29.01.2021 6 minut čtení

Firstrade: Jak koupit americké ETF

S českým občanstvím není jednoduché nakoupit US ETF. Zde je jedna z možností.

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.

-----------

Článek původně vyšel na mém blogu, kde se můžete i přihlásit k odběru. Také se tam rozvinula diskuze v komentářích o zkušenostech. 

V jednom v předchozích článků jsem popsal Ark Invest a jejich…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • V diskuzi je zmíněno, že u IB lze americká  ETF přímo nakoupit.

  U Interactive Brokers nelze přímo nakoupit ETF obchodovaná v USA !!!

  Výjimka:1) Investor by musel být profesionální klient nebo makléř, pak se na něj směrnice Mifid II nevzthahuje

  2) Máte účet u IB, který byl založen přímo v USA (pravděpodobně jen klienti z dob, kdy pobočka v UK neexistovala)

  Obchodovat lze CFD na ETF případně použít zmíněný fígl s výpisem put opcí

  +1
 • Americka ETF lze nakoupit u jakehokoliv brokera. ktery umoznuje obchodovani s opcemi a to vice zpusoby. Presto, ze primy nakup neni pro obcany eu mozny.

  0
  • No je ještě rozdíl CFD co asi myslíte a opce. Ty mají vždy datum vypršení. Ale v obou případech to není to samé co přímý nákup z různých důvodů.

   0
  • @maroun2 ne nemyslím CFD, a právě datum vypršení je jedním ze způsobů. jak požadovaná ETF dostat legálně do vlastnictví. Ona totiž směrnice eu nemůže zakázat vlastnictví těchto ETF, jen pod záminkou ochrany spotřebitele se snaží znemožnit jejich nabytí. Modelový příklad, ten úplně nejprimitivnější: vypíši opci na dané ETF na ceně, která je pro mne zajímavá (obdoba limitního příkazu), dostávám opční premium a pokud se v době expirace je má opce tkzv. v penězích , jsem přiřazen na ceně kde jsem stejně chtěl nakupovat plus mi zůstává premium. Pokud není opce v penězích tak mi zůstává obdržené premium a mohu celou parádu opět zopakovat. Je to ale jen jedna z mnoha možností jak pomocí opcí nakoupit požadované ETF a podal jsem to hodně zjednodušeně.

   +1
 • @maroun2 díky za článek. To je rozhodně dobrá zpráva, že se dá dostat k americkým ETF. Není tam u toho výběru opravdu žádný poplatek? Zde (https://brokerchooser.com/broker-reviews/firstrade-review) jsem se dočetl, že pokud člověk nevybírá peníze skrze ACH (což je platí pouze pro US občany), je poplatek pro non-US občany 35 USD. To by nemusel být u dlouhodobého investičního horizontu problém, ale bylo by fajn mít v tom jasno. A nevíte náhodou, zda daní dividendy sazbou 15% při použití W-8BEN? Ještě jednou díky za článek 🙏

  0
 • To jsou celkem divoké obstrukce. Přitom ARK lze koupit na eToro, Saxo či IB.

  0
  • Etoro nemám rád, špatné spready. Na diskuzích jsou napsané problémy s daněním. Nic tam nevlastníte, je to celé založené na fonačních derivátech, jestli se nemýlím. A celý ten jejich systém mi přijde jakýsi šedý. Saxo neznám nemůžu hodnotit. IB má dle mého názoru vysoké poplatky. A jestli to nezrušili tak minimální sumu pro vstup. Také jsem si myslel, že to na IB není možné koupit, jestli jo, tak pro větší investory, kteří provádí obchody často, tak to může být lepší alternativa.

   0
  • Případně ještě na Robomarkets...

   0
  • @maroun2 Souhlasím. Model eToro mi přijde nefér vůči jeho klientům. Saxo je druhé Fio jen o něco levnější. IB má nevýhodu 10 dolarového fee. Suma sumárum, pokud chci poslat peníze jen do ARK ETFka, tak se asi musí jít cestou, kterou píšete. Nevím jak jsou na tom Degiro a Lynx.

   0
  • Degiro nepodporuje us ETF. Lynx je odnož IB, tak asi to tam možné bude, ale tam budou také asi poplatky.

   0
  • @mrazjan bohužel jen dočasně... Odpověď z RoboMarkets na můj dotaz. 

   Reálné US ETF zatím lze u RoboMarkets obchodovat. Tato situace se však brzy změní (pravděpodobně během prvního čtvrtletí r. 2021), a to z důvodu absence KIID (klíčových informačních dokumentů) pro EU klienty. Reálné US ETF pak budou dostupné pouze pro profesionální klienty nebo ve formě CFD na ETF pro retailové klienty.

   +1
  • @RozPe Hm, Robomarkets mám právě kvůli ARK a nic jiného tam nedržím....

   0
  • @mrazjan právě jsem chtěl zřídit účet také k vůli ARK, ale asi nebude jiná možnost než výše popsána přes Firstrade. Stejný problém bude nejspíš provázet všechny brokery. CFD viz. etoro nebrat.

   +1
  • @RozPe Obratil jsem se na Fio banku s dotazem a byli mi sděleno, že mohu nakoupit jakékoliv Etf včetně těch, co nemají standardně v nabídce. Tak jsem už šťastným majitelem ARKK ...

   +1
  • @pekneweby No I v článku je napsané, že na fio se to dá taky koupit. Ale mě fio štve hned z několika důvodů.

   0