14.02.2021 10 minut čtení

Tomáš Daňhel ze Saxo Bank: "Obchodování bez komisí podle mě není dlouhodobě udržitelné, zadarmo není nic"

Na "kus řeči" jsme tentokrát virtuálně zasedli s relationship manažerem investiční banky Saxo Bank Tomášem Daňhelem. Probrali jsme loňský rok, pandemii, kryptoměny, Reddit, trend obchodování bez komisí, shortování akcií i výhled pro letošní rok.

Dobrý den Tomáši, předpokládám, že se shodneme, že loňský rok byla poměrně turbulentní jízda plná překvapení. Jak ji zvládla Saxo Bank? Zaznamenali jste rovněž vyšší zájem o investování a akciové trhy?

Minulý rok byl zcela odlišný od těch předchozích, a to ve všech aspektech. Na finančních trzích vládla volatilita, jakou jsme již dlouho nezažili. Pro Saxo Bank to přesto byl velmi úspěšný a v mnoha ohledech přelomový rok. Klientská depozita dosáhla rekordních 500 miliard DKK (80 miliard USD). Ačkoli se jedná o významný historický milník, rádi hledíme dopředu.

Podepsaly se na vašem každodenním chodu nějak výrazněji epidemiologická opatření, nebo se vám podařilo udržet standardní chod i podporu klientům beze změn?

Současná pandemie významně změnila, a troufnu si tvrdit, že i natrvalo, mnoho odvětví. Standardní chod nijak zasažen nebyl, naše systémy jsou plně automatizované. Naši klienti obchodují a spravují svá portfolia pomocí našich exkluzivních obchodních platforem, tedy bez ohledu na okolní situaci. Přes extrémní nárůst nových klientů a aktivních uživatelů na našich platformách, jsme však museli navýšit kapacity IT infrastruktury čtyřnásobně, tedy tak, aby klienti mohli dále komfortně obchodovat bez časových prodlev, což je při extrémně zvýšené volatilitě klíčové. Co však bylo zásadně ovlivněno, byla péče o klienty. Potkávat se s klienty a probírat veškeré záležitosti osobně nebylo možné a museli jsme vše přesunout do onlinu. Například videokonference s naším SaxoStrats týmem v Kodani nakonec zaznamenaly velmi dobrý ohlas a naši VIP klienti jich pravidelně využívají.

A do třetice ještě jeden pohled zpět – pokud byste měl rok 2020 jako celek zhodnotit, jaký rok to pro Saxo Bank byl?

Pokud bych musel použít jedno jediné slovo tak nelze jinak než úspěšný. Ať už z hlediska přílivu nových klientů, zvýšení vkladů a aktivity naší stávající báze klientů nebo zobchodovaných objemů. Osobně jsem však velmi rád za to, že pro mnoho klientů byl loňský rok náramně ziskový. Výprodeje i extrémní volatilita přinesla mnoho příležitostí a zkušený investor nebo trader jednoduše ví, jak si v této situaci poradit a této „hozené rukavice“ se patřičně chopí.

Nyní bych se už přesunul do přítomnosti a toho, jaké trhy máme před sebou dnes. Stále výrazněji se na nich například profilují kryptoměny. Jak se na toto moderní digitální aktivum díváte? Díval jsem se, že v nabídce Saxo Bank jsou trackery bitcoinu a etherea, z čehož usuzuji, že tento trend nějakým způsobem respektujete a jste mu otevřeni?

Kryptoměny jsou současný fenomén a nelze jinak, než je respektovat - takový Elon Musk si je toho velmi dobře vědom. Významný kapitálový vstup Tesly do bitcoinu je toho důkazem. Osobně si nemyslím, že možnost placení bitcoiny za auta zvýší prodeje Tesly, ale pozornost to jistě připoutá. Je to digitální aktivum, jehož nabídku jsme v Saxu rozšířili a věřím, že se do budoucna dalšího rozšíření dočkáme.

Dokážete si představit, že by Saxo Bank měla ve své nabídce pro klienty i přímý přístup na velké kryptoměnové burzy? Potažmo že by se kryptoměnové trhy mohly jednoho dne objevit i pod hlavičkou renomovaných světových burzovních domů třeba na Wall Street?

Představit si to dovedu, klíčový je však časový horizont. Kryptoměny jsou stále velmi mladé odvětví a svým způsobem ještě stále nevyzrálé. To se musí nejprve změnit. Nyní se vezeme na vlně optimismu, krypto odvětví posiluje, a proto také vyvstávají podobné otázky. Přestože co se kapitalizace týče, jde již o trh poměrně velký, pořád je na něm místy nižší likvidita a je mělký. To je problém v souvislosti s obchodními hodinami, protože se bitcoin obchoduje 7 dní v týdnu.  A když spadne v sobotu o 20 %, tak vám to poměrně dost pokazí víkend. Tohle je spíše poznámka na odlehčení, ale chci tím poukázat na to, co jsem zmiňoval v úvodu této odpovědi.

Otázka pasivního investování je něčím, na co se pravidelně ptají i uživatelé Warengo. Vím, že Saxo Bank tuto službu svým klientům rovněž nabízí. Jaké v této oblasti nabízíte možnosti?

Je to tak, oblast asset managementu nám není cizí, i když si náš brand většina populace spojí s investováním a tradingem. Nabízíme několik forem pasivního investování, vše je odstupňované podle rizikového profilu klienta. Určitě od nás nečekejte desítky nebo stovky možností. Naše partnery si pečlivě vybíráme a preferujeme kvalitu před kvantitou. Investičních portfolií máme celkem 12 a najdete v nich zástupce defenzivních strategií, dividendových portfolií nebo velmi oblíbenou strategii zaměřenou na etické investování. A nebyli bychom správná tradingová platforma, pokud bychom neměli také tradingové strategie. Jsou však pouze pro klienty s nejvyšším možným rizikovým profilem, a raději jako obvykle upozorním - přestože dosahují velmi dobrých výsledků, nejsou pro každého, a zde to opravdu platí dvojnásob.

 

Nebojíte se, že stále rozšířenější trend obchodování bez komisí a skrz mobilní platformy, kdy se retailoví investoři místo se svým brokerem či analytikem radí s komunitou na Redditu, načež prostě nakoupí to, co si přečtou, že mají nakoupit, se brzy stane „novým pasivním investováním“?

Trend obchodování bez komisí se rozšiřuje, ale nejsem si jist jeho dlouhodobou udržitelností, zvláště s ohledem na události uplynulých dnů a týdnů. Zadarmo není nic, to si musíme uvědomit. A pokud na první pohled je, tak je nutné zjistit proč a jak je to možné, kde je to „know-how“. V tomto případě se bavíme např. o předávání orderů třetím stranám, které to dále zobchodují. Je to poměrně složité téma, ale dále jsou tam věci, které jsou na hraně etiky, byť se to někomu může zdát v souvislosti s finančními trhy úsměvné nebo paradoxní.

Když už jsem nakousl Reddit, zřejmě nelze nezmínit subreddit WallStreetBets a tamní komunitu, která v posledních týdnech předvedla na některých akciích s vysokým short interestem menší ukázku své síly. Považujete fenomén „social investing“ za legitimní a zcela v pořádku, nebo lze podle vás očekávat reakci v podobě nových regulačních opatření.

Osobně to považuji za manipulaci trhem, která je na hraně legitimity. Jsem zvědav, jak se k tomu postaví regulátor. Nejsem zastáncem přemíry regulace, ale uvedu jednoduchý příklad – nakoupím si levné akcie a potom v sociální komunitě vyhlásím, že je to životní příležitost. Poté to začnou všichni nakupovat a já na tom vlastně bezrizikově vydělám, protože cena automaticky vyletí nahoru. Poté akcie prodám, ale rozhodně to neoznámím před tím, než jsem to udělal – začali by se toho zbavovat všichni a nerealizoval bych na tom takový zisk. A to je ten kámen úrazu. Protože ti, co do trhu vstoupili jako poslední, mají jednoduše smůlu a o své prostředky přijdou.

A jak se i z pohledu brokerského domu díváte na chování platformy Robinhood, která uprostřed jednoho z hektických obchodních dnů zakázala svým klientům nákup akcií společnosti GameStop. CEO Robinhoodu samozřejmě vše vysvětlil, ale to načasování je přirozeně více než podezřelé. Umíte si představit, že by Saxo Bank podobným způsobem klientům omezila pouze jednu stranu trhu?

Představit si to rozhodně nedovedu a důvěru to ve mne nevyvolává. Saxo Bank sice nenabízí obchodování s nulovými poplatky, ale můžete u nás obchodovat. Což jak předpokládám, je ten důvod, proč si brokerský účet klient otevírá. Jak říkal můj bývalý šéf a prvotřídní bankéř – některé věci jsou i zadarmo drahé.

Ve spojení s celou touhle kauzou okolo útoku na short pozice některých hedgeových fondů se ozývají odpůrci celého konceptu shortování akcií. Jedním z nejhlasitějších je i aktuálně oficiální nejbohatší člověk na světě Elon Musk. Umíte si představit akciové trhy, na nichž by bylo shortování akcií nějakým způsobem výrazně omezeno či dokonce zcela zakázáno?

Ani toto si představit nedovedu a doufám, že se toho v mé profesní kariéře ani nedočkám. Můžu si například myslet, že je nějaká firma podhodnocená, a tedy očekávat její nárůst, stejně tak ale může být firma nadhodnocená a potom chci spekulovat a vydělat na jejím poklesu. V obou případech se mi to povést může, ale nemusí. Nehledě na to, že shortování zároveň zvyšuje likviditu na trzích. Též si nedovedu představit, že jediný legitimní opční obchod by tak nejspíš byl jen nákup call opce, kdo by mi pak ale dělal protistranu obchodu?

Byť už za sebou máte více než měsíc roku 2021, hospodářská situace se od té z loňského roku příliš neliší a zřejmě ještě minimálně pár měsíců lišit nebude. Od oznámení prvních vakcín se také hodně mluví o rotaci kapitálu zpět do cyklických sektorů. Myslíte si, že se skutečného návratu zpět do „normálu“ ještě letos dočkáme?

Chce se mi říci, že ano, doufám v to. Zároveň si ale nemyslím, že to bude tak rychlé. Jsme svědky toho, že samotná vakcinace není tak rychlá, jak se očekávalo. S příchodem jara a léta se asi situace zlepší, ale poté opět budeme čelit zimním měsícům. Jistě máme v živé paměti, jak to tu vypadalo. Pokud se nic zásadního nezmění, tak tu budeme mít to samé. Očekávat cokoliv jiného by asi bylo naivní. Rád bych se samozřejmě mýlil.

Existují podle vás některé tržní segmenty, které se z pandemie dost možná už nikdy nevzpamatují?

Jsou segmenty, které zaznamenaly významný boom a které vyloženě čekaly na přechod do onlinu, což se loni stalo. Mnoho odvětví se bude vzpamatovávat dlouhé měsíce a možná i roky. Nepřežijí jen ty, které se ukáží být vyloženě nadbytečné a nahradí je něco nového. Ale to je přirozený vývoj a každá krize má jak vítěze, tak poražené.

Máte zájem o online schůzku s Tomášem Daňhelem, kde s ním budete moci probrat investiční možnosti v rámci Saxo Bank? Rezervujte si meeting ZDE.

 

#rozhovor #saxobank #tomasdanhel #pandemie #trhy #automatizace #kryptomeny #bitcoin #pasivniinvestovani #assetmanagement #reddit #wallstreetbets #gamestop #robinhood #trznimanipulace #regulace #shortovani #akcie #komise

Hodnocení: +24
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Díky za rozhovor! Souhlasím s názorem, že obchodování bez komisí nebude standardem na věky. Osobně mnohem raději platím komise s vědomím, že budu mít špičkové služby, bezproblémové plnění za všech okolností a data o mých pozicích a obchodování budou v bezpečí a nikdo je nebude přeprodávat třetím stranám.

    +2
  • Nevím , ale mám pocit, že obchodování úplně zadarmo není a je spojeno s malým poplatkem. Obchodování s nízkým poplatkem výrazně rozšiřuje možnosti drobných investorů a dle mého názoru je to tak správné. Brečet nad tím mně připomíná  situaci,  jako kdyby se Česká  pošta zlobila, že jsou zadarmo emaily. Je to doba nových technologií, které přinesou změnu i do mnoha jiných segmentů.

    +1