Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
15.02.2021 3 minuty čtení

Closing Bell (15. 2. 2021) – Ceny ropy nad 60 USD za barel, zlato vyčkává!

Globální akciové trhy otevřely nový týden na vlně optimismu a rostly jedenáctý den v řadě. Obnovený optimismus ohledně distribuce vakcín proti covid-19 a nízké sváteční objemy dnes udržely zámořské indexové futures v zeleném.

Zatímco bitcoin přešlapuje pod psychologickou úrovní 50 tis. dolarů, ropa WTI se dostala na třinácti měsíční maxima.

Na amerických a kanadských trzích se dnes kvůli svátku Dne prezidentů neobchodovalo. Tento svátek původně vznikl na oslavu narození prvního amerického prezidenta George Washingtona, který se narodil 22. února 1732. Ačkoliv záměrem bylo oslavit Washingtonovo narození, mnozí Američané dnes oslavují také narozeniny Abrahama Lincolna (12. únor 1809), protože tento svátek připadá na den mezi daty narození obou prezidentů. Formálně se však nazývá „Washington’s Birthday“, tedy Den Washingtonova narození.

Indikátor volatility VIX, známý jako index strachu, propadl na nejnižší úroveň za poslední rok. Věhlasný záchranný fiskální balíček ve výši 1,9 bilionu dolarů prezidenta Joe Biden se má v tomto týdnu přesunout do další fáze, kdy Výbor pro rozpočet sněmovny spojí všechny náležitosti do jednoho právního předpisu. Očekávání předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosi, že finální legislativa by mohla projít Kongresem už před 15. březnem, kdy vyprší platnost dávek v nezaměstnanosti, které byly přidány během pandemie koronaviru, mají stále naději. V pátek ministryně financí Janet Yellenová vyzvala vůdce skupiny G7, aby poskytli silnější fiskální intervence na podporu trvalého oživení ekonomik.

Bilance zahraničního obchodu eurozóny skončila v prosinci bez očištění s přebytkem 29,2 mld. EUU, při odhadu trhu 25,3 mld. EUR, proti 22,6 mld. EUR před rokem. Vývoz meziročně vzrostl o 2,3 %, dovoz klesl o 1,3 %. Průmyslová výroba v prosinci meziměsíčně klesla o 1,6 %, odhad trhu byl -0,8 %, proti předchozímu revidovanému poklesu o 2,6 %. Meziročně klesla o 0,8 %, odhad -0,2 %, proti předchozím -0,6 %.

Cena ropa ropy WTI se dnes poprvé za více než rok obchodovala nad úrovní 60 USD. Optimismus ohledně budoucího oživení poptávky a současné pevné opratě světových producentů ropy v čele s kartelem OPEC vyhnaly světové ceny černého zlata na více než roční maxima. Trojská unce zlata drží dno poblíž hranice 1800 USD a to navzdory masivní plánované fiskální injekci, která by měla pomoci se znovu oživením americké ekonomiky. Pokud by dolarový index udržel dosavadní minima a nepropadl pod 90 bodů, mohl by pomalu vyvíjet tlak na oslabení ceny zlata.

Bitcoin přes víkend dosáhl nových maxim a dostal se těsně pod 50 tisíc dolarů. Kryptoměny mají za sebou doslova fantastické dva týdny, kdy se řada velkých jmen a institucí postavily za smysl této alternativní formy investování. Prolomení úrovně 50 tisíc dolarů se už nyní zdá nevyhnutelné.  

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím