7 minut čtení

3 mentální nastavení, která chtě nechtě musíte přijmout, abyste mohli začít smysluplně budovat své bohatství

Budování osobního jmění ani zdaleka není jen o tom, že někam spoříte peníze a ty pak automaticky vkládáte do různorodých investic. Mělo by zároveň jít o proces, který je dlouhodobě udržitelný a nijak nenabourává vaše fyzické ani psychické zdraví.

Když se zas a znovu snažíte svými myšlenkami, vzděláváním a úsilím věnovat jen a pouze penězům, přičemž zároveň ostatní životní priority na jejich úkor spíš opomíjíte či ignorujete, může to v některých případech být horší, než kdybyste si priority přeskládali zrcadlově naopak.

Správa osobních financí by se totiž neměla točit jen okolo vašeho rozpočtu, tabulek, investičního portfolia a výpočtů, kolik peněz budete do budoucna potřebovat. K práci s finanční gramotnosti je potřeba ideálně již od začátku zároveň přistupovat se správnou mentalitou a neplánovat si jen bohatou, ale zároveň i fyzicky a mentálně zdravou budoucnost.

Protože ono ohrané klišé, že peníze nejsou všechno, skutečně platí a máme-li charakterizovat pojem "kvalitní život", nelze začít a rovnou i skončit u potřeby mít co nejvíc peněz, jelikož to ostatní už se pak díky nim přece nějak vyřeší. Nevyřeší a jsem si téměř jistý, že každý z vás zná minimálně jednoho člověka, který je sice obrazně řečeno "za vodou", ale je mu to vlastně k ničemu, jelikož prakticky všechny další důležité aspekty jeho života se tak trochu zmítají v chaosu.

Někdy se říká, že peníze mohou lidem "vlézt na mozek", ale já bych spíš řekl, že je zcela zásadní, jaký vztah k penězům máte od samého začátku. Pokud je už v zárodku toxický, víc peněz jej bude už jenom posilovat. Problém ale leží zpět na začátku vaší cesty, nikoli na  jejím konci. S jakou mentalitou je tedy vhodné začít plánovat finanční budoucnost, finanční cíle a to, jak s penězi ve svém životě budete zacházet?

V rámci pevných základů, na kterých pak můžete stavět, by měla obsahovat tyto 3 složky:

1. Vděk vůči tomu, co máte

Tohle mentální nastavení je dnes tak důležité, jako už dlouho nebylo. Zatímco venku vládne pandemie a chaos, může být poměrně snadné ztrácet naději, trápit se nebo mít pocit, že je vše ztraceno. Na druhou stranu je ale na místě pokusit se vidět před přívalem negativ nejdříve to pozitivní. Prakticky nikdo v životě nejde s úsměvem od výhry k výhře, ale všichni se můžeme zastavit a uvědomit si, co všechno v životě máme, jaké jsou naše osobní výhry a za co můžeme být vděční.

Nejde přitom o to, zda jde o velké věci nebo úplné drobnosti. Klíčem je s tím spojený pozitivní přístup, který předchází případným negativním věcem. Můj tip pro větší optimismus a pozitivitu v aktuální době je relativně snadný - dejte si úplný detox od medií (těch sociálních i zpravodajských). Osobně jsem přestal počty nově nakažených a všechny ty statistiky či události ze světa, které mě začaly zajímat někdy v druhé polovině února 2020, jelikož nikdo nevěděl, co se děje, zcela sledovat hned v dubnu 2020 a mohu jedině doporučit.

Samozřejmě, že si člověk občas zkontroluje Instagram Dominika Feriho, aby věděl, kolik roušek, kam a jak nasazených bude zase příští týden muset nosit, ale víc nic. Místo toho jsem pozornost zaměřil na pro mě osobně podstatnější věci, na kterých bude záležet i poté, co pandemie zmizí - k čemuž patří Warengo (dnes jediná sociální síť, na kterou si v klidu ve volné chvíli zajdu, protože vím, že mě nečeká příval nesmyslného a nepodstatného obsahu ?) či práce na finanční budoucnosti. A můžu s klidem říct, že je to nesrovnatelně lépe, pozitivněji a pohodověji strávený čas, z kterého má člověk na konci dne radost bez ohledu na to, jak to zrovna vypadá za okny venku.

2. Pochopení, že skutečně záleží na každé koruně

I druhý bod se sice neplánovaně, ale poměrně přesně dá našroubovat na dnešní dobu. Není totiž nic jednoduššího, než dneska z nudy začít brouzdat online a skupovat nesmysly za peníze, které nemůžete utratit u holiče či v oblíbené restauraci. Faktem ale je, že na každém - byť sebemenším - drobném nákupu v důsledku záleží a každá koruna se počítá.

Tento fenomén lze dobře pozorovat i u lidí, kteří se potýkají s finančními problémy, anebo vlastně i přímo na trzích, pokud zde zrovna vládne všeobecná nejistota. Z nějakého důvodu lidé v takové situaci mají sklony hodit veškerou opatrnost za hlavu a místo toho začnou bezmyšlenkovitě dělat to, co jim pomůže cítit se aspoň chvíli dobře. Má to ale háček - ne všechny věci, které nám pomáhají cítit se dobře, dávají zároveň smysl pro naši aktuální i budoucí finanční situaci.

Nepodstatné útraty, které vám ve skutečnosti nepřinášejí žádný hlubší užitek či pocit štěstí, by tedy spíš měly být tím úplně prvním, na čem začnete pracovat, když se rozhodnete pokusit začít víc šetřit a hromadit bohatství. Zrovna dnes, kdy možná máte to štěstí, že pracujete bez problémů z domova a z vašich příjmů vám díky lockdownu zůstává volných víc peněz než před pandemií, máte přitom paradoxně zcela ideální šanci přestat zároveň vyhazovat peníze z okna za drobné nesmysly a začít s těmi volnými penězi nakládat zodpovědněji.

3. Zdraví nesmí penězům ustoupit ani o krok

Vždycky, když je řeč o spoření na důchod, dlouhodobém investování a složeném úročení, objeví se někde okolo slovíčko "čas" jako ta úplně nejcennější měna, kterou ve svém životě máta a budete mít. A vždy, když padne zmínka o investičním horizontu 20, 30 nebo dokonce 40 let, je potřeba počítat nejen s tím, jakého dosáhnete průměrného ročního zhodnocení a kolik nakonec budete mít peněz, ale také s tím, zda si ty peníze pak budete schopni vůbec užít.

Finanční a fyzické zdraví jsou spolu totiž ve skutečnosti propleteny mnohem pevněji, než by se na první pohled mohlo zdát. A stejně jako může mladý člověk investováním peněz myslet na to, aby měl z čeho žít v 60 letech, může věnováním stejné pozornosti tomu, jak se svým tělem nakládá či co do něj vkládá, "investovat" do toho, jak moc čas "zhodnotí" jeho fyzickou schránku a v jakém zdravotním stavu tato schránka za 30 let, až si z účtu vytáhne vytoužené miliony, bude.

Bez zdravých financí se těžko udržuje zdravé tělo (teď nemyslím jenom to, že si nemůžete dovolit permanentku do fitka, ale možná ani kvalitní stravu, dobrého lékaře či psychicky vyrovnaný život bez zbytečného stresu) a úplně stejně to funguje naopak - od nevyrovnaného, vydeptaného či nemocného člověka nelze očekávat, že bude schopen v klidu konat racionální a smysluplná finanční rozhodnutí.

Což - opět neplánovaně - v dnešní době, kdy sedíme zavření doma, rovněž platí dvojnásob. Není to totiž jenom o tom pandemii doma "přežít", ale vyjít z ní v dostatečně dobré fyzické i psychické kondici na to, abyste se mohli plně chopit případných příležitostí, které onen nový svět na druhé straně vakcinační kampaně nabídne.

#mentalita #penize #osobnifinance #financnigramotnost #priority #osobnirozvoj #vdecnost #pozitivita #optimismus #cistahlava #budoucnost #vydaje #disciplina #psychologie #zdravi #investovani #zodpovednost

Hodnocení: +109
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super!! Za mě je nejlepší převádět měnu na můj čas nebo mojí energii. Vážně si koupím ice tea ve starbucks za 100 CZK?? Opravdu jsem se tak dřel a obětoval svůj čas a energii pro slazenou sračku s ledem? Tohle si podle mě naprostá většina lidí neuvědomuje a jsou s tím stavem tak nějak smíření, což je opravdu velká škoda.

    +7
    • já si to převádím na obědy (což jsem se naučil kdysi dávno jako student), čili, fakt si koupím "slazenou sračku s ledem" když bych za to mohl mít obědové meníčko?

      0
    • @Peter_ Naprosto správně ;)

      0
  • Tohle je fakt hodně dobře napsáno !

    +2