Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
07.02.2021 6 minut čtení

Burzovní kalendář: Co musíme vědět do nového týdne!

Investoři se v novém obchodním týdnu zaměří na pokračující výsledkovou sezónu za čtvrtý kvartál minulého roku a urputně probíhající jednání ohledně nového fiskálního stimulu na americkém Capitol Hill.

Smíšené statistiky ze zámořského trhu práce v podobě NFP a míry nezaměstnanosti během prvního únorového týdne zdůraznily potřebu nové vládni pomoci. Z makroekonomického kalendáře se dočkáme pravidelné várky reportů americké inflace v podobě zveřejnění indexů spotřebitelských cen. Téma rostoucího tempa inflačních tlaků se totiž během posledních dní v očekávání vládní pomoci a díky vyhlídkám na oživení amerického hospodářství dostávají zpět ke slovu. Na evropských trzích se při zveřejnění pátečních údajů ze Spojeného království očekává, že britská ekonomika pokračovala na konci minulého roku v pozvolném růstu. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky, bude pokračovat v jednáních zaměřených na sestavení nové italské vlády. Za kryptoměny v průběhu týdne promluví bitcoin, který po krátké konsolidaci pokračuje k dosavadnímu maximu z měsíce ledna.  Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli úspěšně začít nový týden.

Výsledková sezóna

Relativně pozitivní výstupy americké výsledkové sezóny, probíhající hovory ohledně nových stimulačních opatření a hladce probíhající distribuce vakcín vyhnaly během minulého týdne zámořské akciové indexy na nová rekordní maxima. Indexy S&P 500 a technologický Nasdaq zaznamenaly největší týdenní zisky od amerických voleb ze začátku listopadu. Očekávané hospodářské reporty v příštím týdnu přednesou společnosti Cisco Systems ($CSCO), Twitter ($TWTR), General Motors ($GM), Pepsi ($PEP), Coca-Cola ($KO), AstraZeneca ($AZN) a Walt Disney ($DIS).

Nadále pozitivní výsledky za čtvrté čtvrtletí minulého roku by nejen mohly posílit očekávání silného oživení firemních výnosů v novém roce 2021, ale i zmírnit obavy investorů z nadměrného ocenění akciových trhů.

Fiskální injekce

Tlak amerického prezidenta Joe Bidena na věhlasný záchranný balíček ve výši 1,9 bilionu dolarů v pátek nabral na obrátkách poté, co americký Senát těsně schválil rozpočtový plán umožňující demokratům prosadit legislativu prostřednictvím Kongresu v nadcházejících týdnech s podporou republikánů nebo i bez ní. Republikánská strana navrhuje fiskální balíček pomoci v boji proti dopadům koronaviru ve výši 600 mld. dolarů, tedy o třetinu méně než je objem demokratického plánu. Kongresové výbory začnou s přípravou legislativy už tento týden. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosi očekává, že finální legislativa by mohla projít Kongresem už před 15. březnem, kdy vyprší platnost dávek v nezaměstnanosti, které byly přidány během pandemie koronaviru.

Páteční lednová data poukázala na slabé oživení amerického trhu práce a zdůraznila potřebu dalších stimulů k posílení ekonomiky. Největší ekonomika světa přidala mimo sektor zemědělství 49 tis. pracovních míst. Míra nezaměstnanosti překvapila poklesem z 6,7 na 6,3 %. Největší ztráty pracovních míst připsaly sektory pohostinství, maloobchodu a cestovního ruchu.

Údaje o inflaci

Fundamentální obchodníci se mohou zaměřit na středeční obchodní seanci, kdy se ke slovu dostanou indexy spotřebitelských cen (CPI). Americké hospodářství pokleslo v minulém roce nejhlubším tempem od druhé světové války a mezi obchodníky rostou obavy o možných inflačních dopadech při plném znovu otevření ekonomiky. Vyhlídka na nový balíček pomoci v boji proti dopadům koronaviru Joe Bidena zvyšuje inflační očekávání i u americké centrální banky. Předseda FEDu Jerome Powell se během středeční seance vyjádří k oživení amerického trhu práce na webináři pořádaném Ekonomickým klubem v New Yorku.

Powell se nechal v lednu slyšet, že centrální banka umožní, aby se americký trh práce lehce „přehřál“ a inflace se v průběhu času pohybovala i nad svým 2% cílem, čímž znovu potvrdil očekávání trhu, že centrální banka nebude spěchat se zvyšováním sazeb minimálně do roku 2023.

HDP Spojeného království

Evropské trhy očekávají, že statistiky zveřejněné během páteční obchodní seance, potvrdí pozvolný růst britské ekonomiky v posledním čtvrtletí minulého roku, i když pomalejším tempem, než byla 16% expanze zaznamenaná v předchozích třech měsících při znovu otevření tamní ekonomiky. Konsenzus makroekonomického kalendáře očekává mezičtvrtletní růst o 0,5 %. Britská libra během čtvrtečního obchodování posílila na páru s dolarem poté, co Bank of England naznačila, že záporné úrokové sazby jsou prozatím mimo diskuzi a zaměřila se na vyhlídku post-lockdownového oživení, k čemuž určitě přispěl i program rychlého očkování. Centrální banka v reportu snížila prognózu růstu pro celý rok 2021 z 7,25 na 5 % a zvýšila predikci pro rok 2022 z 6,25 na 7,25 %.

Mario Draghi

Mario Draghi, kterému se připisuje záchrana eura před kolapsem během krize státního dluhu v eurozóně v roce 2012, dostal za úkol sestavit novou italskou vládu.  Investoři doufají, že Draghi může konečně úspěšně zavést reformy na podporu růstu v zemi, která dlouhodobě nedosahuje dobrých výsledků v porovnání se svými evropskými vrstevníky a nadměrně zatěžuje celou eurozónu. Italské finanční trhy velmi silně a optimisticky očekávají, že Draghi v tomto boji uspěje. Minulý týden dosáhl výnos desetiletých státních dluhopisů Itálie největšího týdenního poklesu od měsíce července minulého roku.

Bitcoin

Zatímco zlato přešlapuje u úrovně 1800 USD za trojskou unci, ceny nejznámější kryptoměny světa se po krátké konsolidaci vrací k úrovni 40 000 USD. Stále hlasitější komentáře zaznívající z úst představitelů centrálních bank a nové a nové fiskální stimuly ženoucí akciové trhy na historická maxima nahrávají i alternativním investičním příležitostem jako jsou kryptoměny.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím