4 minuty čtení

Powell podpořil další oslabení na dolaru

Dolar stále ztrácí, ale jeho propad může být dost limitován.

Americký dolar se začátkem týdne prozatím rozhoduje, zda se přiklonit na stranu fundamentu, klesajících akciových trhů nebo komentářů guvernéra amerického FEDu. Ten včera znovu ujistil trhy, že vyšší sazby nejsou na pořadu dne a oddálil i možnost ukončení kvantitativního uvolňování. Dolar však může i přesto ještě zpevnit, k čemuž nahrává lepšící se fundament v USA a stále vysoké výnosy z amerických dluhopisů. 

Powell ujistil, že vyšší sazby nehrozí 

Právě rychlejší růst výnosů z amerických dluhopisů, který odrážel nejen horší situaci na dluhopisovém trhu, ale také očekávání rychlejšího ekonomického oživení a především růstu inflace, přesvědčil řadu investorů, že vyšší sazby v ekonomice by akciovým trhům příliš neprospěly. Inflační očekávání ve Spojených státech se v lednu a únoru dostalo na nejvyšší úrovně od roku 2014. Tomu pomohl růst výnosů z 30letých splatností na nejvyšší úrovně za poslední rok. Obavy z rychlejší inflace však včera před americkým Senátem zmírnil Jerome Powell. Inflační tlaky se podle něj zatím nedostavily a ani v případě, že by se inflace dostala nad 2 %, tak FED neplánuje zvyšovat sazby. Inflaci tak FED odsunul na druhou kolej a veškerou pozornost věnuje trhu práce. Tam chce použít všechny možné nástroje, aby vrátil zaměstnanost na úrovně před pandemií. Ekonomické oživení podle něj stále není rovnoměrné a kompletní. 

Vyšší výnosy - silnější dolar 

Svými komentáři tak dodal akciovým trhům trochu sebevědomí, ovšem pod další tlak dostal americký dolar, kde se investoři ujistili, že vyšší sazby k jeho růstu nepomohou. Řeč je však především o krátkodobých mezibankovních sazbách, které FED nastavuje. Tržní sazby v ekonomice ovlivňují částečně výnosy ze státních dluhopisů a ty jsou na nejvyšší úrovních za poslední rok. Pro americký dolar jsou však klíčové výnosy z dluhopisů, protože čím vyšší výnos dokážou nabídnout, tím je pravděpodobnější, že se investoři začnou stahovat do dluhopisů a amerického dolaru. 

Záleží však na kontextu na ostatních trzích. Pokud budou akciové indexy na all time high a výnosy z dlouhodobých splatností budou nad 2 %, řada investorů se může začít stahovat ve větším počtu do dluhopisů, kde není riziko větší korekce a naopak nabízí stabilní výnos. A tyto dluhopisy jsou v amerických dolarech, po kterém by tím pádem rostla poptávka. Powell tak sice dostal dolar pod dlouhodobější tlak, ale nějaká poptávka po dolaru se určitě najde. 

Graf: Denní graf měnového páru EURUSD 

 

Od propadu může zachránit ekonomika

Nesmíme také zapomínat na fundament americké ekonomiky, který bude pro vývoj amerického dolaru také stěžejní. Data zatím mluví jasně. Maloobchodní prodeje v lednu rostly o 5,3 % oproti prosinci a šlo o první růst od září minulého roku. PMI za sektor služeb rostlo na 58,7 bodů a nezaměstnanost je nejníže od začátku pandemie. Ekonomická data se tak vylepšují a očekávání fiskálního balíčku o velikosti 1,9 bilionu amerických dolarů by mělo dodat ekonomice dodatečné sebevědomí. 

To se zatím dostává na trhy i skrz postupné očkování populace, kdy v USA už dostalo alespoň první dávku vakcíny přes 60 milionů obyvatel. Samo o sobě však ekonomické oživení bude podpořeno ohromnými stimuly. I přesto by mělo brzdit americký dolar od většího oslabení, ale právě ony stimuly budou dolar postupně znehodnocovat a dostávat pod tlak. V letošním roce se tak na výhledu pro dolar příliš nemění. Stále by měl spíše oslabovat, ale tempo oslabení se od minulého toku výrazně zmírní a dolar bude mít i své světlé chvilky.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.