Všechna ta tržní euforie je hezká a nepochybně žene nejen do akcií týden co týden řadu nových investorů. I v takové situaci ale není vůbec od věci místo nákupu titulů, které jsou historicky nejvýše, věnovat pozornost raději takovým investicím, jež jsou dnes nabízeny ve slevě. Budete se divit, ale i takové dnes stále jsou k mání.
Řada růstových akcií je již příliš vysoko, a tak se přirozeně budeme muset poohlédnout i po titulech, jež mohou sloužit spíš jako stabilní jádro portfolia. Přesto si níže představíme trojici společnosti, které jsou dnes stále podhodnocené. A jako bonus navíc vyplácejí pravidelnou dividendu. O koho jde?
Philip Morris International ($PM)
Philip Morris je známý nadnárodní tabákový gigant, jehož česká dceřiná společnost je obchodována i na Pražské burze. My se dnes ale zaměříme na mateřský konglomerát, jež vznikl v roce 2008 odpojením od společnosti Altria ($MO). Philip Morris dnes stále zůstává zajímavou investicí a je rozhodně stabilnější volbou, než zmíněná americká konkurence, s níž dříve tvořil jeden celek.
Jednou ze zásadních výhod je skutečnost, že $PM má mezinárodní rozsah a figuruje na celé řadě různých trhů, zatímco Altria se orientuje pouze na ten americký, kde za posledních 50 let neustále rapidně klesá počet dospělých kuřáků. Philip Morris se zatím rovněž nepouští do žádných astronomických - a někdo by mohl říct až nerozvážných investic - jako Altria, jež nalila miliardy do výrobce e-cigaret Juul a konopné firmy Cronos Group ($CRON). Ani jedna z těchto investic nicméně nezvládá pokrývat neustále klesající prodeje cigaret v USA.
A v neposlední řadě Philip Morris poměrně úspěšně rozjíždí svůj byznys se zahřívanými tabákovými výrobky neboli iQOS. Ten se aktuálně těší mnohem většímu růstu než hlavní cigaretový byznys společnosti. $PM tak zůstává navzdory konstantnímu poklesu poptávky po cigaretách stabilní, a to mimo jiné díky tomu, že jej na druhé straně vyrovnává postupným zdražováním.
Pandemie loni zpomalila růst $PM, ale analytici očekávají, že příjmy i zisky by letos měly zaznamenat růst o 9, respektive 16 %, což je solidní tempo na akcii, kterou si dnes můžete koupit s výhledovým P/E na hodnotě 13. Nezapomínejme také na dividendu s výnosem 5,6 %, která od roku 2008 bez výjimky každoročně roste. Za posledních 12 měsíců padlo na dividendy 80 % volného cash flow, takže i bez započítání letošního možného růstu by další růst výplat pro investory neměl být ohrožen.
---
Cisco ($CSCO)
Cisco je globální lídr v produkci síťových zařízení, jako jsou switche, routery a další hardware, má za sebou nevalný rok 2020. Společnost investorům nadělila již 5 kvartálu v řadě, v nichž zaznamenala meziroční pokles příjmů.
Velký zásah zaznamenala zejména divize prodávající zařízení pro síťovou infrastrukturu. V zavřených kancelářských komplexech a datových center bylo totiž kvůli pandemii odloženo velké množství plánovaných vylepšení síťového hardware, jelikož tento zkrátka během home office práce není potřeba. A zde uštědřené ztráty nedokázala zalepit ani solidně rostoucí divize kyberbezpečnosti, která je však menší.
Společnost nicméně očekává, že by v aktuálním kvartále měla konečně negativní trend zlomit a vykázat nárůst příjmů. Vsází přitom především na uklidnění pandemické situace a také svou akvizici společnosti Acacia Communications ($ACIA). Analytici žádný závratný růst příjmů během fiskálního roku 2021 (firma se aktuálně nachází v Q3) neočekávají, ale pro ten následující očekávají díky stabilizaci byznysu s budováním síťové infrastruktury nárůst o 4 %.
I v tomto případě tedy nelze čekat žádný vzrušující strmý růst, ale spíš solidní porci korporátní stability. $CSCO dnes nabízí dividendový výnos ve výši 3 %, na který v posledním roce vynaložilo jen 42 % volného cash flow. I zde zatím dochází ke každoročnímu zvýšení dividendy, a to od roku 2011, kdy ji společnost zavedla. Výhledové P/E ukazuje nízkých 14, což značí rovněž případnou odolnost, pokud by současný bublající trh potenciálně čekaly horší dny.
---
AbbVie ($ABBV)
AbbVie je další společností, která si v posledních letech zažila spíš pohyb akcií nahoru dolů, což je jeden z důvodů, proč dnes není extrémně přepálená někde vysoko na dříve nemyslitelných historických maximech. Největším bolehlavem managementu byl přelomový lék na artritidu Humira, jehož prodeje tvořily v roce 2015 61 % všech příjmů společnosti. Pak ale přišly končící patenty a nástup generické konkurence na trh. Preparát Humira v loňském roce stále dokázal vygenerovat 43 % všech příjmů, ale v Evropě již na trhu existuje z pohledu složení velmi podobná konkurence, která na americký trh po vypršení tamního patentu vtrhne již za dva roky.
Společnost naštěstí na vavřínech okolo Humiry tak úplně neusnula v roce 2015 koupila firmu Pharmcyclics a o rok později ještě Stemcentrx, skrz které expandovala své portfolio léčiv pro oblast onkologie. Loni v květnu pak přidala akvizici společnosti Allergan, jež se angažuje v segmentu lékařské estetiky a vyrábí známý Botox. Nákup Stemcentrxu se ukázal jako špatný, když se nadějný lék společnosti proti rakovině ukázal jako neúčinný. $ABBV však očekává, že její ostatní akvizice a partnerství přinesou ovoce a umožní ji diverzifikovat své zdroje příjmů více mimo Humiru. I proto firma očekává, že by její příjmy do roku 2023 měly růst. Následovat by měl rok jejich poklesu (konec amerického patentu pro Humiru) před návratem k růstu v letech 2024 a 2025.
Co si budeme, žádná jednoduchá cesta lemovaná snadnými zisky to není. Pokud jste ochotni spekulovat na šance AbbVie oprostit se včas od Humiry a začít generovat příjmy jinde, čeká vás zároveň sympatická dividenda s výnosem 4,9 %, na niž loni padlo jen 47 % volného cash flow společnosti. Její hodnota navíc rok co rok roste již 7 let v řadě, tedy od chvíle kdy se $ABBV v roce 2013 odpojila od Abbott Labs ($ABT). Výhledové P/E je zde navíc pouhých 8, což z AbbVie dělá jednu z nejlevnějších akcií v celém farmaceutickém sektoru.
Zdroj: Fool
#investovani #dividendoveakcie #portfolio #dividendy #podhodnoceneakcie #philipmorrisinternational #tabak #cigarety #cisco #site #infrastruktura #hardware #kyberbezpecnost #abbvie #farmacie #humira #patent #prijmy #akvizice #diverzifikace #dividendovyvynos #pasivniprijem
Dobrý den, mohl bych se zeptat, zda je nějaký důvod, proč investovat do mateřského konglomerátu PM, když existuje alternativa na Pražské burze, kde se vyhnu kurzovému riziku? Děkuji.
https://www.fool.com/investing/2021/02/14/3-embarrassingly-cheap-dividend-stocks/?source=eptyholnk0000202&utm_source=yahoo-host&utm_medium=feed&utm_campaign=article