Na daňovú optimalizáciu sú vhodné krajiny ako Nemecko, kde sú zahraničné príjmy oslobodené od daní, Írsko, kde je 12,5 % daň z príjmu a kde sú umelci oslobodení od dane a takisto aj Malta či Cyprus.
Balkánske krajiny ako Macedónsko, Srbsko, Rumunsko a Maďarsko s posledných rokoch majú mnohé daňové výhody a priateľské podnikateľské prostredie.[1]
Oslobodenie od dane v Macedónsku
Novodobý daňový raj na Balkáne. Takto by sa Macedónsko dalo nazvať. Základná sadzba DPH je 18% a znížená 5%. Znížená sadzba sa vzťahuje hlavne na poľnohospodárske stroje, ubytovacie služby, počítače, potravinárske výrobky, farmaceutické a lekárske prístroje, softvér a prepravu osôb. Daň z príjmu je v súčasnosti 10 %. Štát láka zahraničných investorov aj poskytnutím oslobodenia od dane v macedónskych zónach technologicko-priemyselného rozvoja (TIDZ).
Výnimka v zónach technologicko-priemyselného rozvoja je platná 10 rokov a vzťahuje sa na
- daň z príjmu právnických osôb,
- dane z verejných služieb,
- miestnu samosprávu,
- poplatky za stavebné povolenia,
- DPH a clá na zariadenia, tovar, stroje a suroviny.
V Macedónsku nájdete aj kvalifikovanú pracovnú silu. Až 85% absolventov stredných škôl pokračuje v štúdiu na vysokej škole. Priemerná mzda – 300 eur.
Voľné zóny a stimulácie v Srbsku
V Srbsku dnes nájdete úspešné značky ako sú Bosch, Michelin, Siemens a Johnson Controls. Okrem 15 % dane z príjmu a 20 % DPH sú zaujímavé aj tzv. voľné zóny. Sú infraštruktúrne pripravené na výrobné činnosti a služby a navyše, podnikatelia majú z nich obrovské finančné benefity. Momentálne nájdete 15 voľných zón, v ktorých podniká viac ako 200 globálnych spoločností a zamestnáva 37 000 zamestnancov. Export z voľných zón predstavuje až 13 % exportu Srbska. Podľa prieskumu IBM Global Location Trends 2020 je navyše krajina lídrom v počte otvorených pracovných miest. Výhodám podnikania v Srbsku a voľným zónam sme sa venovali aj v samostatnom článku.
Priateľské prostredie pre malé a stredné podniky v Rumunsku
Rumunsko je najväčším výrobcom automobilov v rámci EÚ (Ford, Renault, Dacia a Mercedes) a s 16 % sadzbou dane z príjmov právnických osôb. Ak sa ročný obrat spoločnosti nepresiahne 1 000 000 eur, vyrubí sa vám 3% daň. Ak zamestnáte rumunského pracovníka, sadzbu dane si môžete znížiť o 1 až 3 %.
Zaujímavé benefity podnikania v Rumunsku sú aj
● bilaterálne zmluvy s viac ako 80 krajinami
● potenciál v oblasti poľnohospodárstva a popredné miesto v počte fariem medzi európskymi krajinami
● je to jedna z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Európe
Najnižšia daň z príjmu je v Maďarsku
Jednoznačne, v EÚ. Jej výška momentálne dosahuje 9 %. Slovenský podnikateľ Maďarsko vyhľadáva na expanziu. Z pochopiteľných dôvodov – je prvá susedná krajina s pomerne nízkymi prevádzkovými nákladmi na vedenie spoločnosti, cenu tovarov a služieb.
Daň z príjmu v Maďarsku je možné ešte zredukovať, ak spĺňate niektoré z týchto kritérií
● Podpora organizácií z oblasti múzických umení
● Podpora filmovej produkcie
● Podpora tímových športov
● Daňový stimul na podporu olympijských súťaží
● Základné komunitné školenia
● Úver na daň z úrokov z investícií pre malé a stredné podniky
● Daňové stimuly pre investorov z oblasti energetiky
● Daňové stimuly pre vystúpenia hudobníkov
● Úver určený na rast podnikov
Využite výhody daňových rajov
Vo Freya Corporation vieme ako sa pohybujú dane z svetových a okolitých krajinách. Vieme nájsť najvhodnejší spôsob expanzie spoločnosti do zahraničia. Našim klientom vždy načrtneme všetky možné riešenia na bezplatnej úvodnej konzultácii.
[1] Investopedia, The Top 10 European Tax Havens, 25.6.2019