Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
22.02.2021 7 minut čtení

3 mentální nastavení, která chtě nechtě musíte přijmout, abyste mohli začít smysluplně budovat své bohatství

Budování osobního jmění ani zdaleka není jen o tom, že někam spoříte peníze a ty pak automaticky vkládáte do různorodých investic. Mělo by zároveň jít o proces, který je dlouhodobě udržitelný a nijak nenabourává vaše fyzické ani psychické zdraví.

Když se zas a znovu snažíte svými myšlenkami, vzděláváním a úsilím věnovat jen a pouze penězům, přičemž zároveň ostatní životní priority na jejich úkor spíš opomíjíte či ignorujete, může to v některých případech být horší, než kdybyste si priority přeskládali zrcadlově naopak.

Správa osobních financí by se totiž neměla točit jen okolo vašeho rozpočtu, tabulek, investičního portfolia a výpočtů, kolik peněz budete do budoucna potřebovat. K práci s finanční gramotnosti je potřeba ideálně již od začátku zároveň přistupovat se správnou…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +75
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Škoda, že spousta lidí přistupuje k investicím stejně, jako ke svému zdraví. Opomíjejí to, než jsou ke změně dotlačeni okolnostmi a pak se to snaží napravit a dohnat různými dietami a pilulkami a řeší spíš následky, než příčiny.

  +5
  • @Investicnibrambora Anebo naopak nepřistupují, takže se jim finančně sice daří, ale zdraví si huntují takovým způsobem, že si pak těch úspor dost možná ani moc neužijí. Přitom na zdraví lze pohlížet úplně stejně jako na dlouhodobé investování - to, co dnes/zítra/tento týden/tento měsíc/tento rok sním nebo do sebe jinak dám, co dnes s tělem udělám, zda si zdravě zacvičím, nebo ne atp., to všechno se jednou může zúročit v solidní vitalitu i ve stáří, kdy už jiní maximálně sedí před televizí a žádné velké životní plány dávno nestřádají. V principu je to hodně podobné a pro opravdu kvalitní život není možné jedno, nebo druhé příliš ignorovat.

   +1
  • @tomasdurcak Vše co v životě děláme, každý náš návyk, cvičení či jídlo, na nás má vliv a projeví se v dlouhém horizontu výrazněji než v krátkém. Takové složené úročení, ale místo peněz se týká našeho zdraví :)

   0
 • Děkuji za velmi dobrý článek. Prakticky se vším souhlasím. K článku bych jen dodal ještě jeden bod, který zčásti koresponduje s bodem 3) a to, že je potřeba najít rovhováhu mezi tím, jak moc si užít přítomný okamžik nebo naopak jak moc se hnát za střádáním majetku nyní, ve vidině "skvělého bezstarostného života" za 30 let. Pro každého je samozřejmě ona rovhováha trochu jinde, ale člověk by se podle mě měl vyhýbat extrémům jako žij, jakoby nebylo nebylo zítřka (bráno po finanční stránce, tedy utrácej). Či na druhou stranu stejně nebezpečné co nejvíc se omezuj a spoř všechno, co máš a za x desítek let se budeš mít skvěle s tím, že se rozhodneš těch x desítek let k tomu skvělému životu nějak protrpět. Toť jen můj osobní názor.

  +4
  • @davidMoznar Můžu jen souhlasit. Rovnováha, všeho s mírou... známá klišé, ale vážně dávají ve všech oblastech smysl. 😉

   0
 • K bodu 2) na jedné straně je určitě pravda, že pandemie nám umožnila ušetřit za blbiny, ale na druhé straně rodinám s dětmi výýýrazně vzrostly náklady na jídlo. Za cenu školní jídelny doma neuvaří. Vidím to v klientských rozpočtech denně. A další nárůst nás podle mě čeká na fakturách za elektřinu. Home office se podle mě prodraží.

  +3
  • @advisors4you To je dobrá poznámka. Někde už firmy home office řeší příspěvky zaměstnancům (logicky z toho, co ušetří za kanceláře), ale než to bude rozšířenější, asi si ještě počkáme.

   0
 • Skvělý článek. Už pár let se tímto řídím a vše funguje, jak má. Díky Láďa

  +2
 • Hezky sepsáno. Rovnováha, vyváženost je důležitá. Člověk by se měl radovat z toho, co má (co mu - nejen - finance dovolí) teď, a těšit se na to, co bude sklízet později.

  "...ale možná ani kvalitní stranu" - asi mělo být STRAVU

  +1
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
6 minut
6 minut
7 minut
7 minut
9 minut
7 minut
8 minut
9 minut
9 minut
6 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
6 minut
6 minut
7 minut
7 minut
9 minut
7 minut
8 minut
9 minut
9 minut
6 minut