Existuje něco jako nejlepší čas, kdy nakoupit bitcoin? Jeden early adopter, který si prvních 2,5 bitcoinu pořídil skrz platformu LocalBitcoins již v roce 2013, kdy byla cena jednoho bitcoinu asi 100 $, pro portál Insider pod podmínkou zachování anonymity tvrdí, že ano.
Před sedmi lety ještě bylo vcelku běžné, že transakce bitcoinu probíhaly při osobním setkání, kde prodejce domluvené množství kryptoměny kupujícímu převedl skrz notebook nebo mobil. A prodejce byl tehdy za vydělaných cca 250 $ velmi vděčný, neboť s nákupem BTC sám údajně začal již v době, kdy měl jeden token hodnotu 10 $. Již tehdy obchodování s bitcoiny poměrně bujelo a šlo o populární kratochvíli technicky založených nadšenců.
Stále se ale bavíme o zlomku online zájmu o kryptoměny ve srovnání s dneškem. A jak je to s tím ideálním časem pro nákup?
"Tím nejultimátnějším načasováním pro nákup bitcoinu je chvíle, kdy v ulicích teče krev, všichni panikaří a nikdo včetně médií si na něj ani nevzpomene," radí tenhle old-school fanda.
Jeho oblíbenou metrikou pro vhodné, levné nákupy BTC je už řadu let online zájem o nejpopulárnější kryptoměnu. Graf níže ukazuje, jak intenzivně lidé na celém světě na Google od roku 2009 vyhledávají klíčové slovo "bitcoin".

Jak vidno, zájem o BTC konstantně roste a absolutního vrcholu prozatím dosáhl na konci roku 2017, kdy jeho cena dosáhla nedávno pokořeného rekordu kousek pod cenou 20 000 $. Roky 2018 a 2019 byly ve znamení rapidního poklesu ceny a s tím i ochlazení zájmu o bitcoin. Změna přišla až loni, kdy se po jarním výprodeji na akciových trzích (což byl mimochodem přesně ten moment, kdy se o BTC moc nemluvilo) společně s Wall Street a všemi indexy z prachu zvedl i bitcoin.
"Lidé zapomínají, že tohle není první bublina. A dokud většinová populace dostatečně nepochopí technologii za bitcoinem a kryptoměnami, vždycky půjde o spekulativní aktivum," tvrdí early adopter.
Tento fanda bitcoinu, který s ním čile obchoduje již přes 7 let, mimo jiné prohlásil, že když je bitcoin v teritoriu možné bubliny, neporadil by navzdory svému přesvědčení jeho nákup ani svým příbuzným či přátelům: "Až se ho zase nikdo nebude chtít ani dotknout, nastává ta správná chvíle, kdy chcete začít nakupovat. Ne když si o něm povídají skoro všichni."
Co se týče používání bitcoinu jakožto platidla, nevidí to anonym vzhledem k jeho "deflační nátuře" jako příliš atraktivní počin. Zároveň už se setkal i s další nástrahou krypto-světa, což jsou podvodníci. O celkem 16 bitcoinů přišel na japonské kryptoměnové burze Mt. Gox, která byla svého času jednou z mála burz, kde early adopters mohli s bitcoiny obchodovat. V roce 2014 však burza prakticky ze dne na den skončila po hackerském útoku, jež způsobil její úplný kolaps. Zdejší investoři tehdy přišli o závratných 850 000 bitcoinů.
Dále se vyjádřil k lidem, kteří dnes hovoří o tom, že bitcoin již velmi brzy zamíří k ceně 100 až 150 000 dolarů. Tihle "burcovači" jsou podle něj ve skutečnosti často lidé, kteří už ve skutečnosti pomalu a jistě své bitcoinové investice vyprodávají, zatímco tuto mantru neustále opakují, jelikož někteří z nich již drží obrovské množství BTC i dalších kryptoměn.
"Jediný důvod, kvůli kterému bych široké společnosti doporučil, aby se do vod bitcoinu vydala namočit, je ten, že je podle mě i pro budoucnost důležité pochopit, jak funguje a jak se o něj správně starat. Pokud dnes stále neumíte pracovat s hesly nebo jednoduchým dvoufaktorovým ověřením, kryptoměny vás velmi rychle vycvičí, protože pravděpodobně dostanete přes pusu a někdo vám vaše bitcoiny ukradne," tvrdí tenhle veterán a zároveň varuje před unáhleným vnímáním bitcoinu jakožto nějakého digitálního zlata:
"Abychom bitcoin mohli z pohledu investičního aktiva považovat za smysluplnou součást plnohodnotného portfolia podobnou zlatu, musel by citelně zlepšit poměr rizika versus potenciálního zhodnocení v daném portfoliu. Tohle je ale podle mě v tuto chvíli stále nedosažitelná meta."
Byť je prakticky nemožné předpovědět očekávaný výnos bitcoinu, jeho volatilita z něj dnes z pohledu portfolia v očích tohoto early adoptera dělá téměř "neinvestovatelné" aktivum.
#investovani #bitcoin #kryptomeny #earlyadopter #zajem #hype #euforie #bublina #volatilita #digitalnizlato #casovanitrhu