Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
15.02.2021 5 minut čtení

Technologie OLED

Jiná kvalita obrazu

Každý z nás to jistě již zaregistroval. Technologie OLED dobývá svět. I já mám doma televizor s obrazovkou s OLED displejem. Jsme uprostřed masivního technologického upgradovacího cyklu, který má potenciál ovlivnit téměř každý domov v Americe. Uvidíte, že jde o krok, který ovlivní miliardy smartphonů, tabletů a notebooků. Podle Pew Research více než 80% Američanů vlastní smartphone a téměř 75% dospělých vlastní stolní počítač nebo notebook.

Kromě toho se tento průlom dostane ještě dále ovlivněním milionů televizních přijímačů a elektronických značek, nemluvě o obrazovce infotainmentu vašeho vozu, která zobrazuje mapy a další důležitá data. Stejně tak si najde cestu do virtuální reality, k obrazovkám lékařských přístrojů.

A to vše bude možné díky technologii OLED neboli organické diodě emitující světlo, což je průlom, který výrazně zlepší uživatelský komfort. Právě teď si tato technologie prochází cestu globálním dodavatelským řetězcem elektroniky.

Společnost LG Electronics nedávno představila transparentní televizi, což je nový stav v této oblasti. Tento průlom by nebyl možný bez OLED. Nyní LG sází na technologii OLED. Firma nedávno představila většinu svého výrobního programu do roku 2021 na veletrhu spotřební elektroniky. Web LG je ve skutečnosti plný marketingových materiálů o této technologii. Korejský gigant konstatuje, že tyto organické diody umožňují ostřejší obrazovky, rychlejší akci při hraní her a štíhlejší designy. Jeho nový „průhledný“ televizor vypadá jako skleněná tabule. I při přehrávání filmu nebo televizního pořadu mohou uživatelé stále vidět skrz velkou část monitoru.

OLED jde daleko za hranice domácího kina. Najdete je v předních telefonech většiny předních výrobců telefonů a jsou to technologie volby pro nadcházející éru ohýbatelné nebo skládací elektroniky, o které jsme v minulosti hovořili několikrát. Je to proto, že systém spoléhá na řadu tenkých filmů vyzařujících světlo, díky čemuž je mnohem kompaktnější než i nejmenší žárovky. To umožňuje OLED poli produkovat jasnější světlo a zároveň spotřebovat méně energie než dnešní LED.

Jaký je princip OLED? Mezi průhlednou anodou a kovovou katodou je několik vrstev organické látky. Odsud také pochází název OLED (anglicky Organic light-emiting diode). Jsou to vrstvy vypuzující díry, přenášející díry, vyzařovací vrstva a vrstva přenášející elektrony. V momentě, když je do některého políčka přivedeno napětí, jsou vyvolány kladné a záporné náboje, které se spojují ve vyzařovací vrstvě, a tím produkují světelné záření. Struktura a použité elektrody jsou uzpůsobeny, aby docházelo k maximálnímu střetávání nábojů ve vyzařovací vrstvě. Proto má světlo dostatečnou intenzitu.

Existují dva základní druhy, displeje s pasivní matricí (PMOLED – Passive Matrix Organic Light Emitting Diode) a displeje s aktivní matricí (AMOLED – Active Matrix Organic Light Emitting Diode).

OLED displeje dnes dodávají všichni špičkoví výrobci televizí, mobilních telefonů atd. I když prapůvodcem vynálezu OLED je společnost KODAK, rozhodujícím leaderem na trhu je dnes americká společnost. Dnes odhalím vedoucího dodavatele na tomto trhu s 48 miliardami dolarů a ukážu vám, proč by se jeho akcie mohly za necelé tři roky znovu zdvojnásobit…

OLED displej monitoru

 

Universal Display Corp. ( $OLED  ) - je jasným světovým leaderem v oboru. Žádná jiná veřejně obchodovaná firma nemá šíři produktů a hloubku duševního vlastnictví OLED.

Newsweek nedávno uvedl Universal Display jako 49. na seznamu 400 nejodpovědnějších společností pro rok 2021. Nejen to, ale společnost Fortune označila firmu za jednu ze 100 nejrychleji rostoucích amerických společností. To si počtvrté zapsalo Universal Display na tento seznam elitních firem. Může se pochlubit úžasnými 5 000 globálními patenty, skvělým barometrem kvality svého vedoucího postavení na trhu. Znamená to také, že společnost může licencovat svou technologii výrobcům displejů. Od oživení trhu 23. března do konce roku 2020 OLED vzrostl o 106,5%. Naproti tomu benchmark S&P 500 získal během svého historického běhu 68%. To znamená, že Universal Display porazil jeden z nejlepších výkonů na trhu vůbec o rozhodujících 56%. OLED obrazovky si znovu nacházejí cestu v celé technologické scéně od smartphonů a tabletů po HDTV a notebooky. OLED je navíc skvělý pro nadcházející éru flexibilní elektroniky, která je právě teď na samém okraji. To přidává společnosti novou cestu růstu po dobu nejméně deseti let. Marketsand Markets předpovídá, že do roku 2023 bude mít trh OLED hodnotu 48,8 miliard dolarů. To je zhruba 15,2% složená roční míra růstu od základního roku 2017. OLED v posledním čtvrtletí zvýšil tržby o 20%. To je docela velký nárůst v době, kdy velká část americké ekonomiky byla postižena Covidem. Pro firmu to bylo pěkné vítězství. Za poslední tři roky vzrostl prodej v průměru o 12%. Znalci očekávají zdvojnásobení ceny akcií do 3-4 let.

Cena akcie kolem 238 USD, loni nárůst ceny +31%, dividenda 0,6 USD při dividendovém výnosu 0,25%.

Hodnocení: +25
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím