostředků, takže když vám na vašem bankovním účtu přistane první platba, myslíte si, že jste vyhráli jackpot!

Problém však bývá v tom, že jakmile začnete vydělávat peníze, přirozeně je začnete také utrácet. Pak vám přijde od banky informace o možnosti zřízení kreditní karty nebo kontokorentu a vy si možná řeknete, že by stálo za to upgradovat vaše auto za nový model. Nebo potřebujete nutně nový iPhone, případně cokoliv jiného.

Důležitý je především princip, brzy začnete nakupovat věci za peníze, které nemáte.

Protože jste však stále v raných fázích pracovního života, váš příjem pravděpodobně ještě není tak vysoký, abyste si mohli dovolit hradit nějaké mimořádné splátky, a proto vždy splácíte pouze nutné minimum. Nejenže se vám tak díky splátkám zvyšují vaše fixní výdaje, ale i za takovou půjčku na auto ve výši 200 000 Kč a úrokovou sazbou kolem 6 % můžete přeplatit poměrně vysokou částku.

2. Nadměrně utrácejí

Pořizování úvěrů úzce souvisí s další chybou, která se poměrně často u mladých lidí opakuje. Mít peníze na utrácení je skvělý pocit. Mnoho z mladých lidí si však bohužel myslí, že když vydělávají, tak si můžou dovolit utratit svou mzdu do poslední koruny.

Nechci říct, že by se mladí lidé neměli chodit bavit ven. Pokud však utratíte vše, co vyděláte, zkrátka vám nic nezbyde.

Existuje taková teorie, která tvrdí, že vaše výdaje vždy ekvivalentně vzrostou, když vzroste váš příjem. Pokud nejste obezřetní, možná po pár letech zjistíte, že ačkoliv vyděláváte podstatně více, stále vám na konci měsíce žádné úspory nezbývají.

3. Neumějí odkládat spotřebu

Trik, který vám pomůže překonat problém nadměrného utrácení a zřizování zbytečných dluhů spočívá v tom, že se naučíte odkládat spotřebu.

Tuto schopnost zkoumala řada behaviorálních experimentů s dětmi, jež zjišťovaly, které dítě má větší vůli odolat pokušení okamžitého uspokojení díky vidině větší odměny. Jak asi tušíte, některé z dětí nebyly schopné odolat sladkosti, kterou měly přímo před sebou, jiné však měly dostatek disciplíny a dokázaly okamžité uspokojení odložit. Děti, které prokázaly tuto schopnost v dětství, byly posléze úspěšnější i v dospělém životě.

Někdo z nás tak má tuto vlastnost vrozenou, to ale neznamená, že na ní nelze pracovat.

Myslete na to. Všichni vědí, že marketing je v našem moderním světě všudypřítomný. Reklama na nás útočí ze všech stran, aby nás donutila kupovat si nové věci raději dříve než později. Tajemstvím úspěchu však je odložení nákupu něčeho nového – ať už nových bot, bundy nebo smartphonu až do doby, kdy na to skutečně budete mít peníze.

Pak budete cítit spokojenost nejenom díky realizovanému nákupu, ale navíc budete hrdí na to, že jste si na nákup ušetřili vlastní peníze.

4. Neinvestují dostatečně brzy

Už jsem to uváděl v několika článcích a zmiňoval jsem to i tady výše. Jedním z klíčů k finanční nezávislosti je brzký start investování.

Brzké investice dostanou více času, aby se nechaly zhodnocovat úžasnou silou složeného úročení.

Co je složený úrok? Už jsem o něm psal několikrát a odpověď vám nabídnou další články. Podstatné však je, že čím déle vlastníte nějaké aktivum, tím větší bude jeho růst a tím většího bohatství dříve v životě dosáhnete.

Nechápejte mě špatně.

Investování v mladém věku vyžaduje disciplínu, vzdělání a přístup ke správným radám

Svět se ale neustále mění a vy už máte k dispozici dostatek dostupných zdrojů informací. Nevyděláváte to samé jako vaši rodiče nebo generace před vámi? Nevadí. Neznamená to, že byste měli se začátkem investování otálet až do doby, než dosáhnete jejich současného věku.

To by byla největší chyba ze všech.

Investování v mladém věku tak je velmi chytrý nápad, pokud chcete získat náskok před staršími. Myšlenka, kterou se mohou někteří snažit pochopit příliš dlouhou dobu… Ale opravdu, můžete získat náskok a díky tomu mít bohatší život.

Hodnocení: +40
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.