5 minut čtení

Může se bitcoin během této dekády stát dalším plnohodnotným tech gigantem jako Tesla či Amazon? Ano, ale...

Poslední dekáda byla na trzích charakterizována především nadvládou globálních technologických gigantů, jako je Facebook či Google. A dnes se pomalu množí názory, dle kterých by se něčím podobným v následující dekádě mohl stát bitcoin. Má na to ale?

V rámci této diskuze a všude možně poletujících spekulací mě zaujala slova Bretta Messinga, který je partnerem a také provozním ředitelem (COO) globální americké investiční společnosti SkyBridge Capital.

Tento vysoký investiční manažér si totiž myslí, že bitcoin by se během 20. let tohoto století skutečně mohl zařadit mezi technologické velikány typu společností ze skupiny FAANG ($FB, $AMZN, $AAPL, $NFLX a $GOOG). Stejně jako všechny tyto veleúspěšné technologické společnosti je totiž i nejpopulárnější kryptoměna v principu především monetární sítí.

"Bitcoin se podle mě během následující dekády stane následovníkem velkých technologických akcií, které známe dnes, a zároveň utvrdí svou pozici jakožto digitálního zlata," řekl Messing tento týden během virtuální diskuze. 

Samozřejmě ale nejde o garantovaný vývoj, na který lze spoléhat. Vyžaduje totiž splnění konkrétních podmínek, bez nichž cena žádných astronomických výšin zkrátka nedosáhne. Sám Messing aktuálně vidí dva hlavní potenciální směry vývoje, které by bitcoin mohly čekat.

Buď může zůstat relativně alternativním aktivem, kterým je v podstatě dnes, přičemž jeho obchodní cena by za takového stavu pravděpodobně mohla fluktuovat mezi 5 až 50 000 tisíci dolary, což jsme v podstatě viděli během loňského roku. Druhou možností je, že se bitcoinu podaří stát se "reálným aktivem" a dospět. V takovém případě si Messing myslí, že jeho hodnota by mohla ve skutečnosti poměrně snadno dosáhnout až na nějakých 500 tisíc dolarů za kus.

Aby ale taková budoucnost a takto astronomická hodnota mohla aspoň vzdáleně zavánět realitou, bude potřeba jedné nepostradatelné věci - institucionálního kapitálu. 

"Můžeme si snít, jak chceme, ale retailoví investoři cenu takto vysoko nikdy sami nedostanou," komentuje Messing potřebu, aby se do bitcoinu skutečně seriózně opřeli i největší investiční fondy světa.

Bitcoin má za sebou poměrně úspěšný týden a aktuálně se obchoduje okolo 38 tisíc dolarů za kus. Tedy relativně nedaleko svého historického maxima, jež leží okolo 41,5 tisíc dolarů.

Messing poslední velký růst bitcoinu kvituje a vidí jej jako zásadní krok k tomu, aby došlo k jeho zmíněnému dospění v plnohodnotné, globálně uznávané a seriózní aktivum. "Bitcoin je dnes unikátní aktivum s tržní hodnotou 600 miliard dolarů. Což podle mě znamená, že je již definitivně mimo cenový dosah, v kterém by jeho hodnota mohla být nějakým způsobem efektivně manipulována. A jak bude dospívat, mohli bychom sledovat i postupný ústup těchto snah," myslí si Messing.

Hedgeový fond SkyBridge Capital, který vede manažér Anthony Scaramucci, 4. ledna letošního roku založil "SkyBridge Bitcoin Fund", do nějž vložil 25 milionů dolarů. Cílem tohoto fondu bylo, aby SkyBridge zainvestoval do bitcoinu ještě před tím, než se naplní jeho očekávání a cena poroste ještě výše.

Messing si rovněž myslí, že Gary Gensler, kterého si nový americký prezident Joe Biden vybral jakožto muže číslo jedna pro vedení Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC), bude vůči bitcoinu mít "přátelský přístup" a nechystá žádná regulační omezení či překážky, které by kryptoměnám měly komplikovat život. Je to ale pouze jeho názor a vládní regulace zůstávají - stejně jako v případě technologických gigantů - tím zdaleka největším rizikem.

"Když si dneska popovídáte s těmi manažery... z čeho má dneska obavy Mark Zuckerberg? Z čeho má obavy Jeff Bezos? Nejvíc se obávají jedné věci a to je vláda," tvrdí Messing.

Messing ve světle posledního roku neopomíná zmínit ani potenciální rizika, která nás dnes ve spojení s bitcoinem ani nenapadají. "Vidíme budoucí vývoj kryptoměn jasně, ale popravdě, kdo z nás před rokem tušil, že tady dneska budeme sedět uprostřed nezvladatelné pandemie a bavit se skrz Zoom? Nečekal to nikdo. A dokážu si představit, že tím největším rizikem pro bitcoin může v budoucnu být něco, čeho si nikdo z nás vůbec nevšimne," dodává COO SkyBridge Capital.

---

Jak "zavedeným" a "dospělým" aktivem je už dnes podle vás bitcoin, respektive kryptoměny? Mělo by být samozřejmostí, že dnes tvoří řekněme aspoň 5 % investičního portfolia? Anebo už jsou mnohem dál a vyšší alokace do nich dává smysl? A co si myslíte o institucionálním kapitálu... je jeho další příliv do bitcoinu i ve světle současného masivního tištění peněz relativně jistý?

#investovani #bitcoin #faang #technologictigiganti #kryptomeny #hodnota #budoucnost #trendy #aktivum #digitalnizlato #vlada #regulace #usa #biden

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Něco jako bitcoin je nevyhnutelné. 

    Ponzi státních měn a moderního finančího systému je neudržitelné, viz. https://www.theguardian.com/business/2021/feb/04/uk-banks-given-six-months-to-prepare-for-negative-interest-rates To už je prostě úsměvný.

    Stejně jako fiat nemá dno, bitcoin nemá strop. Pokud bude fungovat jak má, bude se zhodnocovat donekonečna. $500k za bitcoin se může zdát jako vysoká cena, ale v porovnání s jinými aktivy opravdu není. 

    Insituce jsou taky lidi a jsou si vědomi, že tohle prostě nejde donekonečna a budou se alokovat. Nakonec to budou penzijní fondy a centrální banky (což už se děje) které budou nakupovat bitcoin.

    Procentuální vklad do bitcoinu je individuální...ale platí, že každý má tolik bitconu, kolik si zaslouží.

    +4
  • "Bitcoin je dnes unikátní aktivum s tržní hodnotou 600 miliard dolarů. Což podle mě znamená, že je již definitivně mimo cenový dosah, v kterém by jeho hodnota mohla být nějakým způsobem efektivně manipulována. A jak bude dospívat, mohli bychom sledovat i postupný ústup těchto snah," 

    Tohle je dle meho docela odvazne tvrzeni. Cena se da manipulovat mnoha zpusoby, zvlast kdyz je to tak mlade aktivum, ve kterem operuje mnoho nezkusenych lidi. Predevsim vidim masivni manipulaci ze strany medii, kdy ochotne tlumoci negativni nazory smart money a regulatoru, kdy se pak pri sebemensim vyprodeji weak hands neudrzi a prodavaji se ztratou. Ty stejne media pak o mesic pozdeji vydaji fomo clanky jak stejne instituce vesti z koule ceny x10 a nezkuseny retail opet naskakuje.

    Nejeden regulator a hedge fond manager se nechal slyset, ze se s cenou manipuluje na neregulovanych spot burzach, kdy se pak nejvetsi penize vydelavaji na margin na tech derivatovych (paka az x100) a futures, opcich. Bezne tyto burzy provadi napr. washtrading, neni na nich zakazany spoofing a proto jsou vsechny zadosti o ETF shozeny ze stolu. Pokud instituce na trh vstupuji, tak je to temer vzdy pres CME nebo Grayscale, vyjmecne pak pres OTC a tak to zustane, pokud si BTC verohodne neudrzi sve vlastnosti fungibility.

    0
  • Myslím, že bitcoin bude plnohodnotným aktivem v okamžiku, kdy s ním dokáže babička v cukrárně zaplatit dort. K tomu je ještě hodně daleko. Další nevýhodou jsou poplatky síti. Jsou příliš vysoké a je otázka, jestli je reálné je razantně snížit/odbourat. Neviděl bych tedy tu budoucnost tak optimisticky. Spíš než platidlo to opravdu v budoucí desetiletce bude tzv. "digitální zlato". Sám mám v bitcoinu malou pozici a plánuji kasírovat drobné na swingách.

    0