7 minut čtení

Základy dividendového investování (výplata dividendy, zdanění a principy)

Dividendové investování je populární a pro úspěch je důležité vědět, kde se berou dividendy, kdy dochází k připsání dividend a jak je to se zdaněním v případě zahraničních akcií.

Začněme pěkně od začátku. :-) Co je to dividenda. Dividenda je část zisku společnosti, která je vyplácena vlastníkům akcií. Dividendu obvykle navrhuje management, či představenstvo. A ultimátně o vyplacení dividendy a její výše rozhoduje obvykle board of directors, v češtině, správní rada, případně akcionáři na valné hromadě - zde záleží na dané společnosti. Společnost může mít jasně danou dividendovou politiku, jako např. ruský Gazprom má dáno, že vyplatí 50 % čistého zisku na dividendách (od roku 2021), nebo vyplácení dividendy může být čistě v roli navrhujícího představenstva a schvalováno valnou hromadou či správní radou. Tedy dividenda není něco navíc, co přichází z nebe. Je to část hotovosti společnosti, která se transferuje vlastníkům. Proč by společnost mohla chtít zadržet hotovost v podniku? Protože např. chce provést expanzi, obnovit kapitál či splatit dluhy...

 

Dividendové akcie jsou obvykle populárnější než ty, které dividendy nevyplácejí, protože akcionáři mají rádi pravidelné příjmy a větší vnímanou jistotu. Ovšem najdeme i spoustu chtěných akcií, které dividendy nevyplácejí. Např. Berkshire Hathaway, Amazon či Google. Tyto společnosti reinvestují zisk, protože mají kam expandovat se solidní návratností na takto investovaný kapitál a akcionáři jsou spokojení.

Společnost může dividendy vyplácet nepravidelně, či pravidelně: ročně, půlročně, čtvrtletně či měsíčně - to jsou nejčastější případy. Nyní k detailnější mechanice. Vše si postupně přiblížíme. Zde máme jako příklad Intel, na který jsme se tu dívali v jednom z předešlých videí

Intel (INTC): dividendy

Vpravo máme výstřižek z tabulky dividendové historie z webu Intelu, sekce vztahy s investory. Každý řádek odpovídá jedné dividendě. Takto zjistíme, že Intel vyplácí dividendu čtvrtletně, aktuálně ve výši 0,33 dolarů. A poté zde máme různá data. První sloupec je ex-dividend date, a to je důležité datum, pokud si chcete zajistit, že tuto dividendu dostanete. Protože, abyste ji dostali, musíte vlastnit tuto akcii před ex-dividend date. Zde máme datum 5. listopadu 2020. Tedy abych získal těchto 0,33 dolarů, před zdaněním, tak jsem musel nakoupit nejpozději 4. listopadu 2020. Takto by mi byla dividenda následně vyplacena, zde vidíme 1. prosince 2020. A také vidíme, že byla ohlášena 18. září, tedy zhruba měsíc a půl před ex-dividend date. 

Možná si tedy řeknete, že je tedy daleko lepší koupit akcii před ex-dividend date, tedy 4. listopadu, než o den později, kdy již k dané akcii nezískám tuto dividendu. Lepší to obvykle není, protože v den ex-dividend date cena akcie obvykle klesne celkem přesně o výši vyplacené dividendy, protože se tím sníží i hodnota dané společnosti, právě o velikost vyplacené dividendy, v tomto ohledu trh bývá velmi efektivní. Dividenda vede ke snížení vlastního kapitálu společnosti (klesá hotovost na účtu na straně aktiv a také výše vlastního kapitálu) - tedy snižuje se hodnota společnosti (enterprise value). Tedy nemá obvykle cenu takto spekulovat a dlouhodobě je celkem jedno, zda nakoupíme před nebo po ex-dividend date. Intel tedy aktuálně čtvrtletně vyplácí 0,33 dolarů, což dává 1,32 dolarů za rok. Cena akcie byla v době přípravy videa 52 dolarů, tedy dividendová návratnost, jinými slovy - kolik ročně získám zpět na dividendě před zdaněním je 2,53 %.

Zmínili jsme zdanění. Z dividend obvykle musí být zaplacena daň. A zdanění může vznikat ve dvou chvílích. Ta první je na území státu, kde má společnost sídlo. To můžeme obvykle zjistit např. podle ISINU, pokud jde o kmenovou akcii. Zde máme příklad akcie Tesco.

Zahraniční dividendy, příklad Tesco

Tesco je britská společnost, protože ISIN začíná na GB, a obchoduje se v Londýně. Akcie se ovšem obchoduje také v Německu za EURa či na OTC trhu v USA za dolary. Ale daň je stržena vždy stejná, podle britské legislativy, a v tomto případě pro nerezidenty by to mělo být 0 %, v mnoha jiných státech je to často 15 %, jako např. v USA či Kanadě po podepsání formuláře w-8ben u našeho brokera - to je důležité, pokud vlastníte americké či kanadské akcie za účelem dividend, 30% daň máme např. v Belgii, něco podobného je ve Francii a 19 % máme ve Španělsku. Výši daně bychom vždy měli znát, protože to může ovlivnit návratnost naší investice. Např. zmíněná 30% daň v Belgii je opravdu znát na tom, co skutečně nakonec dostaneme. Tedy obvykle na účet u brokera nám přijde již částka bez této stržené daně a měli bychom vidět na výpisu od brokera, že byla v daném státu stržena dividenda. 

Pokud si myslíte, že z dividendy z Velké Británie nezaplatíte nic, nejásejte předčasně. protože druhá chvíle, kdy vzniká nějaká daňová povinnost, je, když tuto dividendu obdržíme jako příjem, ať už jako občané ČR či Slovenska, tedy podle české či slovenské legislativy. Velmi zjednodušeně, u zahraničních dividend vzniká v ČR povinnost odvést dalších 15 %, nicméně mohou existovat smlouvy o zamezení dvojího zdanění, a obvykle existují smlouvy o zamezení dvojího zdanění, prakticky se všemi rozumnými státy, které dovolují započítat strženou daň či její část oproti daňové povinnosti v ČR. Tedy prakticky často dochází k tomu, že dodaníme do 15 %, pokud nám bylo strženo méně než 15 %, toto vykazujeme v našem daňovém přiznání. A pokud nám bylo strženo 15 % či více, nezřídka neplatíme nic navíc. Mohou ovšem existovat případy, kdy zaplatíme více, protože smlouva o zamezení dvojího zdanění dovoluje započítat méně. Nejsem daňový poradce, tedy má vyjádření mohou být nepřesná nebo pochopitelně neaktuální, a mnoho informací můžete k tomuto pochopitelně najít na internetu. V případě českých dividend, tedy dividend od českých společností, je strženo 15 % a tím to prakticky končí. Zahraniční dividendy jsou administrativně složitější, ale pro mě osobně to není žádná hrůza a rozhodně se mi vyplatí dívat se do zahraničí, protože tam nacházím nepoměrně větší počet investičních příležitostí, které jsou navíc nezřídka výrazně zajímavější než těch pár společností na pražské burze.

Na závěr, osobně mám rád dividendy, protože pro mě představují buď zdroj pasivního příjmu - o dlouhodobý pasivní příjem usiluji ve svém dividendovém portfoliu, které je součástí Portálu rozumného investora, což je služba, kde sdílím vše co dělám, tedy konkrétně to, kde mám své peníze a také své transakce. Dividendy jsou něco na způsob "co je doma, to se počítá." Dále dividendy pro portfolio představují zdroj další likvidity, tedy prostředků k reinvestování. Nevýhodou je, že dividendy podléhají dani, a pokud daná společnost dokáže danou hotovost reinvestovat do svého podnikání s dostatečnou návratností, může to být výhodnější z hlediska dlouhodobé hodnoty pro akcionáře.

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dobrý den, 

    vzhledem k tomu, že asi všichni za sebou máme čerstvě podané daňové přiznání, tak formulace "A pokud nám bylo strženo 15 % či více, nezřídka neplatíme nic navíc." mi je opravdu proti srsti. Ono to není tak jednoduché - ideálně (pro klidné spaní) bychom měli mít uschováno potvrzení od zahraničního správce daně, že jsme tu daň zaplatili. Já tedy opravdu netuším, kam bych se měla obrátit. Prý FÚ může přihmouřit či a akceptovat výpis od brokera. Mám 4 různé a pouze u jednodho (Degiro) to tam je rozpsané tak, že bych byla ochotná se tím pro FÚ ohánět. Další nic takového nedodávají. Myslím, že pro začátečníky jsou takové rady trochu zavádějící - pak nakonec zjistím, že vlastně přijaté dividendy daním 50 % (příklad Švýcarska 35 % + 15 % v Čechách, protože nejsem schopná doložit, že ta daň byla zaplacena). Takže po pár letech zkoušení přecházím na akumulační ETF. Dividendy asi nejsou pro mě. Těch pár dolarů, které mi nakonec přistanou na účtě mi za ty složitosti nestojí.

    0