11.02.2021 4 minuty čtení

Jak bezpečně investovat do konopí

Proč doporučuji výjimečně ETF...

Jak investovat bezpečně do konopí?

Tomáš Durčák tu před několika dny celkem hezky rozebral trh s konopím, vypsal některé společnosti. Nijak to nezpochybňuji, odvedl dobrou práci. Přesto mám na investice do konopí zatím opatrnější názor. Marihuanový boom zcela jistě je mega trendem, o tom asi nikdo nepochybuje. Podle mne stále ještě není ale trh vyprofilován, chybí zde metrika k hodnocení jednotlivých společností. Tyto společnosti jsou tu  některé velmi krátce, jiné patří mezi farmakologické se zaměřením na léčebné konopí, které navazují na předcházející činnost. Jak tedy a podle čeho takové společnosti téměř bez historie měřit, hodnotit? To, že je společnost např. velká, ještě nemusí znamenat nejlepší výsledky. Jedna povedená sklizeň nemusí znamenat příští dobrou sklizeň. Na konopí působí i různí škůdci, také počasí To jsou jen některá rizika, další mohou být třeba finanční. A přiznejme si, cenu akcií dnes mnohem více ovlivňují zejména mladí investoři, kteří se příliš nedívají na to, zda finanční ohodnocení příslušné společnosti odpovídá skutečné realitě.

Pěstování konopí bylo první povoleno zřejmě v Kanadě, v USA teprve v loňském roce. Mají tedy firmy za sebou první sklizeň. A jak budeme hodnotit společnosti, podle čeho? Některé jsou pěstiteli, jiní zpracovateli, některé firmy konopí zhodnocují do léčivých přípravků, jiné firmy ho přidávají do nápojů k wellness. Měřitelné parametry zatím postrádám, ty budou hodnotitelné až tak po 3 letech na trhu, kdy se teprve ukáže, jak na tom která společnost je, která je stabilní, která zvládne i krizovou situaci (např. neúrodu)  Do té doby, ač jsem hlavně akciový obchodník, bych v tomto případě raději bezpečněji investoval do konopných ETF. I tyto ETF fondy mají zatím skvělé výsledky a některé i vyplácejí velmi slušné dividendy. A pokud se některé z konopných společností přihodí něco nemilého, na výsledky celých fondů to jistě nebude mít žádný zásadní dopad... Zároveň investice do ETF eliminuje případné špatně odhadnuté finanční ohodnocení některé společnosti - riziko ztráty je zde výrazně nižší.

Marihuana je často označována jako plevel, MJ, bylina, konopí a další slangové výrazy. Jsou to zelené nebo šedé sušené květiny Cannabis sativa. Hlavní psychoaktivní chemikálií v této látce je tetrahydrokanabinol ( THC ), který je zodpovědný za stav, který mění lidskou mysl při konzumaci. Druhou důležitou chemickou látkou v marihuaně je kanabidiol ( CBD ), který se ukázal jako účinný při léčbě bolesti, úzkosti a dalších stavů.

To je považováno za drogu a je nelegální na federální úrovni v USA, ale některé státy legalizovaly rekreační užívání marihuany. V nedávné historii si klasifikovaná droga získává větší uznání u široké veřejnosti, protože může mít mnoho terapeutických a léčebných výhod.

 

ETF marihuany investují do společností, které:

 • Pěstují, distribuují nebo prodávají marihuanu.
 • Zkoumají lékařské využití marihuany, například ve farmaceutickém a biotechnologickém průmyslu.
 • Výrazně se uplatňují v dalším průmyslu - např. v odvětví alkoholu a tabáku.

 

Představím vám 7 ETF, které se všechny zaměřují na společnosti pro marihuanu (Kliknutím na ticker přejdete na jeho stránku s podrobnostmi, kde najdete podrobné zprávy, finanční údaje a grafy) :

 

1.  ETFMG Alternative Harvest ETF ( $MJ )

cena akcie kolem 28 USD, loni nárůst +107%, dividenda 0,81 USD při dividendovém výnosu 2,44%

 

2. AdvisorShares Pure US Cannabis ETF ( $MSOS )

cena akcie kolem 53 USD, ETF teprve od září 2020, ale za čtvrtletí nárůst +87%, zatím bez dividendy

 

3. AdvisorShares Pure Cannabis ETF ( $YOLO )

cena kolem 28 USD, loni nárůst +173%, dividenda 0,53 USD při dividendovém výnosu 1,73%

 

4. Global X Cannabis ETF ( $POTX )

cena kolem 23 USD, loni nárůst +109%, dividenda 1,01 USD při dividendovém výnosu 3,52%

 

5. The Cannabis ETF ( $THCX )

cena kolem 25 USD, loni nárůst +154%, dividenda 0,75 USD při dividendovém výnosu 2,53%

 

6. Amplify Seymour Cannabis ETF ( $CNBS )

cena kolem 35 USD, loni nárůst +223%, dividenda 0,17 USD při dividendovém výnosu 0,43%

 

 7. Cambria Cannabis ETF ( $TOKE )

cena kolem 24 USD, loni nárůst +89%, dividenda 0,93 USD při dividendovém výnosu 3,46%

Sami si jistě jednotlivé ETF vyhodnotíte...

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Dneska není o červenou barvu v tomhle segmentu nouze :))

  +2
 • Na Robomarkets jsou k dispozici například všechny pokud někdo má zájem, bude ideální čas po korekci pro koupi. Díky pane @Stan1000

  +1
  • US ETF na Robomarkets jsou a nebudou, tak na to pozor :)

   0
  • @mrazjan  četl jsem to od vás v diskuzi. Zatím jsou, nějaké ETF mám a některé přikoupím a jak půjde tak založím asi Lynx nebo jiný broker pro ETF.  Ale díky za info

   0
  • @mrazjan odkud máte info, že etf z robomarkets zmizí?

   0
  • @jsy od nich...

   Dobrý den,

   děkujeme za dotaz, ano, u RoboMarkets jsou v platformě R Trader dostupné reálné US akcie i ETF (burzy Nasdaq a NYSE), s ETF zatím lze obchodovat. Tato situace se však brzy změní (podle posledních informací během prvního čtvrtletí r. 2021, ale pravděpodobně i  později), a to z důvodu absence KIID (klíčových informačních dokumentů) pro EU klienty. Reálné US ETF pak budou dostupné pouze pro profesionální klienty nebo ve formě CFD na ETF pro retailové klienty.

   Pokud ve svém portfoliu držíte reálné US ETF a my je následně vyřadíme z obchodování pro retailové klienty, Vaše pozice zůstanou ve stavu Close only, tedy další ETF již nepřikoupíte a pozice tak bude možné pouze uzavřít.

   +1
  • @mrazjan aha, tak to je celkem důležitá informace. Děkuji

   0
 • Vsetko su to americke ETF, nie kazdy moze kupit, UCITS ETF je napr. $CBSX.

  +1
  • Ještě bych tedy přidal Rize Medical Cannabis and Life Sciences UCITS ETF (ISIN IE00BJXRZ273)...

   +3
 • No, já se obávám, že v současné chvíli je nejbezpečnější investice do marihuany ta, že si ji zasadíme na zahradě. Akcie jsou v bublině z obrovského očekávání.

  0
 • Díky za tipy, tento sektor chvíli sleduji a vnímám ho stejně. ETF se mi jeví jako ideální varianta, jak na konopný průmysl vsadit. Budu si je muset ještě projet, nerad bych zároveň podporoval firmy s tabákem a alkoholem.

  0
  • Tomu se asi nevyhnete, ETF tyto společnosti nejspíše časem do portfolia zahrnou...

   +1
 • Od vcerejska se vsechny propadly...

  0
  • Však říkám, tenhle trh se ještě neusadil, nevyprofiloval, v tomto segmentu jsou bezpečnější ETF...

   +1