15.02.2021 6 minut čtení

5 velkých investic, které minulý týden do akcií provedl ARK Invest a jeho veleúspěšné ETF

ARK Invest dnes patří k velice sledovaným investičním společnostem nabízejícím investici do fondů obchodovaných přímo na burze (ETF). Může za to odlišný přístup firmy, respektive její investiční manažerky, ke správě všech fondů.

Pokud sledujete každodenní dění na investiční scéně, pravděpodobně už jste jméno Cathie Wood minimálně jednou zaslechli. Je to ta portfolio manažerka, která v roce 2018 prohlásila, že akcie Tesly dosáhnou na hodnotu 4000 dolarů za akcii. Načež se letos na začátku ledna tato její předpověď stala pravdivou (jedna akcie Tesly dnes 4000 $ nestojí, ale to jen díky loňskému akciovému splitu) a zaplavila mediální titulky.

To ale není vše. Společnost ARK Invest, v níž spravuje celkem pětici ETF fondů, se totiž právě díky loňské výkonnosti těchto fondů stala velmi úzce sledovanou a vyhledávanou. Každý z fondů totiž v roce 2020 dokázal více než zdvojnásobit svou hodnotu.

A investoři tuto skutečnost přisuzují zejména inovativnímu přístupu, který manažerka vůči jednotlivým portfoliům volí. Zatímco ETF byly od začátku koncipovány primárně jako nízkonákladová možnost, jak investovat do celého akciového trhu (nebo jeho velkých částí) najednou, Cathie ETF ve své správě aktivně spravuje a každý týden jejich složení aspoň drobně mění.

Zda je tento přístup správný a její nemalé sázky na celou řadu inovativních společností a budoucích globálních trendů budou úspěšné i dlouhodobě - například až dorazí první větší tržní korekce - dnes vědět nemůžeme. Nicméně díky tomu, že ARK změny ve svých portfoliích každý den transparentně zveřejňuje, je možné sledovat, které akcie aktuálně nakupuje, nebo naopak prodává.

Následující pětice akcií se minulý týden od Cathie dočkala nákupních příkazů a rozšířily portfolia pěti aktivních ETF:

1) Intuitive Surgical ($ISRG)

Průkopník vybavení pro chirurgické zákroky prováděné roboty Intuitive Surgical se stal novou posilou ETF Ark Autonomous Technology & Robotics ($ARKQ), jež má za cíl profitovat ze společností, jež pracují na automatizaci světa v oblasti autonomních vozidel, 3D tisku či průzkumu vesmíru. $ISRG tak vypadá jako vhodný přírůstek do tohoto portfolia. ARK 12. února nakoupit téměř 21 000 akcií, jež tvořilo 0,4 % hodnoty portfolia, za asi 17 milionů dolarů. Šlo o přikoupení v rámci budování pozice, která již dnes tvoří 1,6 % celého portfolia.

Intuitive Surgical je velkým hráčem v oblasti robotické chirurgie již nějaký ten pátek, avšak až do loňského roku to s akciemi společnosti nic významného nedělalo. A i když pandemie koronaviru negativně ovlivnila příjmy, rostoucí potenciál automatického zdravotního vybavení dělá tuto akcii očividně stále atraktivnější. Investoři věří, že až vakcína pomůže dostat globální zdravotnictví zpět do normálu, čeká tuto technologii i akcie $ISRG slibná budoucnost a opětovný růst příjmů.

2) Regeneron Pharmaceuticals ($REGN)

Regeneron se stal minulý týden úlovkem fondu ARK Genomic Revolution ($ARKG), který tvoří primárně společnosti využívající ve své snaze o pokrok ve zdravotnictví genomiku. V portfoliu tak najdeme akcie ze segmentu molekulární diagnostiky, bioinformatiky či technologie CRISPR. ARK akcie $REGN přikupoval 8. a 9. února a celkem portfolio rozšířil o více než 100 000 akcií v hodnotě téměř 50 milionů dolarů. Regeneron je tak dnes 4. největší pozicí v tomto portfoliu s celkovou hodnotou přesahující 530 milionů dolarů.

Společnosti se podařilo zareagovat na nemoc COVID-19, když její představená léčba prostřednictvím směsi protilátek zaznamenala jistý úspěch. $REGN má za sebou nicméně dlouhodobou historii slibných léků a Cathie zřejmě došla k názoru, že tato akcie v sobě skýtá zajímavý růstový potenciál, jež sahá daleko za vyřešení pandemie.

3) Ping An Healthcare and Technology ($PANH.F)

Přidání čínské společnosti Ping An Healthcare and Technology do fondu ARK Fintech ($ARKF), jež se snaží investovat do společností s nejmodernějšími finančními technologiemi, může na první pohled působit zvláštně. I přesto 10. a 11. února Cathy nakoupila téměř 2,6 milionu akcií, což představuje téměř 1 % celkových aktiv tohoto ETF, jež dosahují hodnoty 2 miliard dolarů.

Ping An se zaměřuje na poskytování zdravotních služeb, jež mimo jiné zahrnují klientskou platformu pro získávání léků a zdravotního vybavení, objednávání fyzických prohlídek, genetické testování, domlouvání online konzultací s lékaři, správu osobní zdravotní dokumentace či zajišťování wellness. Z tohoto pohledu $PANH.F spadá do oblastí, které fintechové ETF ARK sleduje. Zároveň 41 % této společnosti vlastní Ping An Insurance, jejíž zaměření na zdravotní pojištění jednoznačně segmentu Fintech spadá. V Číně dnes probíhá stejná revoluce v rámci telemedicíny a moderní zdravotní péče, jako v USA a růstová perspektiva tomuto oboru rozhodně nechybí.

4) Shopify ($SHOP)

ETF fond ARK Next Generation Internet ($ARKW) dnes spravuje přes 5 miliard dolarů, jež se zaměřuje na budoucí úspěšné internetové hráče. A v minulém týdnu navýšil svou existující pozici v poskytovateli e-commerce řešení pro malé podnikatele Shopify. Mezi 8. a 11. únorem ARK provedl celkem 4 nákupy více než 61 000 akcií za téměř 90 milionů dolarů. $SHOP tak dnes tvoří více než 3 % tohoto portfolia a jde o 7. největší pozici.

Akcie Shopify za sebou mají markantní růst, ale stále s největší pravděpodobností svůj růstový potenciál nevyčerpaly. Pandemie zahnala řadu podnikatelů a společností do online světa, kde už na ně čeká právě Shopify, aby jim pomohlo rychle a snadno jejich byznys digitalizovat a začít generovat příjmy online. Neustále rostoucí objem partnerů a klientů v rámci tohoto ekosystému značí, že společnost by měla pokračovat v rychlé expanzi a vylepšování své platformy nejen letos, ale i v následujících letech.

5) Unity Software ($U)

Ani pátý a největší aktivní fond ARK Innovation ($ARKK) nezůstal v minulém týdnu pozadu. Jeho 18 miliard dolarů spravovaných aktiv je rozloženo mezi čtyři výše popsané inovativní segmenty a v minulém týdnu se jeho největším přírůstkem stala společnost Unity Software. ETF pod svá křídla 8. února nakoupilo více než 419 000 akcií v hodnotě přes 50 milionů dolarů, což dělá zhruba 0,3 % celkových aktiv fondů. ARK Innovation tak dnes vlastní 1,6 % $U a jde o jednu z 25 největších pozic v rámci tohoto portfolia.

Unity vyvíjí vlastní vývojářskou platformu, jež poskytuje praktické nástroje pro videoherní studia. Software společnosti dnes využívá přes 1,5 milionu herních tvůrců. Což znamená, že více než polovina všech her na mobily, počítače a herní konzole při svém vzniku nějakým způsobem závisela na nástrojích od Unity Software. Přičtěte fakt, že herní průmysl se kvapem vyvíjí a rozrůstá a dlouhodobý růstový výhled pro $U je na světě.

#arkinvest #cathiewood #etf #portfolio #inovace #technologie #analyza #diverzifikace #akcie #intuitivesurgical #regeneron #shopify #unitysoftware #pinganhealthcareandtechnology

Hodnocení: +31
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Překvapuje mne, že tam ISRG není od začátku.... Jejich chirurgický robot Da Vinci se vyrábí už poměrně dlouho a i u nás v ČR 8 ks máme...  REGN je skvělá společnost, ale dnes už poměrně drahá...

  +2
 • Nedivím se, že tyto fondy loni tak povyrostly, ale co jsem se díval, tak všude je skoro Tesla a většinou má největší zastoupení ve fondu... spíš bych asi koupil jednotlivé akcie, než daný fond...ale rád si počtu nějaké novinky co se k těmto fondům objeví...😊

  zmíněné firmy stojí za bližší průzkum, ale pro mě osobně se nehodí...

  +1
 • Děkuji Tomáši za hezký článek, mohu se optat, kde je možné ty obchody ARK Invest sledovat, kde to každý den zveřejňují? Předpokládám, že na jejich webu, tam jsem to však nenašel... Díky moc.

  +1