Dnes si něco řekneme o 5G sítích a fázích jejich realizace.
Fáze 1 je fází infrastruktury. To je, když se staví síťové věže a jsou nainstalována optická vedení.
Fáze 2 je fáze zařízení. To je, když bezdrátová síť začne fungovat, a my začneme získávat zařízení navržená tak, aby využívala novou technologii. Uvedení iPhonu 12 od Apple v loňském roce nám signalizovalo, že druhá fáze boomu 5G byla v plném proudu.
Fáze 3 je fází služeb. To je, když začneme vidět aplikace běžící na nových bezdrátových sítích.
První dvě fáze máme částečně za sebou (samozřejmě se sítě dále budují, hardware se dále vyvíjí).
A do fáze 3 jsme právě vstoupili!
---
Jen před několika dny předvedly dvě japonské společnosti skvělou demonstraci, která využívá schopnosti sítě 5G. Ukázali, jak lze na dálku řídit auto ze vzdálenosti 1 500 mil po síti 5G ve dvou zemích.
Těmito dvěma společnostmi byly Sony a NTT Docomo.
Většina čtenářů zná společnost Sony jako giganta spotřební elektroniky. A NTT Docomo je největším bezdrátovým operátorem v Japonsku i na Guamu. Pro demonstraci společnost Sony vyvinula moderní osobní vůz s názvem New Concept Cart SC-1.
Nový konceptový vozík SC-1
Vypadá to jako malý autobus. A je nabitý kamerami a senzory, které poskytují 360stupňový výhled kolem vozidla. A to, co vypadá jako okna, vůbec okna nejsou. Jsou to digitální panely 4K, které dokážou zobrazit jakýkoli požadovaný obrázek nebo zprávu. Myšlenka je, že z vozidla by se mohl stát jakýsi mobilní billboard.
Pro demonstraci bylo koncepční vozidlo SC-1 nasazeno na americkém Guamu a bylo připojeno k 5G síti NTT Docomo. Řidič však byl v Japonsku, více než 1600 mil daleko. Díky dálkovému přístupu do auta mohl řidič řídit auto po ulici jako každé jiné vozidlo. Bylo to, jako by se řidič „teleportoval“ na přední sedadlo. Řidič mohl vozidlo bezpečně provozovat, protože při připojení 5G nedošlo k žádnému zpoždění. Zároveň mohl v reálném čase přesně vidět, co „viděly“ senzory vozu.
To je něco, co by u 4G nikdy nebylo možné. Přes bezdrátovou síť 4G by spojení mezi automobilem a řidičem mělo znatelné zpoždění. A to by samozřejmě při jízdě představovalo bezpečnostní riziko. Řízení by bylo vždy o několik sekund pozadu. I když tato latence není vždy patrná u věcí, jako jsou videohovory, bylo by dálkové řízení docela nebezpečnou záležitostí.
To je skvělý příklad toho, proč 5G mění a budou měnit svět. A pro mě tato demonstrace signalizuje, že jsme nyní ve třetí fázi boomu 5G.
Předpokládám, že budou k dispozici velitelská centra s profesionálními řidiči v pohotovosti, když se samořídící vozidlo ocitne v obtížné situaci. Řidič může být okamžitě přidělen k vyřešení problému, "teleportování" a převzetí kontroly nad vozem, dokud se nevrátí do bezpečného prostředí. A umělá inteligence (AI) se může dokonce naučit „sledovat“, jak lidští řidiči řeší tyto druhy problémů.
Až do tohoto okamžiku jsme většinou hovořili o tom, jak 5G přinese bleskové rychlosti internetu. I když je to pohodlné, to samo o sobě nemění svět. Teprve praktické užití např.ve službách přinese rozhodující pokrok - např. chirurg bude moci operovat na dálku tisíců km.
Můžeme očekávat, že v příštích měsících uvidíme více a více aplikací pro 5G.
Když nyní vstupujeme do třetí fáze, jsme v plnohodnotném zaváděcím režimu pro 5G. To je, když se všechny tři fáze navzájem překrývají a úrovně investic jsou absolutně nejvyšší. V příštích třech letech budeme na špičkových úrovních, což znamená, že budou následovat další vzrušující investiční příležitosti.