Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
11.02.2021 3 minuty čtení

O prodeji s Martinem Staňkem - tipy pro prodej, aby prodej nebyl boj

V oblasti prodeje se Martin pohybuje od roku 1995. Začal přímým prodejem, vypracoval se až na vedoucího prodeje a sám vedl tým obchodníků. I přesto, že tato práce není vůbec jednoduchá, říká o ní, že je to nejlepší práce, jakou může člověk dělat.

Ve společnosti Business Success, spol. s r.o. pracuje od roku 2005 jako obchodník, konzultant a lektor obchodních dovedností.

S Martinem jsme si popovídali o jeho pohledu na prodej a o tom, jak se na obchod dívá v dnešní době.

Martine, ty pracuješ jako obchodník, konzultant a lektor už dlouhá léta. Říká se, že po pěti letech je většinou obchodník vyhořelý a musí změnit práci. Jak to, že to u tebe tak není?
Je to jednoduché, trh a potřeby se neustále mění a člověk se má pořád co učit a řešení problémů je opravdu hodně různorodé, tak je člověk pořád jako nováček, který musí dobře vnímat a učit se.

Co je podle tebe ta správná ingredience, která způsobí, že člověka práce v terénu a u klientů baví dlouhodobě?
Pro mě je nejdůležitější, aby člověk neměl příliš selhané pomoci. Co to znamená? Jsou někdy lidé (není jich hodně), kteří si hýčkají svůj problém a sice říkají, že chtějí pomoci, ale skutečnost je jiná. Když člověk neztrácí energii s těmi, co nechtějí a tím pádem efektivně pomáhá těm, kteří si chtějí nechat pomoci. Pomoc je hodně silný činitel v životnosti konzultanta.

Jak se díváš na obchod v dnešní nelehké době plné omezení?
V naší branži je dnes více práce než kdykoli jindy, tak u sebe omezení nějak nevnímám. Ale hodně prodejců má dnes hodně komplikovanou práci.

Může obchod dělat úplně každý nebo proto musí člověk splňovat nějaké předpoklady?
Musí. Musí mít určitou náklonost k lidem. Nejlépe, když má rád lidi a zajímá se o ně. To je základní předpoklad.
V dnešní době musí být prodejce i dobrý odborník na svůj obor, aby dokázal poradit. V mnohých oborech se s Vámi nebudou bavit, když nerozumíte tomu, co prodáváte.

Co tobě osobně funguje u klientů nejlépe a co se ti naopak nevyplácí?
Nejlépe mi funguje dívat se na problémy klientů, jako by to byly moje problémy, jako by to byla má firma, o kterou se starám. Když se bavím s majitelem firmy, tak se snažím přemýšlet jako spolumajitel.
Co mi spolehlivě nefunguje, je nepozorovat aktuální situaci a jednat podle předsudků nebo podle neověřených předpokladů. To je pro mě spolehlivá pastička.

Martin také přednáší úvodní semináře, které jsou momentálně on-line. Seminář je zdarma a i za tak krátkou dobu (2 hodiny) získáte praktické tipy pro svůj prodej. Přihlásit se lze zde.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím