Shrnutí - komentář k vývoji globální situace
Platon Finance očekává, že roky 2021 a 2022 budou velkou výzvou, zejména vzhledem ke globálnímu vlivu pandemie COVID-19 na celou společnost. Tato hrozba se ale může ukázat jako příležitost pro posun paradigmatu směrem k udržitelnější, digitální společnosti, založené na spolupráci v rámci místních komunit.
Globální vlivy
Zásadní bude otázka, zda dojde k další vlně koronaviru v případě rozšíření jeho mutací a tím i k další vlně uzavírání ekonomik. Rozhodující bude zejména reakce centrálních bank a jejich případná další podpora podnikatelům i jednotlivcům. Trhy očekávají pokračování politk kvantitativního uvolňování jak ze strany ECB, tak Fedu.
Vzhledem k současnému vývoji se dá očekávat další zavírání malých a středních firem, které nebudou zvládat reagovat na změnu podmínek, tím také zvýšení nezaměstnanosti, zejména v oblastech souvisejících s turismem, pohostinstvím, cestováním a kulturou. Dále lze čekat růst inflace, ale i růst cen akcií technologických a farmaceutických společností, které se dokázaly přizpůsobit a nabídnout to, po čem je nyní největší poptávka.
Mezinárodní měnový fond nicméně zlepšil výhled globální ekonomiky na letošní rok, a čeká pokles o 4,4 %, zatímco v červnu předpovídal propad o 5,2 %. MMF nicméně ve své zprávě upozorňuje, že proces zotavení z pandemie bude oproti původním předpokladům delší. Důvodem pro zlepšení výhledu je příznivější vývoj ve druhém čtvrtletí v některých vyspělých zemích, vývoj v rozvojových zemích naopak zaostává.
Pandemie Covid-19 způsobila jak nejrychlejší propad na trzích v historii, tak poté nejrychlejší oživení, které je poháněné bezprecedentní měnovou a fiskální politikou. I přes mohutné vládní stimuly a dotace je ale stále globální zotavení nejisté. Investoři tak hledají v dobách nejistoty možnosti diverzifikace svých prostředků a alternativní investice, mezi které patří například i zlato nebo digitální aktiva.
Situace v ČR a EU
Česká národní banka podle poslední zprávy plánuje v letošním roce zvedat úrokové sazby. Na podzim se budou také konat parlamentní volby, které nejspíše dále přidají k nejistotě domácích investorů a trhů.
Česká národní banka očekává letos růst deficitu veřejných financí na 6,5 % HDP z původně odhadovaných 6,1 %. Příští rok by se pak měl schodek zmírnit na 5,6 procenta. ČNB tak mírně zhoršila oba odhady. Podle odhadů ministerstva financí by české veřejné finance měly letos skončit ve schodku 6,6 %. Celkový dluh MF očekává letos ve výši 43,3 % HDP. Pro příští rok odhad MF neuvedlo. EU za normálních okolností požaduje deficit pod 3 % a dluh pod 60 % HDP. Podle zprávy Deloitte se na hodnoty před pandemií Česká republika dostane nejspíš až v roce 2023.
Očekávaný vývoj cen digitálních měn
Bitcoin v současnosti prudce posiluje a atakuje svou maximální cenovou hladinu přes 48 000 USD. Důvodem je vstup institucionálních investorů, ke kterému dochází už loňského roku. Poslední velký investor, gigant Tesla Elona Muska, nedávno oznámil, že nakoupil bitcoiny za 1,5 mld. USD, což vyhnalo cenu bitcoinu prudce vzhůru. Bitcoin tak posílil během 24 hodin o více než 10 000 USD a s určitým odstupem jej následovaly i ostatní digitální měny. Tento růstový trend bude pokračovat i nadále, s větší volatilitou oběma směry, jak je pro stále relativně mladý a malý trh obvyklé.
Zásadními vlivy pro růst cen digitálních aktiv tak bude nejen vstup velkých institucionálních investorů do Bitcoinu, následovaný poptávkou retailových investorů, ale také pokračující poptávka po větší digitalizaci firem, po přechodu na online platby spolu s rostoucí oblibou online nakupování a přechod společnosti od hotovostních plateb, které jsou nyní vnímány jako rizikovější, k bezhotovostním formám.
Závěr
Díky výše uvedeným vlivům lze očekávat další posilování cen digitálních aktiv, včetně růstu ceny PlatonCoinu.
#2021 #2022 #financnitrhy #investovani #investice #digitalnimena #platonfinance #platoncoin
Zdroje: idnes.cz, deloitte.cz, cnb.cz, ihned.cz, investujeme.cz, investujeme.cz, investujeme.cz