Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
01.02.2021 5 minut čtení

Burzovní kalendář: Co musíme vědět do nového týdne!

Nový týden přinese na akciové trhy pokračující výsledkovou sezónu a zveřejnění výsledků hospodaření indexových gigantů jako jsou společnosti Amazon a Alphabet.

V americkém Washingtonu se otevřou dveře jednáním o nové fiskální pomoci a nadále budeme svědky pompézní bitvě mezi Davidem a Goliášem na akciích společností GameStop. První týden v novém měsíci představí lednovou zprávu o přírůstku pracovních míst mimo sektor zemědělství, která poskytne trhům první pohled na zdraví amerického trhu práce a hybnou sílu největší ekonomiky světa. V průběhu týdne zazní komentáře centrálních bankéřů z Federálního rezervního systému, jenž mohou doplnit současný plán Jerome Powella na boj s koronavirovou pandemií zveřejněný během minulého týdne na pravidelném výstupu z dvoudenního zasedání monetární autority. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli úspěšně začít nový týden.

„Short Squeeze“

Minulý týden zažili drobní investoři využívající platformy Robinhood nekontrolovatelný vzestup akcií GameStop ($GME) a AMC ($AMC). Tyto akcie dlouhodobě trpěly pod „shorty“ velkých hedgeových fondů.

Zámořské akciové trhy zaznamenaly v minulém týdnu největší týdenní pokles od měsíce října. Uzavírání ztrátových pozic velkých hedgeových fondů a výprodej akcií kvůli zajištění portfolií srazily indexy hluboko do červených čísel a to i navzdory velmi sympatickým hospodářským výsledkům společností Apple ($AAPL) a Microsoft ($MSFT).

Výsledková sezóna

Americká výsledková sezóna je v plném proudu a s přicházejícími výsledky obchodníci každým dnem zkoumají, zda společnosti mohou ospravedlnit svá současná vysoká ocenění. Dosavadní výsledky jsou vesměs pozitivní, za což však mohou i níže podražená očekávání analytického konsenzu.

Technologičtí giganty Alphabet ($GOOGL) a Amazon ($AMZN) se mají o své slovo přihlásit po uzavření úterní obchodní seance. V druhé polovině následují reporty společností Qualcomm ($QCOM), Snap ($SNAP) a Pinterest ($PINS). Dočkáme se i zveřejnění hospodářských čísel od farmacií a společností zdravotní péče v čele s Pfizer ($PFE), GlaxoSmithKline ($GSK), AbbVie ($ABBV), Biogen ($BIIB), Gilead Sciences ($GILD) , Merck ($MRK) a Bristol-Myers Squibb ($BMY).

Lednová zpráva o pracovních místech

Lednová zpráva o přírůstku pracovních míst mimo sektor zemědělství poskytne trhům první pohled na zdraví amerického trhu práce a hybnou sílu největší ekonomiky světa. Očekává se, že report poukáže na mírný nárůst po tom, co ekonomika v prosinci uvolnila 140 tis. pracovních míst (většinou z restaurací a barů).  Je  však vysoce pravděpodobné, že se nedočkáme výrazného zlepšení, dokud nedojde k širšímu otevření ekonomiky. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat nezměněna na 6,7 %, což je téměř dvojnásobná před pandemická úroveň.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell minulý týden uvedl, že vývoj ekonomiky bude významně závislý na vývoji pandemie koronaviru, včetně pokroku v oblasti vakcinace.

Nová fiskální injekce

Demokratický Kongres USA se chystá podniknout první kroky k poskytnutí nové finanční pomoci rodinám a podnikům postiženým pandemií, která zabila v USA už více než 433 tis. Američanů. Američtí zákonodárci mají tento týden zahájit práci na legislativě. Joe Biden v pátek uvedl, že Kongres musí přijmout okamžitá opatření a dodal, že většina ekonomů věří, že je zapotřebí další fiskální expanze. Americký národní dluh vzrostl za Donalda Trumpa o 40 % a očekávání nových fiskálních stimulů nedávno posunula výnosy státních dluhopisů na deseti měsíční maxima.

Joe Biden byl 20. ledna 2021 slavnostně inaugurován jako 46. prezident Spojených států a ohlásil nový stimulační balíček, tzv. americký záchranný plán, ve výši 1,9 bilionu dolarů, který má navazovat na Trumpovu fiskální injekci v objemu 900 mld. dolarů. Návrh zahrnuje pomoc v objemu 415 mld. dolarů zaměřených na boj s covid-19, přibližně 1 bilion dolarů na přímou úlevu domácnostem a 440 mld. dolarů pro malé podniky a komunity tvrdě zasažené pandemií.

Komentáře FEDu

V novém týdnu se o slovo u řečnického pultu přihlásí řada představitelů americké centrální banky a zapojí se v diskuzi o zdraví amerického trhu práce. V pondělí vystoupí prezident Raphael Bostic v Atlantě a šéf bostonského FEDu Eric Rosengren, zatímco newyorský prezident John Williams a prezidentka clevelandského FEDu Loretta Mesterová mají vystoupit během úterní obchodní seance. Ve čtvrtek promluví prezident James Bullard ze St. Louis, šéf philadelphské pobočky Patrick Harker, opět Loretta Mesterová a prezident chicagské pobočky Charles Evans.

Pondělní obchodní seance startuje v zeleném navzdory horším datům indexů nákupních manažerů z Číny a německých maloobchodních tržeb. Zvýšené volatility se dočkáme zejména ve středu a v pátek. Obchodníci by si měli dát velký pozor na probíhající zveřejnění výsledků hospodaření - během úterní seance reportuje svá čísla Amazon a Google.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím