Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.02.2021 3 minuty čtení

Agrifotovoltaika: spojení solárních panelů se zemědělstvím může vyřešit 2 globální problémy

Díky kombinovanému využití zemědělské půdy má agrifotovoltaika potenciál přispět k tvorbě obnovitelné energie i zajištění stabilní produkce potravin.

Jedním z globálních problémů 21. století je ztráta planetární biodiverzity. Řada projektů v posledních letech hledá způsob, jak zvyšovat množství obnovitelných zdrojů bez nutnosti ničení přírody. V zahraničí se testuje a využívá již řadu let jedno z možných řešení, jak toho docílit. Jde o synergické spojení mezi zemědělstvím a obnovitelnou energií získanou prostřednictvím solárních panelů.

Dva globální problémy jednou ranou?

Toto spojení je možné díky větší sluneční propustnosti solárních panelů. Podle Solar Power Europe má 1 % evropské zemědělské půdy potenciál vytvořit pomocí agrifotovoltaiky 700 GW energie. Vědci z Fraunhofer ISE zase odhadují, že by agrifotovoltaika mohla zvýšit efektivitu využití půdy o 186 %. Zatímco v České republice teprve první iniciativy investic do zelených technologiích vznikají, švýcarský startup Insolight získal na projekty v oblasti agrifotovoltaiky minulý rok investici 5 milionů eur. Je pouze otázkou času, kdy se tento trend přenese i do střední a východní Evropy.

Problémy s legislativou

Současná česká legislativa však kombinované využití zemědělské půdy neumožňuje. Pokud tedy postavíte solární panely, není možné půdu dále využívat pro zemědělské účely. Tím se připravujeme o možnost vzniku udržitelného a do budoucna velmi lukrativního trhu, který by přispěl k tvorbě obnovitelné energie při zachování produkce zemědělských plodin.

Z vlastních byznysových aktivit v rámci Soulmates Ventures víme, že má naše země ve startupové oblasti mnoho founderů, kteří přináší řadu zajímavých řešení v souladu s udržitelným přístupem k podnikání. Stejně tak nejsou problémy s financováním – v posledních letech se objevují investoři, kteří se na tyto alternativní projekty zaměřují.

Pokud však nenastanou změny v oblasti legislativy, nejen, že promarníme příležitost pro hledání nových řešení s pozitivním dopadem na životní prostředí, ale také ještě více ztratíme konkurenceschopnost v této oblasti.

Může se stát, že české startupy v oblasti agrifotovoltaiky nebudou mít šanci uspět na globálním trhu, protože jim bude chybět vhodné prostředí pro rozvoj nových technologických řešení. Případně mohou startupy s environmentálním, ekonomickým ale i sociálním potenciálem odejít do ciziny, kde se progresivní podnikatelské prostředí buduje již dnes.

Přestože má Česká republika ve vytváření podmínek pro tyto projekty značné rezervy, řada tuzemských investorů hledá v podobných udržitelných startupech příležitosti.

V Soulmates Ventures podrobně sledujeme další výzkum a vývoj nejen v agrifotovoltaice, ale také dalších projektů z oblastí vzduch, voda, energie, cirkulární ekonomika či potravinářství a zemědělství. Nadějné projekty z těchto segmentů jsme připraveni začlenit do našeho ekosystému a nastartovat jejich globální potenciál.

Reference

https://www.obnovitelne.cz/clanek/1445/podane-ruce-mezi-zemedelstvim-a-solarni-energetikou-agrivoltaika/

https://link.springer.com/article/10.1007/s13593-019-0581-3

https://www.researchgate.net/publication/312854250_Photovoltaic_agriculture_-_New_opportunity_for_photovoltaic_applications_in_China

https://www.researchgate.net/publication/229408925_Combining_solar_photovoltaic_panels_and_food_crops_for_optimising_land_use_Towards_new_agrivoltaic_schemes

https://www.solarpowereurope.org/agri-pv-how-solar-enables-the-clean-energy-transition-in-rural-areas/

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím