Mimochodem, pokud vám nějaký americký investor, jeho styl investování nebo třeba americký fond či jiná investiční společnost přijdou sympatické / respektu hodné, není vůbec od věci mít i takový "watchlist" těchto subjektů a jednou za kvartál si vždycky projít jejich formulář 13F.
Ten musí pro Komisi pro kontrolu cenných papírů (SEC) co tři měsíce podat každý institucionální investiční manažér, jehož investiční rozvaha přesáhne hodnotu 100 milionů dolarů. Můžete skrz něj tedy nahlédnout do portfolia Berkshire Hathaway nebo se podívat "pod ruce" dalším velkým jménům akciového investování, jako je Ray Dalio či dnes velmi sledovaný Michael Burry.
Pojďme se podívat na trojici investičních matadorů a jejich tři zajímavé novinky v portfoliu, které nakoupili ještě před koncem loňského roku:
Occidental Petroleum ($OXY)
Na začátek tady máme původně hedgeový fond Appaloosa Management, který v roce 1993 založil David Tepper (jmění asi 13 mld. USD), vytvořil mu svými výsledky solidní pověst a posléze jej změnil na subjekt rodinné kanceláře (Family Office). Stále jde však o tak velkou firmu, že musí vykazovat formulář 13F.
Fond nyní z posledního kvartálu odhalil velký (v daném kvartále největší) nákup akcií ropné společnosti Occidental Petroleum. Společnost na konci roku tvořila 2,1 % portfolia Appaloosy a byla její 12. největší pozicí.
Je pravděpodobné, že fond $OXY vnímá jako solidní spekulaci na zotavování ekonomiky a že k nákupu došlo na základě prvních oficiálních zpráv o efektivních vakcínách proti COVID-19, jež přišly v listopadu. Společnost, kterou má ve svém portfoliu i Berkshire Hathaway, sice po akvizici konkurenční Anadarko Petroleum v roce 2019 skončila s dluhem více než 38 miliard dolarů, ale na oplátku získala vysoce kvalitní americká ropná aktiva v Texasu, kde aktuálně vlastní 36 % ze 100 nejvýnosnějších ropných vrtů.
Occidental byl navíc po loňském výprodeji celého ropného segmentu i na podzim ještě před příchodem vakcín k mání relativně levně. A byť úbytek příjmů firmu donutil snížit svou dividendu, hodnota akcií od říjnových minim výrazně poskočila. Zdá se, že Tepper opět dostál své pověsti kontrariána, který jde s oblibou proti názorům většiny a s chutí investuje do nízko hodnocených akcií, aby následně sklidil obrovský zisk, když se ukáže, že měl pravdu.
Dell Technologies ($DELL)
Nyní se přesuneme z pohledu spravovaného kapitálu do maličko vyšší ligy. Hedgeový kolos Elliott Management má ve správě 73,5 miliardy dolarů a vede jej vášnivý investiční aktivista Paul Singer (jmění asi 3,6 mld. USD), který je znám tím, že když se mu nějaká akcie opravdu zalíbí, většinou si koupí dostatečný podíl na to, aby do jejího vedení mohl začít mluvit.
Singer v posledním kvartále o 3 % navýšil svou aktuálně největší pozici, kterou je Dell Technologies. Společnost tak na konci roku tvořila závratných 17,6 % celého portfolia tohoto hedgeového fondu.
Singer má $DELL rád dlouhodobě, byť původně držel pozici pouze v trackovací akcii DVMT, jež sledovala pouze valuaci 80% podílu, který Dell od roku 2016, kdy provedl akvizici EMC, drží ve společnosti VMware ($VMW) - loni medii proplula informace, že firma zvažuje odtržení VMware do samostatného subjektu. Asi vás nepřekvapí, že Singer aplikoval svou aktivistickou strategii i na DVMT a začal Dell přesvědčovat, aby akcionáře trackeru vykoupil za vyšší než původně navrhnovanou cenu.
$DELL nakonec držitele DVMT vyplatil jak hotovostí, tak akciemi Dellu, které se na trh v roce 2018 dostaly za zhruba 46 dolarů na akcii. Dnes je však jejich hodnota již cca 80 dolarů za akcii, takže Singerův příkup značí, že perspektiva Dellu se z jeho pohledu za poslední zhruba dva roky opět vylepšila.
Přetrvávající nákupní rozpoložení fondu Elliott je na místě - jak už jsem naznačil, Dell zvažuje, že by letos na podzim svůj 80% podíl ve VMware, jejíž zbylé akcie jsou na volném trhu, odtrhl do samostatné společnosti. Letos v září totiž uplyne od akvizice EMC pět let a spinoff VMware by se tak pro akcionáře znamenal nulové daně. Což by samozřejmě mohlo pro Dell vytvořit solidní hodnotu, jelikož ty části Dellu, jež nespadají pod $VMW, jsou dnes ve skutečnosti k mání stále velice levně.
Palo Alto Networks ($PANW)
Na závěr koukneme na investiční legendu. Stanley Druckenmiller (jmění asi 4,4 mld. USD) se ve vodách profesionálního investování pohybuje již více než 40 let. V 80. letech založil společně s Georgem Sorosem fond Duquesne Capital, který později stejně jako Tepper změnil na Family Office.
Druckenmiller v posledním kvartále provedl hned několik větších nákupů, ale tím největším se stal lídr na poli kyberbezpečnosti Palo Alto Networks. Dobrých důvodů pro nákup existuje hned několik. Jednak si ještě určitě vzpomenete na loňský rozsáhlý hackerský útok na softwarovou firmu SolarWinds ($SWI) a její prominentní, jež nakonec zasáhl nespočet amerických korporací i institucí a způsobil v USA velký poprask. Celá aféra samozřejmě poskytla právě segmentu kyberbezpečnosti nový vítr do plachet.
$PANW však neustále expanduje nehledě na tento nový potenciální zdroj byznysu. Společnost v listopadu koupila za 670 milionů dolarů firmu Expanse a opět rozšířila svůj arzenál kyberbezpečnostních nástrojů. Know-how Expanse spočívá v tom, že neustále monitoruje celý globální internet a již dopředu preventivně vyhledává potenciální kybernetické hrozby.
Nástroj společnosti pro tento účel dokáže sledovat miliardy datových toků a konat až bilion jednotlivých rozhodnutí denně. Působivý software! Palo Alto jej nenabízí jako nástroj pro vyhledávání nekalého chování přímo na sítích klientů, ale jako nástroj pro detekování podezřelé aktivity nebo potenciálních slabin ještě před tím, než dojde k něčemu vážnějšímu.
$PANW zároveň kromě své vlajkové lodě v podobě firewall softwaru velmi usilovně pracuje na expanzi své cloudové a AI divize, jež budou mít v řádu pár let nepochybně hromadu nové práce. Next-gen cloudové bezpečnostní nástroje ostatně již dnes generují 10 % celkových příjmů společnosti. Mimochodem, segment cloudové kyberbezpečnosti by dle odhadů letos měl vyrůst o 90 %. Je proto na místě očekávat, že Palo Alto bude ze své cloudové ochrany postupně těžit stále víc a víc, což by se pozitivně mohlo odrazit nejen na ziscích, ale i na hodnotě akcií.
#investovani #akcie #portfolio #slavniinvestori #sec #13f #davidtepper #appaloosamanagement #occidentalpetroleum #elliottmanagement #paulsinger #dell #duquesne #stanleydruckenmiller
@Stan1000 @janKovanda Souhlasim se Stanislavem, že nákupní příležitost byla před několika měsíci mnohem zajímavější. Docela to trefil i s těmi měsíci :-) Já nakupoval v 10/2020 SM Energy Company $SM na ceně 1,52USD, nyní cena překročila roční maxima a dostala se dokonce o dost výše nad mojí prodejku, která byla někde nad 10USD. Toho, že šla cena až nad 14USD nelituji. Neměl jsem v plánu tyto akcie držet dlouhodobě, takže jsem nezvolil strategii vybrat vklad a "vézt se" zadarmo, ale nastavil jsem si výhled - po dosažení tzv. před covidových cenových ůrovní celou pozici prodat. Nesnažil jsem se tedy časovat trh a prodat co nejvýše. Ze stejného spekulativního pohledu jsem v 11/2020 nakoupil za poloviční cenu než je nyní i Occidental Petroleum Corporation $OXY Výstup z této pozice je plánován za stejných podmínek. Investuji do jiných sektorů, do tohoto odvětví jsem šel pouze proto, že jsem si všiml zajímavé příležitosti. I tak jsem investoval jen čas financí, protože nikdo nemohl tušit "kdy" a "zda" se na prodejku akcie dostanou. Vybraný zisk z akcií SM jsem přelil ve 2/2021 již do jiných titulů. V mém komentáři uvedené akcie jsou ze stejného sektoru, přesto se nechovají stejně. Při hledání příležitostí je dobré si předem nastavit co od daného obchodu očekávat, a poté se toho držet.
Škoda, že je PANW dost drahá
Já bych koupil PANW... :-)
I za stávající cenu nebo jaký by byl váš limit?
@janKovanda Já tím jen chtěl říci, že z těch tří akcií považuji PANW za nejlepší. Jestli bych jí koupil, to dnes nevím, musel bych si ji nejdříve důkladně prověřit. Kupovat se měla někdy před 3 měsíci. Nyní by se mi do ní už moc nechtělo... Je drahá...