Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
19.02.2021 2 minuty čtení

Je monopol Facebooku ohrozený?

Facebook čelil v minulosti viacerým vyšetrovaniam, ktoré jeho dominanciu nedokázali narušiť. Je tentokrát situácia iná? Na túto otázku sa pokúsime odpovedať v našom krátkom zamyslení.

Facebook v posledných rokoch čelil viacerým obvineniam a šetreniam hlavne zo strany americkej vlády, ktoré pre firmu dopadli vždy relatívne dobre. Teraz však viacero zdrojov tvrdí, že nadchádzajúci antimonopolný proces bude pre Facebook zatiaľ asi najtvrdší. Amerika funguje na precedensoch a tieto antimonopolné šetrenia v USA vždy v minulosti stáli na tom, že sa firme dokazovalo, že tým, že je na trhu jediná alebo je príliš veľká, spôsobuje konečnému užívateľovi to, že platí firme za službu/produkt viac. Veľký prípad boli napríklad telekomunikační operátori, hlavne AT&T v 80. tych rokoch minulého storočia v USA. Doterajšia obhajoba Facebooku stála na tom, že jeho služby sú bezplatné a že teda konečný zákazník viac neplatí, čo zatiaľ ako obhajoba stačilo.

Terajší stav sa ale podľa všetkého líši tým, že toto šetrenie nebude zrejme iba nejaké divadielko senátorov pred voličmi, ale pôjde o reálne dobre vystavanú argumentáciu, ktorá má zrejme šancu. Tá stojí na tom, že veľkosť a monopol Facebooku nespôsobuje vyššie ceny ale to, že vďaka svojej veľkosti firma podceňuje investície do zabezpečenia a ochrany súkromia čo spôsobuje, že užívatelia platia nepriamo svojimi dátami. Ak by bola na trhu konkurencia, Facebook by zrejme tieto svoje štandardy musel zvýšiť, aby mu boli užívatelia verní (je pravda, že bez ohľadu na to, aký škandál sa v minulosti prevalil, Facebooku to neuškodilo). Takto v podstate ľudia nemajú na výber a „musia“ Facebook používať v takom stave, v akom reálne je. V očiach verejnosti a vlády firme zrejme nepomáha ani to, že Facebook funguje štýlom „ak sa mi to páči, tak to kúpim a ak sa to kúpiť nedá, tak to skopírujem“. Facebook takto kúpil/skopíroval niekoľko potenciálnych konkurentov, napríklad Instagram. Sme teda zvedaví, ako to celé dopadne, či Facebook dostane pokutu, zregulujú ho, alebo ho dokonca donútia rozdeliť sa. Asi aj kvôli tomuto akcie v podstate už od jesene stagnujú.

Chceli by ste investovať do akcií spoločnosti Facebook $FB? V XTB si môžete investičný účet založiť prostredníctvom dole uvedených odkazov:

ZALOŽENIE SK

ZALOŽENIE CZ

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím