5 minut čtení

Je bitcoin připraven stát se mainstreamovou měnou? 3 důvody, proč největší globální správce peněz nesouhlasí

Bitcoin v tomto týdnu vzrostl téměř o 20 % poté, co Tesla rozbouřila jeho vody oznámením, že v rámci svého účetnictví nakoupila nejpopulárnější kryptoměnu světa za 1,5 miliardy dolarů a chce ji začít přijímat i od svých zákazníků. Ale...

Na první pohled se zdá, že rozhodnutí Tesly je ideálním krokem, na základě kterého se do bitcoinu nyní nahrnou i další velké korporace a začnou si do své rozvahy nakupovat tuto kryptoměnu jako možnou měnovou rezervu.

Analytici RBC Capital Markets tento týden uvedli, že jedním z adeptů na "skok" do kryptoměnových trhů by mohl být Apple. I proto analytik Mitch Steves z RBC zvýšil svou cílovou cenu akcií ze 154 na 171 $, což je dnes nejvyšší cena napříč analytiky Wall Street.

Ve středu pak přišla rétorika finančního ředitele Twitteru Neda Segala, který v interview pro CNBC připustil, že Twitter již nákup bitcoinu dříve zvažoval a pravděpodobně ještě zvažovat bude, byť se doposud pro žádný konkrétní změnu zatím nerozhodl.

Na druhé straně však již začínají brojit i kritici kryptoměn (nebo případně ti, kteří mají z dalšího růstu popularity digitálních měn obavy vzhledem ke svému postavení). Evropská centrální banka již oficiálně varovala technologické společnosti před zapojením do projektů spojených s kryptoměnami a nová americká ministryně Janet Yellen navzdory slovům, že nové finanční technologie by mohly pomoci při boji se zločinem na nerovností, rovněž zmínila "explozi rizika" plynoucí z digitálních trhů, jež je spojená s podvody, praním špinavých peněz, financováním terorismu či soukromím dat.

Do tohoto zástupu kritiků, kteří pocházejí primárně (nečekaně) z institucionální sféry, patří i největší správce bohatství na světě, hlavní investiční manažér fondu UBS Global Wealth Management Mark Haefele. I on investory varuje před tím, aby nedávný vývoj bitcoinu považovali za "průnik do mainstreamu".

Ve své zprávy pro klienty z tohoto týdne Haefele mimo jiné zmínil tři důvody, na základě kterých by investoři vůči kryptoměnám měli chovat v první řadě opatrnost a až poté myslet na spekulování:

1. "Kryptoměny nejsou reálné měny."

"Základní funkcí každé moderní měny je to, že jde o uchovatele hodnoty; naproti tomu zmenšující se přírůstková hodnota bitcoinu udělala z 'probublávání' jednu z jeho hlavních funkcí," napsal Haefele.

Dále dodal: "Pokud by se korporace rozhodly navýšit svou zásobu eura nebo jakékoli jiné měny, žádný nárůst v takovém měřítku bychom nezaznamenali. Skutečnost, že jeden jediný člověk může mít na ceny kryptoměn takový efekt, dále podkopává již existující obavy z nízké likvidity a vysoké volatility. Našim názorem je, že takový krok ani trochu nezvyšuje důvěryhodnost kryptoměn, spíš ji podkopává."

2. "Mainstream vypadá jako velká euforie."

"Ačkoli Tesla možná začne používat bitcoin jako plnohodnotný platební systém, jde o něco úplně jiného, než by bylo skutečné stanovení cen produktů v bitcoinech nebo držení obdržených bitcoinů, což by bylo mnohem konzistentnější chování v rámci snahy ustanovit jej jako mainstreamovou měnu," uvedl dále Haefele.

A pokračoval: "Zároveň bychom rádi upozornili na nevyřešené regulační rizika, mimo jiné na skutečnost, že americká ministryně financí Janet Yellen minulý měsíc vyzvala k omezení používání kryptoměn. Taková výzva však nyní zní mnohem hlasitěji, když tady máme investory do indexu S&P 500, kteří jsou díky Tesle nedobrovolně vystaveni volatility kryptoměn. Zároveň jsme skeptičtí, že mega-cap platformy, firemní platební systémy a silné globální sítě by svou infrastrukturu otevřely volatilním a z regulačního hlediska rizikovým kryptoměnovým sítím."

3. "Krok zpět v rámci udržitelnosti."

"Těžba a správa kryptoměn může citelně navýšit uhlíkovou stobu, aniž by jakkoli zlepšila životní standardy, jelikož k produkování bitcoinu či etherea jednotlivci či týmy používají výpočetní výkon a specializovaný software. Bitcoin dnes dle online nástroje University of Cambridge spotřebovává tolik energie jako celé Švýcarsko," uvádí Haefele.

A dodává: "Separátní studie z loňského srpna mezitím naznačila, že energetická náročnost bitcoinu je podceňována a odhaduje, že síť dnes 'reprezentuje téměř polovinu celkové energetické spotřeby globálních datových center'. A zdokumentované případy využití kryptoměn při praní špinavých peněz a daňových podvodech představují jen další červené vlajky pro ESG investory. Nejsme přesvědčeni, že rostoucí zástupy investorů orientovaných na udržitelnost budou ochotny se s těmito problémy smířit."

Místo přímého nákupu bitcoinu Haefele investorům doporučuje, aby raději zvážili investici do akcií fintech společností: "Jde o rychle se rozvíjející sektor, který by se pro investory mohl stát dalším zdrojem velkých výnosů."

---

Velmi často si všímám, že o energetické náročnosti kryptoměn, respektive specificky bitcoinu se vedou docela vášnivé diskuze na život a na smrt. Pokud byste k tomu někdo měl nějaké relevantní zdroje, hoďte mi je do komentáře, docela by mě zajímaly podrobnější informace. To srovnání se Švýcarskem jsem již slyšel a také jsem zaznamenal názory, že XRP je mnohem ekologičtější kryptoměna než bitcoin a mohla by tak být ideální volbou třeba i pro ESG investory. ?

#bitcoin #kryptomeny #kritika #ubs #markhaefele #analyza #nazor #hodnota #volatilita #riziko #likvidita #duveryhodnost #mainstream #euforie #tesla #manipulace #sp500 #platebnisystemy #infrastruktura #udrzitelnost #esg #energetika #energetickaspotreba #ekologie #uhlikovastopa

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Vsechno tohle opakovani davno vyvracenych teorii se stava mene relevatni a jen to poukazuje na to, ze odpurcum bitcoinu dochazi argumentace. Jen velmi malo statu BTC reguluje jako "menu" a nevsiml jsem si, ze by to nekomu extra vadilo. Sam budu uplne spokojeny pokud na nej bude uplatnena podobna regulace jako na akcie nebo zlato;) Kazde tohle prohlaseni "BTC je pro teroristy a drogove krale" by melo byt okamzite podlozeno cisly a srovnano s fiatem. Hadam, ze se niceho takoveho nedockame, protoze vyslo najevo ze nejvetsi pracky na penize jsou komercni banky, nejvice se pro nelegalni ucely vyuziva hotovost a cca 99% BTC transakci je zcela legalnich. (https://blog.chainalysis.com/reports/money-laundering-cryptocurrency-2019, https://www.lupa.cz/clanky/kryptomeny-a-kriminalita-spatneho-chovani-je-na-siti-mnohem-mene-nez-by-se-dalo-cekat/)

    K ekoterorismu a se asi vyjadrovat nehodlam, prijde mi to jako zakazovat internet protoze cloud je spatny a davam jen zdroje clanku kterym verim (https://www.coindesk.com/the-last-word-on-bitcoins-energy-consumption, https://www.coindesk.com/what-bloomberg-gets-wrong-about-bitcoins-climate-footprint) ale investice do fintechu pobavila s ohledem na to,ze se kazda tato firma pro udrzitelnost sveho podnikani zabyva tim jak by do svych sluzem zahrnula i krypto;)

    +9
  • Pan investiční manažer Haefele by si měl nastudova rozdíly mezi měnou a penězi. Pokud je překlad správný, tak mele nesmysly.

    Bitcoin z principu není měna. Měna je subsitut peněz vytvořený monopolem - státem. Geopoliticky bychom světovými penězi (sound money) mohli nazvat zlato. A bitcoin je disruptivní technologie ke zlatu. 

    Co se týče těžby a energie....https://www.coindesk.com/the-last-word-on-bitcoins-energy-consumption

    https://www.youtube.com/watch?v=QtEysbfL0Tk&list=PLiD1OrtvRy70RQ8k5HH0E3vHQPpEIJJhZ&index=57

    https://braiins.com/blog/bitcoin-mining-vs-gaming

    Bitcoin je nejvíce zabezpečená síť na světě a to díky vysokému hashratu. Je to uchovatel pravdy a vzácnosti, která je chráněna touto spotřebou energie.

    Tržní hodnota peněz vždy konverguje k jejich mezním výrobním nákladům: „Nekonečná hotovost“ znamená, že se dolary a další fiat měny nevyhnutelně stanou stejně hodnotnými jako papír, na kterém jsou vytištěny. Pokud tedy nechápete koncept tvrdých peněz (sound money), nemůžete pochopit, proč to "žere" tolik energie.

    Energie není vzácná. Energie je vzácná pouze tam, kde je potřeba. Ve vulkánu sopky máte hodně energie, ale je vám úplně k ničemu, pokud jí neumíte uchovat v čase a přesunout v prostoru. A přesně to je bitcoin, nejtvrdší peníze v historii lidstva sloužící jako uchovatel hodnoty, času, práce, energie.....doplňte si. Obrovská spotřeba bitcoinu je feature, ne bug!

    V některých případech (pálení odpadního zemního plynu) je bitcoin naopak ekologický. Možná to bude někde v těch článcích.

    Nad tím posledním ani nepřemýšlejte, XRP je centralizovaný shitcoin. Vlastně to ani není kryptoměna.

    +4
  • zlato spôsobuje väčšie ekologické problémy a proti nemu nikto nebojuje :)

    +2
    • Přesně tak! A jak krásně se přes něj perou peníze :D

      0
  • myslim, ze je dobre si zamyslet nad tim, kolik elektriny spotrebuje klasicky bankovni system. vetsina bank ma pobocky, servery, zamestnance s pocitaci, zarovky, klimatizace, bankomaty a tak dale. to vsechno neco spotrebuje z hlediska elektriny, a nebude toho malo. videl jsel nejake hypoteticke vypocty, ale je asi celkem slozite vsechny tyto naklady realne vycislit, proto to sem nedavam. kazdy si to muze kdyztak vygooglit :)

    +2