Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.02.2021 2 minuty čtení

Closing Bell (5. 2. 2021) – Trh práce zklamal, indexy však zapisují nová maxima

Zámořské akciové trhy reagovaly na slabá data z amerického trhu práce růstem a technologický index Nasdaq dosáhl svého nového rekordního maxima.

Smíšené statistiky makroekonomického kalendáře nadále zdůrazňují potřebu další nové vládni pomoci. Probíhající jednání v americkém Washingtonu a pokrok v distribuci vakcín posilují sázky na oživení amerického hospodářství, díky čemuž nejširší americký index S&P 500 a technologický Nasdaq zaznamenaly nejlepší týden od amerických voleb ze začátku listopadu.

Páteční dlouho očekávaná data z amerického trhu práce poukázala na lednový růst pracovnách míst mimo sektor zemědělství o 49 tis., většinový konsenzus přitom očekával nárůst o 50 tis. míst. Report NFP byl tedy na odhadech, což obchodníci považovali i tak za výrazné zklamání, jelikož např. analytické oddělení Citigroup počítalo s růstem až o 250 tis. pracovních míst. Údaje růstu počtu pracovních míst za měsíc prosinec byla navíc revidována z poklesu o 140 tis. na propad o 227 tis. Listopadová čísla byla snížena z 336 tis. na 264 tis. pracovních míst. Míra nezaměstnanosti dnes lehce potěšila poklesem z 6,7 na 6,3 %. Největší propady pracovních míst zaznamenaly sektory pohostinství, maloobchodu a cestovního ruchu.

Snaha nově zvoleného prezidenta Joe Bidena uzákonit nový fiskální návrh pomoci v boji proti dopadům koronaviru v objemu 1,9 bilionu dolarů dnes nabrala na síle, když se Sněmovna reprezentantů USA rozhodla hlasovat o rozpočtovém plánu, který by umožnil přijetí legislativy v nadcházejících týdnech i bez podpory republikánů.

Společnost Johnson & Johnson ($JNJ) posilovala poté, co výrobce léčiv uvedl, že požádal americké zdravotní regulační orgány o povolení jednorázové vakcíny proti covid-19 pro nouzové použití. Akcie GameStop ($GME) během dnešní seance posilovaly o 20 %, když online obchodní aplikace Robinhood zrušila všechny restrikce uvalené na „nestabilní“ akcie společností. Mezi něž se řadil právě Gamestop a AMC Entertainment. Nákup akcií AMC byl dříve omezen na 5 500 a GameStop na 500 akcií. Akcie společnosti Activision Blizzard ($ATVI) posílily o 9,60 % pod pozitivními předpovědi celoročních tržeb, které jsou taženy  silnou poptávkou po nejnovějším pokračování úspěšné franšízy Call of Duty.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím