Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
01.02.2021 5 minut čtení

3 mýty tradující se o akciovém trhu, které mohou odradit nejednoho začátečníka. Zbytečně!

Většina z alternativních a na první pohled bezpečnějších cest ke zhodnocení peněz ani neporazí inflaci. Proč neinvestujeme ve větší míře na akciovém trhu? Obvykle tomu brání jeden z následujících mýtů:

Najít dostupný aktuální průzkum, jak Češi investují, není příliš snadné. Myslím si však, že za účelem tohoto článku nám postačí i pár let stará data. Z výzkumu agentury Ipsos pro Raiffeisenbank z roku 2018 vyplynulo, že pouze 37 % Čechů ve věku 25-55 let investuje, přičemž tito lidé nejčastěji investují do podílových fondů a nemovitostí (dohromady 67 %). Dnes by dopadl podobný dotazník pravděpodobně lépe, v porovnání se západem však budeme stále výrazně zaostávat. Proč? Proč se akciové investování těší mezi Čechy tak nízké oblibě?…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Za mě vidím velké riziko v tom, že nezkušený investor začne často nakupovat bluechip akcie typu Tesla, Apple, Google a další. Příčinou je vidina snadného výnosu na základě minulého růstu. Ovšem zde by se slušelo varovat podobně smýšlející investory před hrozícím prasknutím neustále rostoucí bubliny, kterou z části sami retailoví investoři způsobují. Samozřejmě toto platí pro případ tvorby dlouhodobého akciového portfolia. Pokud se někdo chce svézt s krátkodobým trendem, pak je situace jiná. Jinak článek super :)

  +1
  • nejsem si úplně jistý, že se jedná v případě Tesly o bluechip akcii, dle definice spíš ne...ale vaše myšlenka je samozřejmě správná...je to asi poměrně aktuální problém - investice nováčku do "hot" akcií...copak ještě ten Apple a Google, tam jako z dlouhodobého hlediska asi o peníze nepřijdete..pokud vás teda nezklame, že nejste za měsíc na dvojnásobku..ale speciálně u té tesly a dalších podobně ohodnocených akcií bych se opravdu docela bál...

   0
  • @easyRider Apple nebo Google jsou minimálně vysoce kvalitní společnosti, které dál a dál nerostou primárně kvůli retailovým investorům, ale díky tomu, že dokáží produkovat stále vyšší příjmy a zisky. A co se týče dlouhodobého portfolia, neviděl bych osobně problém v tom, kdyby do něj dnes někdo přidal Apple, což je dnes stále výjimečně efektivní tiskárna na peníze. Pokud do budoucna nezklamou produkty (hlavně wereables, spekuluje se o chytrých brýlích, hodinky jsou mega úspěch a mají velký potenciál v oblasti zdraví atp.), objeví se třeba i to auto a služby dál pofrčí, není příliš důvod k obavám, že by společnost měla nějaké problémy dál růst. Tesla do této kategorie určitě nepatří, ta naplňuje vaši definici o bublině a bezmyšlenkovitém nákupu. Ono to ale funguje i na opačnou stranu, kdy nezkušení investoři automaticky běží za těmi nejlevnějšími akciemi s předpokladem, že brzy zákonitě musí začít stoupat, protože níž už klesnout přece nemohou. Loni na jaře nováčci skrz Robinhood jako diví nakupovali zkolabované akcie aerolinek, pak zkoušeli skupovat již zkrachovalou společnost Hertz, dnes vidíme situaci okolo $GME a $AMC, což jsou společnosti, které byly před celou touhle kauzou spíš blíž bankrotu než růstu.

   0
  • @tomasdurcak Souhlasím s Vámi, že Google i dalším firmám se aktuálně daří,  ale odpovídá dle vašeho úsudku cena těchto akcií jejich hodnotě? Je možné, že se naše názory v tomto případě budou rozcházejí, ale troufám si tvrdit, že oba zde dokážeme posoudit riziko, které z těchto titulů aktuálně plyne. Uvědomují si je i nováčci na warengu? S tou dlohodobostí záleží také co to pro investora znamená. V případě 5ti letého časového horizontu bych zvážil dopad uvolnění sazeb FEDu na tyto, ale i ostatní akcie. Myslím, že investoři, kteří slyšeli nebo zažili pád Enronu již na rychle rostoucí akcie pohlížejí obezřetněji.

   0
 • Teď bude díky Reddit skupině WallStreetBets  myslím dost nováčků, co se do investování pohrne :)

  0
  • to bezpochyby..a bohužel to je přesně příklad toho, jak by se k investování přistupovat nemělo...

   +1
  • @Petrbednarcz Bohužel se nacházíme v relativně nebezpečné době, kdy loňský velký růst všech trhů způsobil, že mnoho nováčků, kteří prostě jen něco nakoupili, se svezlo a odnesli si slušné zisky. A přijít snadno a relativně bezpracně k větším penězům je zpravidla ideální předpoklad pro to, aby o ně člověk posléze stejně rychle přišel. Ať se nováčci klidně hrnou, ale je potřeba neignorovat základní zásady investování. Dnes by možná ideální první lekcí bylo prostudovat si historické krize a zejména tržní bubliny a všímat si podobností s dnešní dobou.

   +4
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím