Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
30.01.2021 6 minut čtení

Blinkist: nejlepší investice do vzdělání

Například, koupení knihy Bohatý táta, chudý táta, může být první “investice” za 500 Kč, která povede postupně k milionům. Jaký přínos pro vás může mít Blinkist?

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.

-----------

Článek původně vyšel na mém blogu, kde se můžete i přihlásit k odběru. 

Mnoho investorů se shoduje na tom, že nejlepší investice je do #vzdělání. Například, koupení #knihy Bohatý táta, chudý táta, může být první “#investice” za 500 Kč, která povede postupně k milionům. Podobně výhodná pro vás může být investice do vzdělání v rámci registrace do služby Blinkist.

Líbila se vám shrnutí knížek Bohatý táta, chudý táta nebo Myšlením k bohatství, která jsem v minulosti sepsal? Existuje služba, díky které můžete mít spoustu podobných shrnutí populárně naučných knih. Tou službou je právě Blinkist. Tato aplikace nabízí výtahy těch nejznámějších populárně naučných knih. Shrnutí je možné číst anebo poslouchat jako zkrácenou audioknihu. Což se hodí, obzvláště, když nechcete investovat čas a finance do knihy, u které si nejste jisti, že je pro vás v dané situaci ta pravá. U Blinkist věnujete knihám cca 15 minut, což je nejčastější délka shrnutí. Navíc, pokud se vám bude shrnutí knihy líbit, můžete si ji uložit do oblíbených a později koupit s jistotou, že je pro vás ta pravá.

Zde je pár vybraných knih, které v aplikaci například naleznete a zároveň patří mezi investiční klasiky:

 • The Richest Man in Babylon - By George S. Clason
 • The Automatic Millionaire - By David Bach
 • The Intelligent Investor - By Benjamin Graham
 • The New Trading for a Living - By Dr. Alexander Elder
 • The Snowball - By Alice Schroeder
 • Rich Dad, Poor Dad - By Robert T. Kiyosaki

Nadšence do Bitcoinu jistě potěší knihy:

 • The Bitcoin Standard - By Seifedean Ammous
 • The Age od Cryptocurrency - By Paul Vigna and Michael J. Casey
 • The Death of Money - By James Rickards

Jak funguje služba Blinkist

Je to jednoduché, zaregistrujete do služby Blinkist a dostanete přístup na týden zdarma k celé knihovně těchto 15 minutových shrnutí (tato shrnutí jsou ve službě nazývány blinks).

Můžete se k službě připojit přes webový prohlížeč, nebo z jednoduché mobilní aplikace. Zde si vyberete kategorii. Zajímá vás technologie, ekonomika nebo snad investování? Kategorií je spousta.

Pokud po týdnu budete s službou spokojeni, tak se vám z karty strhne roční předplatné. Za cenu přibližně 2-3 #knih dostanete přístup ke kompletní knihovně všech shrnutí, která služba obsahuje. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz do konce měsíce ledna, získáte slevu 40 %, a roční předplatné budete mít levněji, než jak ho pro mě koupil Ježíšek :)

Registrovat na službu Blinkist se slevou 40 %

Moje zkušenost a recenze Blinkist

Předplatné jsem dostal k Vánocům jako dárek. Z toho dárku jsem nadšený každý den a opravdu jej využívám naplno. Od Vánoc jsem stihl poslechnout nebo přečíst přes 60 shrnutí. Při tom, kolik mám volného času, bych za danou dobu stihl přečíst jednu, maximálně dvě knihy. Zvukové stopy k jednotlivým shrnutím jsou většinou okolo 15 minut dlouhé. Je jisté, že shrnutí vám nepřinese tak obsáhlé informace, jako celá kniha, ale shrnutí vám může za krátkou dobu přinést široký přehled. Navíc, můžete si rychle zopakovat již přečtené knihy, nebo si vytvořit seznam oblíbených, které si chcete přečíst v budoucnu celé. Mezi drobné funkce, které potěší patří i možnost označit si úryvek a uložit si ho pro pozdější připomenutí.

Jednotlivá shrnutí hodnotím velice pozitivně, jsou kvalitně zpracované. Poslouchal jsem 3 shrnutí k knihám, které jsem v minulosti četl celé a vždy byly vyzdvihnuty hlavní myšlenky a připomenul jsem si o čem celá #kniha je. Shrnutí jsou většinou rozděleny do několika bodů, které obsahují obvykle textu v délce jedné minuty.

 

Nevýhody

Abych službu jenom nevychvaloval musím uvést i negativa. Jedno hlavní negativum je, že daná služba je pouze v angličtině nebo němčině. Pro ty, kteří neumí anglicky je tedy tato služba nepoužitelná. Ale myslím si, že i pro ty, kteří se teprve učí anglicky, může být služba dobrá pro naučení, protože všechna shrnutí obsahují vždy textovou formu. Proto při poslouchání zvukové stopy, můžete zároveň číst slova a v případě neznalosti, si slovo dohledat označením a vyhledáním. Zvukovou stopu lze také zpomalit pro snadnější poslouchání, nebo naopak zrychlit pro uspoření času.

Druhý problém, na který jsem narazil je, že občas nefunguje dobře synchronizace mezi webovou verzí a mobilní aplikací. Ale to není asi nic, co by se dodatečným vývojem nedalo odstranit.

Shrnutí

Podle mě, každý investor může těžit ze #čtení knih. A pokud teprve začínáte se čtením naučných knih, tahle služba může mít pro vás velký přínos, protože můžete získat rychle široký přehled a také seznam #knih, které si skutečně chcete přečíst celé. Nebo si můžete rychle připomenout již přečtené. Objev služby Blinkist byl pro mě přelomový, protože nyní můžu získat informace ze všech knih, které jsem chtěl přečíst, ale nenašel jsem na ně čas.

---------

Služby, které používám

Na mém blogu také můžete zjistit jaké finanční služby využívám. Například jakou službu používám pro nákup bitcoinu, jakou na utrácení bitcoinu přes visa kartu nebo na spoření s až 8%. Jakou službu používám pro nákup amerických ETF. A z jaké služby jsem nadšený pro vzdělávání a čtení knih.

O mně

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Příspěvek

Pokud byste mě chtěli podpořit, můžete mi třeba za bitcoin koupit kafe. Lightning Network LNURL QR code pro darování libovolné částky:

LNURL podporováno: Blue Wallet, Wallet of Satoshi, Phoenix

Onchain adresa: bc1q5pwqneuucphjgqpqdsyfhlmlaz6cs9w24x3su4

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Mně z blinkistu už asi 2 roky chodí Newsletter, ale nikdy jsem si předplatný nezaplatil. Vaše zkušenost mě ale asi přesvědčí, abych si tu službu zaplatil 😊 ..díky

  +1
  • To jsem rád. Já jsem z této služby opravdu nadšený.

   0
  • @maroun2 navíc to můžu mít k Netflixu jako další doplňek studia angličtiny... z jiného důvodu jsem si taky ani Netflix nepořizoval 😁

   0
  • To určitě může také fungovat, protože vždy je i textová forma a dá se pozastavit a vyhledat slovo ve slovníku.

   0
  • @maroun2 to byla samozřejmě lehká nadsázka. :-) láká mě samozřejmě služba jako taková. Už jenom kvůli tomu, že většinu knih, co jste měl ve screenu jsem četl a vím, že toho kupu zapomenu, takže se hodí i k občasnému osvěžení starých vědomostí...

   +1
  • Škoda jen, že článek má malý dosah. Redakce má pravidla, že nepropaguje články s affiliate linky, což chápu. Ale kvůli malému dosahu(20 zhlédnutí) lidé, které to zajímá přijdou o slevu, která je už jenom dny.

   0