4 minuty čtení

Dřevěné fasády které vydrží bez údržby 30 let a více? Zní vám to jako sci-fi? Čtěte dál, ať se dozvíte víc.

Dřevo je léty prověřený a stále velmi oblíbený materiál. Nejenže skvěle vypadá a i v městské zástavbě se budete cítit jako v přírodě, navíc plní významnou funkci při regulaci teploty a vlhkosti domu.

V dnešním článku si představíme dřevěné fasády Thermowood a Shou Sugi Ban.

 

Dřevěná fasáda Thermowood

Thermowood je název pro speciálně tepelně a vlhkostně upravené dřevo. Tato úprava pozitivně ovlivňuje trvanlivost dřeva, fyzikálně a mechanicky. Má i výrazně lepší izolační vlastnosti než dřevo sušené standardním způsobem v běžných komorových sušárnách.

 

Jak Thermowood vzniká?

Aby běžná dřevina získala přívlastek Thermowood je třeba ji vysušit ve speciální komoře při vysokých teplotách. Tato technologie funguje pouze za pomoci tepla a vodní páry. Celý výrobní proces je 100% ekologický.

Během této tepelné úpravy je pozměněna samotná buněčná struktura dřeva tak, že vykazuje vyšší stabilitu, i tu rozměrovou. V důsledku těchto změn je Thermowood odolný vůči veškerým dřevokazným škůdcům, houbám a hnilobám.  

Dále je při ošetřovacím procesu ze dřeva vytěsněna veškerá pryskyřice. Tento proces následně usnadňuje aplikaci povrchových úprav a zaručuje, že pryskyřice nebude pronikat na povrch skrz nátěr.

 

Jak Thermowood udržovat?

Díky těmto technologickým krokům se snižují veškeré nároky na údržbu. Pouze v případě, že budete chtít zachovat původní karamelovou barvu dřeva (každé dřevo reaguje na UV záření šednutím), je třeba jej ošetřit vhodným nátěrem s UV filtrem.

 

Kde všude lze Thermowood použít?

Takto upravené dřevo lze použít v interiéru (stropy, podlahy), v provozech s vysokou teplotou a extrémní vlhkostí. A především se skvěle hodí do exteriéru. Jak již bylo zmíněno, buď v podobě fasád, obložení teras, plotů a dokonce lze použít i do saun (tepelně upravené dřevo nepálí).  

 

Dřevěná fasáda Shou Sugi Ban

Další ekologickou technologií, která zlepšuje vlastnosti dřeva je japonská metoda Shou Sugi Ban. Spočívá v zakonzervování dřeva pomocí opalování, které nejen dřevo chrání před nepříznivými okolními vlivy a různými škůdci. Navíc má i jedinečný vzhled.

Dřevěná fasáda Shou Sugi Ban

 

Způsoby opalování dřeva

Tradičně se opalování provádí nad otevřeným ohněm. Přímo nad plameny se umístí tři desky tak, aby vytvořily komín ve tvaru trojúhelníku. Moderní variantou je opalování dřeva pomocí plynového hořáku, případně speciálních pecí.  

Jakmile jsou desky dostatečně opáleny, uhasí se vodou. Na povrchu desek zůstává zuhelnatělá vrstva, která vytváří finální vzhled dřeva. Opálené desky mohou být ponechány tak jak jsou, nebo lze zuhelnatěnou vrstvu obrousit, a desku ošetřit voskem, olejem nebo nalakovat, aby více vynikla kresba dřeva.

 

Vlastnosti opáleného dřeva
 

  • Zuhelnatělá vrstva zajišťuje ochranu před klimatickými vlivy, dřevokaznými houbami, hmyzem a mikroby.
  • Snižuje riziko požáru, již jednou ohořelá vrstva je hůře zápalná.
  • Dlouhá životnost a stálost materiálu, která se pohybuje okolo 50 let.
  • Nemusíte se starat o údržbu, povrch není nutné natírat ochrannými prostředky.

 

Kde se opálené dřevo využívá?

Dodnes se primárně používá jako venkovní obklad fasád. Své využití nalezne i v interiéru jako podlaha, obložení, či pohledové dřevěné stropní průvlaky.  

 

V dalším článku vám představíme zelenou fasádu.

 

Podívejte se na nabídku našich domů s dřevěnými fasádami Thermowood a Shou Sugi Ban

 

 

#ecotainers #fasada #ekologie #drevo #drevenafasada #stavba #dum #bydleni

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.