Jak rozpoznat bublinu
Obvykle to začíná prudkým růstem ceny vybraného aktiva, většinou ze zahraničních zdrojů. Investující veřejnost se pak pokusí tzv. chytit růst ceny a pokračuje v investování, čímž takovou bublinu jen ještě nafoukne. Nakonec, když bublina praskne, končí to tím, že lidé přijdou o své peníze. Obvykle jsou však „klasické“ bubliny zaměřeny na jednu třídu nebo na jedno aktivum, které v případě výbuchu končí katastrofou. Pak existuje takzvaná bublina všeho, která ovlivňuje každé odvětví a její prasknutí může mít špatné důsledky i mimo finanční trh.
Burzy
Ti, kteří jsou na akciových trzích již dlouho a pamatují si rozmach technologických investic, a také již pravděpodobně vědí, co se může stát. Býčí trend, který lze pozorovat za posledních 10 let, zhruba odpovídá růstu, který způsobil prasknutí bubliny před 20 lety. Měli bychom se tedy bát, že se akciový trh vrhá do stejné propasti jako dříve? Existuje bublina, o které bychom měli vědět?
Indikátory
Indikátory znamenají indikátory býka a medvěda. Mezi medvědí indikátory můžeme zařadit: S&P 500, index volatility, koncentrace tržní kapitalizace největších společností S&P, vstupy na akciový trh, poměr Warrena Buffetta, poměr kupních a nákupních opcí a poměr dluhu k hotovosti. Býčí indikátory pak zahrnují: aktiva Fedu, míry úspor a sentiment investorů. V tomto případě lze říci, že medvědí ukazatele převažují nad býčími ukazateli. Ale pokud obchodujete proti trendu, víte, že trhy vždy mají tendenci překonávat tzv. zeď strachu.
Závěr
Dosavadní tlak se zdá být omezený, ale je možné, že ekonomický cyklus poroste v USA, zatímco v Evropě bude stagnovat. Pokud se chcete dozvědět více o finančním trhu, bublinách a investicích a naučit se pár věcí navrch, můžeme vám doporučit výukové programy, které pro vás připravujeme na youtube.
Zdroj: forbes.cz
#bublina #investice #investovani #PlatonFinance #trhy #byci #medvedi