Když se řekne Warren Buffett nebo Berkshire Hathaway, většina z nás si představí Apple, ale také pojišťovnictví, bankovnictví, ropu, železnice a další relativně jednotvárné sektory. Věštec z Omahy totiž nikdy nebyl velkým příznivcem inovativních disruptorů, ambiciózních startupů ani jiných divoce rostoucích miláčků Wall Street.
Proto byste si zřejmě na první dobrou netipli, že jeho Berkshire Hathaway v poslední době relativně v tichosti výrazně vydělává na jednom z nejsledovanějších sektorů dnešních dní - automobilkách zaměřujících se na vývoj a výrobu elektromobilů.
Mohou za to dvě konkrétní pozice v portfoliu Berkshire, jež zahrnují zhruba 72,5 milionu akcií General Motors ($GM) a 225 milionů akcií čínské automobilky BYD (1211.HK). Dohromady totiž za posledních 5 měsíců podíly v těchto společnostech Buffettovi přinesly zisk v hodnotě 6 miliard dolarů.
Berkshire fandí $GM dlouhodobě - svou pozici začal Buffett postupně budovat již v roce 2012 a postupně ji neustále navyšoval až na 80 milionů akcií na konci loňského září. Do konce roku však Berkshire 7 milionů akcií prodala. Akcie General Motors nicméně od té doby přidaly solidních 125 % a hodnota pozice tak aktuálně dosahuje cca 4,3 miliardy dolarů + si Buffett od roku 2014 nepochybně užívá i pravidelnou kvartální dividendu, jež při vlastnictví 80 milionů akcií činila každé 3 měsíce sympatických 30,4 milionu dolarů (téměř 670 milionů Kč).
A i přes mírné snížení pozice zatím není důvod se $GM zbavovat. Zvlášť když má společnost v plánu v následujících 5 letech na trh uvést celkem 30 nových elektrických vozidel a zahájit tím svůj frontální útok na tržní podíl v tomto segmentu.
BYD sedí v portfoliu Berkshire ještě o pár let déle. Psal se rok 2008, když si Buffett pořídil 225 milionů akcií automobilky při ceně okolo jednoho dolaru za kus. Dnes si jednu akci na hongkongské burze můžete pořídit v přepočtu asi za 34 dolarů (249 hongkongských dolarů), což představuje nárůst v řádu tisíců procent a růst hodnoty pozice z původních asi 225 milionů dolarů na 7,8 miliardy dolarů.
Ještě na konci loňského záři se přitom jedna akcie obchodovala v přepočtu jen za 16 dolarů. Od té doby nicméně posílily o téměř 120 % a Berkshire si tak vychutnala nárůst hodnoty své investice o 4,2 miliardy dolarů. Za posledních 5 měsíců tak konglomerát jen na těchto dvou akciích zaznamenal nerealizovaný zisk o 6,1 miliardy dolarů.
V tomto kontextu stojí za to připomenout, jak vehementně Buffetta jeho kritici v poslední dekádě peskovali za to, že není ochoten investovat do rapidně rostoucích technologických gigantů, jako je Amazon nebo Alphabet. A sám Warren v roce 2017 přiznal, že byl "příliš hloupý" na to, aby ocenil potenciál Amazonu a jakožto klient reklamního byznysu Googlu rovněž chyboval, když si včas neuvědomil dlouhodobý potenciál tohoto byznysu.
Na druhou stranu Berkshire nikdo nemůže upřít, že její masivní pozice v Apple rozhodně do kasičky přinesla z technologického segmentu nemalý obnos peněz. A vzhledem k solidním pozicím v General Motors a BYD investoři rozhodně nemusí propadat panice, že by jim unikaly potenciální zisky ze současné globální elektrifikace automobilového průmyslu.
#berkshire #buffett #elektromobily #ev #investice #portfolio #trendy #technologie #generalmotors #byd #zhodnoceni #dlouhodobeinvestovani #hodnotoveakcie
Do GM jsem investoval, do BYD ne, nevěřím čínské vládě...
Pre doplnenie traba asi uviest, ze BYD je hlavne Mungerova investicia. Ten s nou prisiel prvy v ramci Berkshire