17.02.2021 5 minut čtení

Beyond Meat, fake meat a souvislosti

Čeká nás v budoucnu skokový růst cen masa? Je vůbec možné maso nahradit? Mají firmy jako Beyond Meat nebo Impossible Foods šanci nebo se jedná pouze o "niche market"?

BEYOND MEAT

 

Beyond Meat ($BYND) je veřejně obchodovatelná americká firma, která se zabývá výrobou rostlinných náhražek masa. Založil ji Ethan Brown v roce 2009. Její portfolio produktů se od té doby neustále rozšiřuje a cílem je vyrobit produkt, který vypadá jako maso, chutná  jako maso, ale masem prostě a jednoduše není. IPO proběhlo v roce 2019 a jednalo se o jeden z nejúspěšnějších úpisů akcií toho roku.

Vize firmy je o tom, že její produkty jsou plně v souladu se současnou zelenou vlnou. Na jejich výrobu se spotřebuje mnohem méně zdrojů a to je přesně to, na co dnes spousta lidí ( a institucí) slyší. 

V roce 2019 vznikla na Univerzitě V Michiganu studie, které porovnala environmentální dopady při výrobě "Beyond Burgeru" s klasickým čtvrtlibrákem. Publikované výsledky konstatovaly, že "fake meat" spotřebuje o desítky procent méně vody a energie, potřebuje mnohem méně půdy a její dopad v podobě produkce skleníkových plynů je taktéž znatelně nižší. 

To všechno zní velmi bohulibě, nicméně co by vlastně mělo donutit člověka nejíst maso? V západních zemích existuje celá řada lidí, kteří chtějí omezit svoji spotřebu masa. Nedokážou si však představit maso kompletně vyřadit ze svého jídelníčku. Prostě se té chuti nedokážou vzdát (je to jako droga :-).

To vede k sílícímu trendu reduktariánství, kdy se lidé nechtějí radikálně omezovat, ale i přesto chtějí snížit svoji uhlíkovou stopu při stravování. Reduktariánství spočívá v omezení konzumace živočišných produktů a větší zaměření na rostlinnou stravu. Masa se tedy člověk nevzdá, jen omezí jeho konzumaci. A není nikde psáno jestli to apriori musí být 20, 30 a nebo třeba 80 procent...

 

 

SPOLUPRÁCE S PEPSICO ($PEP)

 

Dne 26. 1. 2021 vyskočily akcie BYND o celých 31 procent v reakci na oznámení o spolupráci s PepsiCO, kdy se využije know how BYND a celosvětový marketingový dosah PepsiCo. Jak se tato spolupráce bude vyvíjet do budoucna je samozřejmě otázkou, každopádně jakékoliv takové partnerství s celosvětově známou firmou vystřelí akcie nahoru (byť pak došlo ke korekci).

 

Již dříve byly oficiálně ohlášeny spolupráce s Walmartem, Dunkin’, Starbucks, Alibaba a Yum! (Pizza Hut, Taco Bell, KFC).

 

 

Co nás čeká do budoucna?

 

I přes všechny různé eko vize a emoce spojené s konzumací živočišného masa je nakonec důležitá cena, která bude rozhodujícím faktorem pro koncového zákazníka.  Hlavní je kolik bude stát srovnatelný "fake burger" v porovnání s klasickým burgerem. Pokud se má tento produkt opravdu masově (sic!) rozšířit, tak je třeba aby jeho cena nebyla násobkem ceny klasického živočišného masa. Otázka je co se stane dřív - bude cena "fake meat" klesat s tím jak dojde k jeho většímu rozšíření a s tím jak se optimalizuje výroba? A nebo dojde k nárůstu ceny živočišného masa takovým způsobem, že postupně dorovná cenu rostlinných alternativ? Zde je na místě zmínit, že se se už někde uvažuje o jisté "dani z masa". Ať to zní sebevíc bizarně, vůbec bych se tomu v budoucnu nedivil. Podobnou daň z tuku zavedlo jako první na světě Dánsko v roce 2011. Fat taxes a nebo sugar taxes nejsou již ničím vyjímečným a možná nás čeká i meat tax.

 

Každopádně - neochvějným faktem je, že segment "fake meat" a celkově alternativních forem stravování v následujících letech poroste. Zde přikládám obrázek (zdroj: statista.com), který odhaduje výhled globálního trhu s plant based meat (maso založené na rostlinném základu) do roku 2027. Čísla vyjadřují objem světového trhu v miliardách USD.

 

A ti druzí?

 

Z velkého koláče globálního či US trhu si budou chtít ukousnout i následující firmy. Mix je to velmi zajímavý, protože jsou zde zastoupeny jak firmy, které jsou na trhu pár let a mají desítky či stovky zaměstnanců, tak velké nadnárodní společnosti s více než sto tisíci zaměstnanci. Za velkého konkurenta je často označována společnost Impossible Foods - ta však není veřejně obchodovatelná. Cargill také není veřejně obchodovatelný. Jedná se o soukromě vlastněnou nadnárodní korporaci, která měla v roce 2018 obrat přes 140 miliard USD. Stejně tak Kellog’s ($K) je obrovská společnost s téměř 150tiletou historií. Tato skladba jen dokazuje, že tento segment nechce nikdo podcenit a i velké firmy si nechtějí nechat ujet vlak. Ne všechny firmy se nutně zaměřují na maso, třeba Perfect Day vyrábí alternativy mléčných výrobků (animal-free milk substitutes).

- Impossible Foods

- Cargill

- Hungy Planet

- Kellogg’s

- Perfect Day

- Nestlé

- Oatly

-------------------------------------------------------------------------------------------------

P.S. : Víš, jak říkaj ve Francii čtvrtlibráku se sýrem?

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.