Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
08.02.2021 5 minut čtení

Přišla vám vyšší výplata? Buďte odpovědní, investujte ji!

Pokud vám již dorazila lednová výplata, pravděpodobně byl pohled na ní příjemnější, než na tu předchozí. Díky zrušení superhrubé mzdy vám dorazilo více - jak ale s penězi naložit a proč?

Portu vám radí: když není zodpovědný stát, buďte alespoň vy - myslete na budoucnost svou a vašich blízkých, investujte!

Česko se dále zadlužuje a je na nás, abychom si vybudovali zodpovědnost k penězům

V listopadu loňského roku schválila vláda daňový balíček, v rámci kterého došlo ke zrušení superhrubé mzdy jako základu pro výpočet daně z příjmu fyzických osob. Daně z příjmu se tak nově vypočítávají z hrubé mzdy a lidé na nich zaplatí méně. Pro zaměstnance pozitivní zpráva, jelikož výše jejich čisté mzdy vzrostla; pro kasy státu, krajů a obcí smutná realita, která je připraví o cca 130 miliard korun v době, kdy se to hodí nejméně.

Ačkoliv jsme v Portu příznivci nízkých daní, uvědomujeme si dobře, jaký dopad má každé snížení daní na příjmovou stránku státního rozpočtu. Deficit loni dosáhl rekordních 367 miliard korun a 2020 tak byl rokem s největším schodkem státního rozpočtu od samotného vzniku České republiky. Plánovaný schodek státního rozpočtu na rok letošní je 320 miliard korun, a to před započtením daňového balíčku, který ruší superhrubou mzdu. Tím dojde k dalšímu snížení daňových příjmů státu a letos tak máme opět nakročeno k rekordnímu schodku.

Žijeme na stále větší dluh, který budeme muset v budoucnu zaplatit my, občané, anebo naše děti. Pokud není dostatečně zodpovědný stát, je na nás, abychom se k hospodaření s penězi postavili odpovědně. S penězi, o které se nám čistá mzda navýší, je třeba naložit chytře a efektivně. Současná doba nám vytváří ideální podmínky k tomu využít peníze s rozmyslem. Protože nemůžeme v důsledku přísných vládních opatření peníze snadno utratit v restauracích, obchodech nebo na dovolené, daňová úleva právě v této době představuje skvělou příležitost jak peníze vhodně investovat a vytvořit si rezervy na budoucnost.

O kolik jsme si tedy zrušením superhrubé mzdy přilepšili? Částka lednové výplaty je u většiny z nás o několik tisíc větší oproti té, na kterou jsme byli zvyklí. Lidé s hrubým příjmem ve výši 30 000 Kč si polepšili o cca 2 300 Kč; při příjmu 50 tisíc vychází přilepšení o 3 200 Kč a při 70 tisících dokonce na 4 300 Kč.

Nechte peníze které dostanete navíc vydělat další peníze

Navýšení mzdy tedy není zanedbatelné. Jako každý jiný i vy byste si měli položit zásadní otázku: Kolik z navýšené čisté mzdy mohu uspořit a zajistit se tak na budoucnost? 

Nezapomeňte, že i z malých investovaných částek může být za pár let obnos, který vás mile překvapí. Pokud byste například každý měsíc ze své výplaty odložili 2 000 korun stranou a zainvestovali je, za 10 let můžete mít při 7% průměrné roční návratnosti naspořeno zhruba 300 000 korun. Tato částka je pak tím vyšší, čím vyšší zastoupení rizikových akcií v portfoliu máte.

Začněte právě teď a předejděte zbytečnému utrácení 

Klíčem k úspěchu je pravidelnost a systematičnost. A právě teď je ideální čas k tomu vytvořit si zdravý návyk jak efektivně hospodařit se svými příjmy a ušetřit část z nich na pravidelné investování. Pokud si dokážete vytvořit správné návyky a peníze zainvestujete, necháte je tak vydělávat další peníze, které v budoucnu jako když je najdete. Ať už budete plánovat dlouho očekávanou dovolenou, kupovat auto nebo přispívat dětem na studium, budete vděční, že jste využili příležitosti a vytvořili si systém odkládání části své výplaty stranou na plnění svých cílů a snů v budoucnosti. A protože investování je vždy jednodušší, pokud má člověk jasnou představu o tom, jakého cíle by chtěl dosáhnout, přečtěte si článek u nás na blogu o tom, jak si investiční plán správně nastavit.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím