21.02.2021 5 minut čtení

Může hodnota nějaké další kryptoměny vzrůst 10 000x podobně jako v případě bitcoinu?

To je trochu kacířská otázka. Kdyby bylo možné předpovědět, která kryptoměna to bude, snadno se stanete neskutečným boháčem. Stát se to může. Ale měli bychom si spíše pokládat otázku „Proč hodnota jakékoliv kryptoměny výrazně roste?“

Co zvyšuje hodnotu Bitcoinu? Víte to? Mám na mysli ostatní faktory kromě nabídky a poptávky na trhu. Chápete, proč má Bitcoin svou hodnotu, a z jakých důvodů roste? Myslím si, že bychom se stále setkali s řadou investorů, zvláště v současné době, kteří stále nerozumí tomu, proč nabyl Bitcoin současné hodnoty.

Jaké důvody vedou k investici do Bitcoinu v současné době? Jaké důvody vedly investory v minulosti? Asi bychom měli zůstat u toho, zda je možné, aby další kryptoměna mohla vzrůst podobným způsobem jako Bitcoin. To nejdůležitější však opravdu zní, co činí z kryptoměny hodnotné investiční aktivum?

Je pravdou, že v současné době už existuje tisíce kryptoměn – altcoinů – a není příliš složité „vytvořit“ další. Většina z těchto kryptoměn je však pouze levnou a bezcennou „napodobeninou“ svého předchůdce.

Co jsou altcoiny?

Altcoiny se snaží svou technologii navázat na Bitcoin. Využívají počítačového kódu a pravidel, které se využily při vytvoření největší kryptoměny. Existuje tak mnoho kryptoměn, které implementovali do své technologie podobný kód jako Bitcoin. Žádná z nich však nedosahuje ani zdaleka jeho tržní kapitalizace.

Není vyloučeno, že jedna z dalších kryptoměn jednou dosáhne tržní kapitalizace Bitcoinu, ale musel by existovat nějaký pádný důvod, aby je trh začal brát vážně. Proč těžit nebo investovat do jiných kryptoměn, když jsou pouze levnějšími kopiemi Bitcoinu?

To, co dělá jakoukoliv kryptoměnu cennou, závisí na jejích vlastnostech –funkce dává kryptoměně účel, a některé z nich mohou mít dokonce účel nad rámec toho, co může nabídnout Bitcoin.

Vývoj tržní kapitalizace největších kryptoměn za posledních 12 měsíců. | Zdroj: coinmarketcap.com

Abychom tak mohli najít kryptoměnu, která si vyslouží nárok na třeba 10 000násobný růst, měli bychom se podívat na vlastnosti jednotlivých altcoinů.

Pokud je například vytvořena kryptoměna, kterou může jakákoliv země využít při legitimním zpracování volebních hlasů, zachová anonymitu jakéhokoliv hlasujícího občana a tento občan bude mít navíc jistotu, že hlasy budou spočítány „legálně“, může jít o chytrou inovaci, která posune hlasovací procesy opět dále. Taková kryptoměna přináší užitek a mohla by tak mít v budoucnu i zajímavou cenu, nebo ne?

Takové možnosti už dnešní kryptoměny nabízejí, ale zdá se, že většina zemí světa zatím nemá zájem o spravedlivé a čestné digitální volby.

Co kdybychom vytvořili kryptoměnu, která má zabudovanou „nesmazatelnou knihu“ (jedná se ve skutečnosti o #blockchain vytvořený s účelem, aby mohl uchovávat data). Taková nesmazatelná kniha je cenná hned z několika důvodů – může sloužit pro řešení sporů v rámci převodů majetku, může být použita pro sledování mezibankovních plateb, nebo ke sledování obchodů s akciemi. Blockchain je robustnější než většina typických datových souborů. Je nesmazatelný, neměnný a kopie této nesmazatelné knihy jsou uložené v mnoha počítačích najednou.

Proč stoupají ceny kryptoměn?

V posledních 12 měsících neustále slyšíme, že ceny kryptoměn stoupají. Víte však, proč jejich ceny letí vzhůru? Jaké je využití bitcoinu? Co #Ethereum nebo #Cardano? Nebyly o pár řádků výše popsány některé z možností využití těchto kryptoměn v praxi? Řada investorů stále investuje do Bitcoinu a dalších kryptoměn, protože si o nich někde přečetli, vidí že jejich cena stoupá a příliš nezkoumali, proč by mohl být třeba Bitcoin nebo jakákoliv jiná kryptoměna s růstovým potenciálem výjimečná. Každý by tak měl začít s nějakým vlastním zkoumáním, a nikoliv dát na zaručené tipy.

Jedno je jisté, kryptoměny, které budou moci v s úspěchem uspokojit některé z budoucích potřeb lidstva, mohou zaznamenat obrovský růst. Pointou však je tuto kryptoměnu najít. Může to být ještě Ethereum nebo Cardano? Těžko, při jejich současné tržní kapitalizaci je nepravděpodobné, že by mohly dosáhnout takto vysokého zhodnocení.

Je třeba hledat jinde. Sám takový tip nemám, je opravdu těžké předpovídat budoucnost. Rozhodně se však vyplatí sledovat „kryptoprostor“ více.

Pokud tedy nechcete spoléhat na hyperinflaci české koruny (což je téměř vyloučené). Cena kryptoměn je vztahovaná k dolarům a pokud by třeba českou korunu postihla, může dojít u zmíněných kryptoměn i k 10 000násobnému zhodnocení vůči koruně.

#kryptomeny #kryptomena #investovani #zhodnoceni #digitalnimeny #digitalnimena #digitalniaktiva

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Líbí se mi projekty, co nějakým způsobem již fungují, mají základnu x milionu uživatelů a případně napojení na možnost okamžitého placení. A tyto prvky splňuje třeba CRO, o kterém se moc nemluví a funguje hezky. Sám používám jejich kartu (crypto.com) a jsem spokojen :)

  +4
 • já věřím Cardano $ADA. Věřím, že do 06/2021 je na 3$.

  +2
  • 3 dolary?

   0
  • ve mě se pořád pere FOMO a otázka "nejsou kryptoměny momentálně moc drahé?" a jak nad tím přemýšlím, jsou stále výše 😁

   +2
  • +1
  • @PatrikKudlacek A půjdou ještě mnohem výš, tam není důvod proč by měly padat. Dokud budou ve hře stimulační balíčky a lidi nebudou moct utrácet jinde, půjde krypto jako celek nahoru. Tohle všechno se podle mě může změnit až tak konec 21 nebo začátek 22. A i tak to nepůjde na nulu. Není proč. Když investuješ do kryptoměn, který postupně nacházejí svoje praktický využití, vždycky tam budeš mít nějakou základnu uživatelů, která bude pomalu růst a bude tu minimální cenu držet na nějaké stravitelné hranici. Jako neříkám, že do nich budu nějak extra investovat, mám v nich 20 % portfolia, ale nebojím se o to, že bych mohl přijít o všechno. Ale je to jen můj subjektivní pohled, nejsem žádnej Buffett :D

   +1
 • Tak si to shrňme: kryptoměny už nejsou pouhým experimentem, tudíž tu budou s námi asi už napořád (ať se nám to líbí nebo ne).

  Kryptoměny (zejm. BTC) budou růst, dokud bude růst jejich členská (investorská) základna - a to zejm. z řad velkých investorů (banky, fondy, velké firmy typu Tesla...)

  Jejich růst významně podpoří i jejich uznávání jakožto platebního nástroje významnými platebními poskytovateli (Pay-pal, banky, obchody...)

  Pád (korekce) je naopak čeká ve chvíli, kdy dojde k dalšímu hackerskému útoků či podobné krádeži většího množství krypta nebo k pádů významné kryptoburzy.

  To stejné nejspíš způsobí překotné zavedení nějaké nové regulace/restrikce ohledně držby a placení kryptem.

  A teď babo raď, co přijde dřív :o

  +1
 • Ja jsem ADA nakupoval presne v ICO day resp. 1st listing day na Bittrexu (okolo $0,02), pak jsem ho pravda nekolikrat prodal-koupil ale od jiste doby (asi 2018) pevne drzim :)

  0
  • nedávno jsem za drobné začal nakupovat BTC a teď přemýšlím i o Cardanu, ale... těžko říct 😁

   0
 • Držením Bitcoinu investor zřejmě "nic nezkazí", u všech dalších coinů je dost obtížné říct, jestli s námi budou za 5 nebo 10 let 😊 ale na hype se u nich dá svézt opravdu dobře.

  0
  • to máte pravdu, že se na tom svézt dá..asi na to nemám bohužel žaludek 😁

   0