31.01.2021 7 minut čtení

Základy dividendového investování (výplata dividendy, zdanění a principy)

Dividendové investování je populární a pro úspěch je důležité vědět, kde se berou dividendy, kdy dochází k připsání dividend a jak je to se zdaněním v případě zahraničních akcií.

Začněme pěkně od začátku. :-) Co je to dividenda. Dividenda je část zisku společnosti, která je vyplácena vlastníkům akcií. Dividendu obvykle navrhuje management, či představenstvo. A ultimátně o vyplacení dividendy a její výše rozhoduje obvykle board of directors, v češtině, správní rada, případně akcionáři na valné hromadě - zde záleží na dané společnosti. Společnost může mít jasně danou dividendovou politiku, jako např. ruský Gazprom má dáno, že vyplatí 50 % čistého zisku na dividendách (od roku 2021), nebo vyplácení dividendy může být čistě v…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dobrý den, 

    vzhledem k tomu, že asi všichni za sebou máme čerstvě podané daňové přiznání, tak formulace "A pokud nám bylo strženo 15 % či více, nezřídka neplatíme nic navíc." mi je opravdu proti srsti. Ono to není tak jednoduché - ideálně (pro klidné spaní) bychom měli mít uschováno potvrzení od zahraničního správce daně, že jsme tu daň zaplatili. Já tedy opravdu netuším, kam bych se měla obrátit. Prý FÚ může přihmouřit či a akceptovat výpis od brokera. Mám 4 různé a pouze u jednodho (Degiro) to tam je rozpsané tak, že bych byla ochotná se tím pro FÚ ohánět. Další nic takového nedodávají. Myslím, že pro začátečníky jsou takové rady trochu zavádějící - pak nakonec zjistím, že vlastně přijaté dividendy daním 50 % (příklad Švýcarska 35 % + 15 % v Čechách, protože nejsem schopná doložit, že ta daň byla zaplacena). Takže po pár letech zkoušení přecházím na akumulační ETF. Dividendy asi nejsou pro mě. Těch pár dolarů, které mi nakonec přistanou na účtě mi za ty složitosti nestojí.

    0
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky