30.11.2021 6 minut čtení

Máte stále problém vyjít s penězi? Pravděpodobně děláte některou z následujících chyb

Zdá se vám, že vaše životní náklady rostou podobným nebo ještě vyšším tempem než vaše příjmy? Možná si myslíte, že děláte, co můžete, pravděpodobně se však stále dopouštíte některé z následujících chyb.

Chcete znát nepříjemnou pravdu? Pravděpodobně existuje důvod, proč máte stále problém vyjít s penězi. Často se tak děje, protože nepřijímáte ta nejrozumnější finanční rozhodnutí.

Možná že to dokonce víte…

Pokud si chcete trochu připomenout, jak byste (ne)měli nakládat s penězi, pojďme si projít nejčastější důvody, které vám mohou způsobovat problémy:

1. Nadměrné utrácení

Buďme upřímní – většinu z nás vždy napadne něco nového, za co bychom mohli utratit peníze. Ať už jde o elektroniku, knihy, boty, oblečení nebo nějakou spontánní dovolenou, vždy si dovedeme najít důvod, proč utratit těžce vydělané peníze.

Příliš mnoho zbytečných výdajů vás však přivede do červených čísel, než řeknete: „Vždyť je to ve slevě.“

2. V nedostatečné míře šetříte

Toto zřetelně souvisí s bodem jedna. Pokud uprostřed měsíce začnete zjišťovat, že je výplata ještě tuze daleko, pravděpodobně bude velmi obtížné vybudovat jakékoliv úspory.

Nebudete-li schopní z důvodu nadměrného utrácení nic odložit stranou, způsobíte si do budoucna další problémy. Řešení? Nastavte si trvalý příkaz, který odešle peníze z vašeho běžného účtu dříve, než na ně budete vůbec moci sáhnout Může jít třeba o pětistovku měsíčně. Ani tak nezáleží na tom, jak vysoká částka to bude, ale spíše na nastavení správného návyku.

3. Žijete životem milionáře s průměrným příjmem

Na krátkou dobu může být žití na vysoké noze požitkem a zábavou, ale brzy se začnou dostavovat problémy. Nehoňte se za životním stylem svých „instagramových hrdinů“. Raději žijte lehce pod vaše možnosti. Nakonec je stejně každému jedno, kdo jak žije, ačkoliv si často myslíme opak.

Budete-li se držet při zemi, hodí vám to nějaký ten peníz do vaší kapsy navíc a nebudete muset zažívat stres při hledání způsobů, jak svůj drahý životní styl udržet. Věřte mi, vím, o čem mluvím…

4. Provádíte impulsivní nákupy

Nejenomže utrácíte nadměrně, často i impulsivně a bez rozmyslu. Čas od času hřešíme všichni a pokud se vám to děje pouze příležitostně, není to konec světa.

Podléháte-li však impulsivním nákupům pravidelně, budou vás stát více peněz, než si umíte představit. Schválně si zkuste náklady na podobná rozhodnutí spočítat… Jaké je řešení? Můžete začít s tím, že jakýkoliv nákup, který vám připadá jako nezbytný, odložíte na ráno. S čerstvou myslí a odstupem poznáte mnohem snáze, zda je tento nákup tak nezbytný, jak se na první pohled zdálo.

5. Nevíte, jak odložit uspokojení

Už jste měli někdy pocit, že si okamžitě potřebujete něco koupit a nevydržíte čekat už ani minutu? Díky kontokorentům, různým platebním aplikacím a spotřebitelským úvěrům, které vám umožnují koupit cokoliv hned a zaplatit až později, je příliš snadné se vyhnout nutnosti na něco šetřit. Možnost pořídit si nový iPhone dnes a začít ho splácet až další měsíc, ještě neznamená, že byste jí měli využít.

Zkuste odložit okamžité uspokojení a skutečně zbytné věci nakupovat, až když si na ně ušetříte.

6. Máte drahé zlozvyky

Každý máme špatné návyky, ale některé jsou rozhodně dražší a nezdravější než jiné. Kouření, nadměrná konzumace alkoholu, hazardní hry a podobně mohou způsobit vážný finanční stres ani nemluvě o narušení vašeho zdraví a pohody obecně.

Opustit zlozvyk samozřejmě není snadné (autor textu s lékařským označením stop-kuřák by mohl vyprávět) – vyžaduje to vytrvalost, silnou vůli, odhodlání a často i podporu blízkých. Skvělý způsob, jak udržet motivaci, je soustředění se na všechny ty peníze, které vám zůstanou potom, co se svých nezdravých zlozvyků zbavíte. Není lepší způsob, jak začít uvažovat o konci s kouřením, než si provést audit osobních financí a spočítat si, kolik peněz za cigára třeba za rok utratíte…Pokud na vás podobně jako na mě nefungují lékařské statistiky.

7. Chybí vám finanční cíle

Výhody plynoucí ze stanovení finančních cílů jsou téměř nekonečné a pokud tak neučiníte, můžete bloudit celé roky v kruzích, aniž byste se kamkoliv dostali. Cíle vás mohou inspirovat a dát vám motivaci pro to, co děláte.

Ať už chcete ušetřit peníze na auto, nové bydlení, investici do nemovitostí nebo na železnou rezervu (což je vždy skvělý nápad), stanovení finančních cílů vám pomůže dosáhnout rychleji toho, co chcete.

8. Nedokážete si sestavit měsíční rozpočet

A nakonec to nejdůležitější. Pokud usilujete o dosažení finanční stability, potřebujete jasný a jednoduchý rozpočet. To je přesně nástroj, který vám umožní vyhnout se chybám, které byly zmíněny výše.

Nějaké rozpočtování se může zdát na první pohled složité, ale v dnešní době už existuje mnoho aplikací a v nejhorším si vystačíte s Excelem. Stěžejní je pravidelné sledování příjmů a výdajů a zkoumání, kam vaše peníze plynou. Dlouhodobým zkoumáním vašich výdajů objevíte vzorce chování, které nejsou na první pohled zjevné a díky zpětné vazbě určitě najdete nějaké výdajové položky, kterým se lze vyhnout.

Váš rozpočet nemusí být ani extra omezující, aby vám přinášel nepříjemné pocity nedostatku. Promyšlený rozpočet vám nepřináší úzkost, a naopak vás promyšleně vede ke světlejší finanční budoucnosti. Pokud si ho tedy ještě nevytváříte, začněte s tím hned a zkontrolujte si své příjmy a výdaje za měsíc leden.

Tak co měl jsem pravdu, že jste už věděli, v jakých oblastech děláte chyby? Věřím, že ano. Kupa lidí si je svých nedostatků vědoma, ale raději před nimi zavírá oči. Nedělejte to.

Máte nějaké další finanční zlozvyky, kterým jsem se nevěnoval? Co vám pomáhá se správou osobních financí? Dejte vědět!

Hodnocení: +42
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.