10 minut čtení

Glosa: 3 věci, kterými Elon Musk štve stále víc investorů a zakládá si na možné budoucí problémy

Elon si dlouhodobě užívá své popularity a je známý svými netradičními výstřelky. Seznam případů, kdy jeho slova - ať už vědomě či nevědomě - způsobila výrazné tržní pohyby, se však neustále prodlužuje. Je na místě říkat tomu tržní manipulace?

Musk má za sebou pravděpodobně nejúspěšnějších 12 měsíců své celé byznysové kariéry. Jeho rakety a vesmírné lodě dostaly na Mezinárodní vesmírnou stanici v pořádku první lidskou posádku, prvních testů se dočkala i loď, s kterou by jednou první lidé mohli zamířit k Marsu, vládní zakázky nejen od NASA se jen hrnou a jeho automobilová značka Tesla mezitím předvedla tak impozantní růst, že se na konci roku 2020 dostala až do indexu S&P 500.

Třešinkou na dortu se pak stal moment, kdy Elon Musk, jehož jmění právě vlivem růstu akcií vzrostlo z asi 27 miliard dolarů na začátku roku 2020 na více než 185 miliard dolarů na začátku letošního ledna, překonal Jeffa Bezose a stal se oficiálně člověkem s nejvyšším odhadovaným jměním na světě.

Kromě silných, disruptivních byznysů, které na pozadí doplňuje ještě The Boring Company a Neuralink, má Musk také obrovský dav následovníků na sociálních mediích a je extrémně populární mezi různými trolly a milovníky meme kultury, kterým se líbí, že nemá problém si z čehokoli udělat veřejně srandu a chovat se vzhledem ke své pozici prominentního CEO místy lehce netradičně.

A byť se to celé může na povrchu zdát jako taková nevinná hra, nelze upřít, že Muskovo online chování, v němž s oblibou popírá svá vlastní dřívější tvrzení nebo publikuje zdánlivě smyšlené informace, dlouhodobě vykazuje jisté pochybné znaky zavánějící vědomou snahou o tržní manipulaci. A to je jen jeden z problémů, které si Elon okolo sebe aktuálně - možná až příliš lehkovážně - vytváří.

 

1. Hraní si s cenou akcií Tesly

Elon Musk není pro finanční a regulační úřady nikým neznámým. Jeho občasné twitterové proklamace si totiž pravidelně získávají jejich pozornost. Jako například dnes už kultovní tweet "cena akcií Tesly je podle mě příliš vysoká" z loňského května, který způsobil propad ceny akcií Tesly o 10 % a zaujal i Komisi pro kontrolu cenných papírů (SEC).

Dalším příkladem může být Muskovo tvrzení, že zvažuje převedení Tesly zpět do privátních rukou ve chvíli, kdy cena akcií dosáhne 420 dolarů (před loňským splitem).

Muskovi kritici spekulují o tom, že moc dobře ví, co dělá a v klíčových momentech se zcela vědomě snaží manipulovat s cenou akcií. Jiní jeho tweety považují za nevinné žertování a obyčejnou neobratnou komunikaci od někoho, kdo se odjakživa norem spojených s veřejným vystupováním klíčových korporátních manažérů příliš nedrží.

A jeho podporovatelé toto chování oceňují a považují za jasný signál, že mu je úplně jedno, co si myslí Wall Street, jelikož mu v první řadě nejde o peníze, ale o naplnění svých vizí.

 

2. Kauza bitcoin

Jednotlivé události, jež předcházely nákupu bitcoinu ze strany Tesly, jsou rovněž něčím, co by nemělo zůstat zcela bez pozornosti úřadů i investorské komunity. Kritika aktiva, jeho nákup a následná podpora všeobecné euforie totiž patří ke klasikám z Muskova repertoáru.

Je tomu sotva dva měsíce, co Musk na Twitteru vystartoval proti bitcoinu a označil jej za nesmysl. Na to, jak inteligentním a dopředu hledícím člověkem je, však během pár týdnů poměrně výrazně otočil, co říkáte?

Osobně bych se mimochodem pozastavil i nad skutečností, že společnost snažící se o co nejrychlejší růst, která potřebuje likviditu pro řádově násobnou expanzi své produkce a obsazení dalšího tržního podílu, se rozhodne uložit nemalou část svého kapitálu do takto volatilního a spekulativního aktiva, ale to už je asi na jinou diskuzi.

Nicméně podobných příkladů, kdy Musk například tweetnul meme nebo jiný vtípek vyzývající k nákupu či prodeji konkrétního finančního aktiva, lze najít nespočet.

Jedním z posledních je situace, kdy Musk ochotně naskočil na euforii okolo meme-kryptoměny Dogecoin (o jeho vyjádřeních k této kryptoměně a reakcích její ceny by se dal napsat samostatný text) a takzvaných meme-akcií jako GameStop a AMC Entertainment, zatímco na pozadí nakupoval za více než miliardu dolarů bitcoin.

Skrz svou platformu pomáhal nahánět drobné investory i obyčejné lidi do akcií GameStopu. Vyjádření k tomu, že řada těchto lidí dneska sedí v pozici s astronomickou ztrátou, kterou jim pravděpodobně uštědřil jeden z těch fondů, proti nimž se snažili vyjít do boje, už se ale na Muskově Twitteru nedočtete.

A to vše pravděpodobně kvůli zcela dětinské Elonově snaze dostat do problémů hedgeový fond Melvin Capital, jež byl jedním z hlavních prodejců akcií GameStop, avšak mimo to má dlouhodobě negativní názor na akcie Tesly.

Ano, vždycky to celé působí jako sranda a hra s memečky... až to najednou sranda není.

Na závěr je rovněž dobré poznamenat, že skrz nákup bitcoinu Tesla i vzhledem ke své dnešní velikosti chtě nechtě do kryptoměn "namočila" celý index S&P 500 a každého jeho investora včetně indexových fondů. A pokud snad kryptoměny považujete za příliš rizikové a spekulativní aktivum, máte smůlu. Respektive, jak by vám možná řekl Elon, můžete své pozice v indexu přece kdykoli opustit #lol. Na druhou stranu, je pravděpodobné, že do bitcoinu brzy zavítají i další korporace a nevyhne se jim téměř žádný akciový index, takže s tím nemám až takový problém.

 

3. ESG pohádka a podpora spalovacích motorů na pozadí

Značka Tesla je již léta Muskem budována jako étos o čisté energii, nulových emisích a ekologických automobilech. I proto dnes akcie této automobilky v nemalém množství drží celá řada významných globálních fondů, jež se orientují striktně na ESG investice. 

Zmínit mohu třeba Billie Gifford Positive Change fund (GB00BYVGKY80), jež drží akcie Tesly za 2,5 miliardy liber a na konci roku 2020 držel v automobilce 9,7% podíl. Drobnější podíly ve společnosti nicméně drží celá řada dalších zelených a ESG fondů.

Tesla dnes generuje své příjmy z několika zdrojů. Hlavním byznysem je výroba a prodej automobilů, nicméně angažuje se rovněž v solární energii a skladování energie. Na první pohled se z finančních výkazů dočtete očekávané - většinu příjmů tvoří prodeje elektromobilů. Takový pohled je sice pravdivý, ale příliš zjednodušený.

Příjmy z prodeje totiž v sobě zahrnují jedno malé tajemství, které ve skutečnosti žádným tajemstvím není - emisní kredity. O těch už jste určitě ve spojení s ziskovostí Tesly slyšeli, ale pro ty, kteří ne, aspoň stručně:

V některých amerických státech - zejména v Kalifornii - musí veškerá vozidla splňovat zákonem stanovené limity pro emise oxidu uhličitého. Pokud výrobce na území státu produkuje vozidla, obdrží daný počet emisních kreditů. Když jeho vozidla vypouštějí nadlimitní množství CO2, může si tyto emisní kredity dokoupit od jiných výrobců, kteří jich naopak mají nadbytek.

A vzhledem k tomu, že automobil Tesla přímo během jízdy žádný oxid uhličitý neemitují, má Tesla hromadu volných kreditů, s nimiž může vyrazit na trh. Jejich prodeje netvoří žádnou obrovskou část příjmů Tesly, ale provozní zisk automobilky je tvořen prakticky pouze z nich. Odečtěte je a značka se rázem jen o chlup nepropadne do ztráty.

Jak vidno, příjmy z prodeje těchto emisních kreditů v letech 2012 až 2020 průměrně každoročně vzrostly o nemalých 85 %.

Zdroj: stockdividendscreener.com

Největší býci držící akcie Tesly dnes stále pevně věří, že tyto prodeje budou schopny i nadále navyšovat zisky automobilky. Jenže jak se do trhu s elektrickými vozidly bude zapojovat stále víc konkurence, bude velmi rychle klesat i její poptávka po emisních kreditech.

Jak už jsem zmínil, Tesla se dlouhodobě profiluje jako premiant mezi společnostmi, jež zodpovědně dbají o životní prostředí.

Ve skutečnosti to ale tak růžové není. Vozy Tesla s nízkou marží se na trhu opírají o berličku velkých dotací (v USA až 10 000 dolarů na jeden vůz) a i přesto má rozšiřování elektrických vozidel na reálné emise jen nepatrný vliv. Proč?

Zaprvé, když Tesla prodává své emisní kredity, aby se dokázala udržet v zisku, přímo tím podporuje vyšší průměrné emise u vozidel konkurence se spalovacími motory. A proč? Aby její vozidla mohla následně vyšší průměrné emise zase snižovat?

No, jelikož 90 % Američanů, kteří vlastní elektromobil, mají v garáži hned vedle i vozidlo se spalovacím motorem, je dnes realita taková, že dotované elektrické vozy ve skutečnosti zvyšují celkový počet automobilů - což mi moc ekologicky nezní.

A zadruhé, nelze nezmínit výrobu baterií pro elektrická vozidla, což je bez diskuzí znečišťující proces. Kalkulace, které prezentují elektromobily jako "zelenější" volbu, jsou zpravidla chytře vystavěny tak, aby prezentovaly pouze emise, jež automobil vyprodukuje během svého provozního života. Započítejme ale do této rovnice životnost baterií a nepřímý dopad emisních kreditů na růst průměrných emisí a rázem je ten odstín zelené maličko vybledne.

Dokud se Tesle nepodaří vymanit z této závislosti na prodeji kreditů, není rozhodně tak zelená, jak se prezentuje. A nedivil bych se, kdyby to všem těm ESG fondům bylo nad slunce jasné... ale prodejte akcie Tesly, když tak hezky rostou a chamtivost je pro vás důležitější než principy pod logem vaší společnosti. ?

Osobně mi samotný prodej kreditů a prezentování těchto zisků jakožto zisků z provozu automobilky nevadí tolik, jako zahrávání si s termínem ESG ve chvíli, kdy právě díky vám na cestách jezdí nejen automobily s vyššími emisemi, ale zároveň i víc automobilů všeobecně.

---

Asi všichni se shodneme na tom, že Elon Musk je člověk, kterého lidstvo potřebuje a za kterého by mělo být vděčné. Konec konců, peníze se dají vždycky nějak sehnat, ale takový zápal a nadšení pro věc se na každém rohu nerozdává.

Na druhou stranu se mi maličko příčí jeho očividné testování limitů a toho, před čím vším bude ještě okolí ochotno přimhouřit oko, protože on je přece ten génius, který má na jisté výstřednosti právo, tak ho hned nebudeme za každou drobnost pranýřovat. Pořád si říkám, jestli to budování Muskem proklamovaného "lepšího světa" opravdu musí nutně stát na kontroverzních prohlášeních, manipulování s cenami různých aktiv anebo prodávání ESG bubliny páchnoucí po benzínu a naftě. A jestli má takto majetný člověk něco takového vlastně vůbec zapotřebí.

#glosa #elonmusk #tesla #bitcoin #akcie #manipulace #twitter #trhy #regulacniurady #sec #kontroverze #gamestop #dogecoin #esg #dotace #emise #emisnikredity #ziskovost #udrzitelnost

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • I když nepopírám jeho tah na bránu, nám se před ním na pozoru. A měl by se mít každý, kdo někdy viděl jakýkoli film o Jamesi Bondovi. Líp by ho nepopsal ani nejlepší scénárista..

    +1
  • Asi je to génius , ale já jsem na tento typ investic (TSL,BIT) už asi moc konzervativní

    +1
  • Musk je jaký je a určitě se měnit nebude, proto je tak oblíbený. Komu to nevyhovuje tak ať do Tesly neinvestuje. A to říkám s vědomím toho, že ten jeho loňský výrok a následný 10% pokles mi udělal "papírovou" ztrátu $1,5M.... nezlobil jsem se tehdy a 100% se nezlobím ani dnes ;-)

    0
  • Dobrý byl koment v dokumentu, kde někdo řekl že jednou za čas se narodí člověk který způsobí revoluci v nějaké oblasti.On to již udělal ve třech - EV,solar a aerospace.Asi se mu nedá upřít že pokud se do něčeho pustí tak je to na 110% a snaží se dělat svět lepším.Určitě ne pod vše co udělá, by se člověk podepsal (viz tweet ohledně převodu Tesly za který dostal nemalou pokutu), ale ty ostatní jako bitcoin,dogecoin,gamestonk a další o kterých již pár lidí říkalo že by se měly prošetřit....neumím si představit takové slyšení :) Tam je spíš smutné, že na to trh (pokud) takhle reaguje.Za mě je třeba nákup BTC super počin.Dle mého mu nešlo o peníze jako takové (bylo to 1% jeho majetku), ale dávalo mu to smyl, tak to udělal.Jak se říká - zajíci se počítají až po honu, ale připsat cca 35% z 1,5milardy USD za 10 dní není úplně málo a popravdě když člověk vidí, které společnosti kryptoměny mají či chystají myslím, že tím opět jen předběhl ty ostatní.

    0
  • Kdo z nás může osočovat Muska?... ale někdy co předvádí je už za hranou. Jeho "vtipná" meme s ženou na smrtelné posteli neušla komentářům slavných analytiků. Kauzu DOGE coin nebo GME ani netřeba komentovat ?

    0
    • @petrplechactradecz Ta hranice mezi srandováním a reálnou manipulací s trhy podle mě končí ve chvíli, kdy lze bez větší námahy najít do očí bijící korelaci mezi těmi tweety a tržními pohyby. A je to další oblast, kde bude i na základě chování WallStreetBets zřejmě potřeba stanovit nějaká jasná pravidla pro 21. století.

      0
  • Me teda nejvic zklamal s tim co predvadel s tim potápěčem z Thajske jeskyne a jeho narceni z pedofilie. U takoveho člověka mi to prijde zbytečné.

    0
    • @Nyvlt1983 To bylo zcela zbytečné. Elon je známý tím, že své vizi umí odstraňovat z cesty překážky bez ohledu na následky, ale tady nešlo kromě ega reálně o vůbec nic. Možná to bral tak, že mu bylo plivnuto na nataženou pomocnou ruku a urazil se...

      0
  • Mě to nedá ale mě se to celé zda jako začarovaný kruh a čeká se jen na to, kdy to všechno splaskne. Třetí bod je do očí bijící, že je zde něco špatně. Elona mám rád, ale on opravdu dokáže jít přes mrtvoly. Když jsem četl jeho životopis, tak to bylo na jednu stranu strašně inspirativní, ale po jeho cestě za úspěchem nechal pár svých přátel a kolegů. Je mu jedno jak, ale ať se tak stane. Na Clubhousu řekl, že by mu bylo ctí se pobavit s Vladimirem Putinem, tak co to je tohle? Sháňka po finanční mega injekci? Taková firma nemá v ESG fondech co dělat... Bohužel jich tam ale bude víc.

    0
    • @vojtechTomiska Na druhou stranu je tady otázka, jestli to není jediný možný způsob. V historii už nespočet géniu fungovalo podobně, protože se upínali pouze na svou vizi a cíl a nic jiného okolo je nezajímalo. Možná ale jinak svět ani změnit nejde... sám jsem zvědav, jak to bude pokračovat.

      +1