Produkce ropy ve Spojených státech je za poslední týdny pod velmi silným tlakem, což dodává její ceně dodatečné sebevědomí k pokračování v růstu. Produkce v některých částech Texasu klesla až o 70 %, což dostává paradoxně do převisu globální poptávku, která je sice výrazně nižší, než před začátkem pandemie minulý rok, ale s produkčními škrty ze strany ropného kartelu OPEC+ jde o novodobou realitu na trhu.
Propad těžby o třetinu
Celková produkce Spojených států se propadla nejvíce v historii, a to o jednu třetinu původní produkce. Důvodem je nezvyklá zima, která naprosto “zamrzla” produkci a všechny operace s ní spojené. Celkově propadla produkce přibližně o 3,5 - 4 miliony barelů nebo možná i více. Na oficiální čísla si budeme muset počkat do příštího týdne. Před studenou frontou byla přitom americká produkce opět poblíž úrovní před pandemií, konkrétně na 11 milionech barelů za den. V Permské pánvi, což je klíčová oblast těžby ropy a zemního plynu, klesla těžba o 65 %.
Graf: Propad těžby v USA (Zdroj: bloomberg.com)
Bezprecedentní růst cen energií
vTěžba v Texasu se tak defacto úplně zastavila, protože teploty jsou tak nízké, že zamrzá i ropa a plyn, a to jak v hlavě vrtu, tak potrubích, které jsou nad zemí. Otázkou tak nyní zůstává, jak rychle se teploty vrátí do normálu a produkce bude moct být obnovena. Výpadek produkce může trvat klidně několik týdnů, což by ještě více našponovalo už tak napjatou situaci na trhu s ropou. Kvůli výpadku dodávek v Texasu však také rostou i ceny ostatních energií. Cena elektřiny za jeden den rostla z 1 490 dolarů na 8 800 dolarů za MWh. Ceny plynu rostly za pár dní o více, jak 10 %. Některé části Texasu dokonce byly úplně bez elektřiny. Zasaženo bylo až 3 000 000 domácností.
Na ropě tak nyní tahá za kratší konec pro změnu nabídka. Ropný kartel OPEC+ souhlasil už v lednu s prodloužením produkčních škrtů a Saudská Arábie přislíbila v únoru a březnu dodatečné snížení produkce o další milion barelů denně. S aktuálním výpadkem produkce v USA, který může trvat klidně několik týdnů, se může ropa velmi rychle dostat nad 61 dolarů za barel a možná ještě výše. Hranici 61 dolarů za barel ropa překonala už během dnešního odpoledne, ovšem nepodařilo se jí udržet zisky nad touto úrovní. Situace na nabídkové straně však může mít dohru v propadu zásob v USA, což by opět podpořilo cenu ropy na nová letošní maxima.
Graf: 1H graf ropy WTI