6 minut čtení

Firstrade: Jak koupit americké ETF

S českým občanstvím není jednoduché nakoupit US ETF. Zde je jedna z možností.

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.

-----------

Článek původně vyšel na mém blogu, kde se můžete i přihlásit k odběru. Také se tam rozvinula diskuze v komentářích o zkušenostech. 

V jednom v předchozích článků jsem popsal Ark Invest a jejich disruptivní strategii investování, která se jim zatím vyplácí. I v reakci na tento článek se diskutovalo, jak vlastně koupit americké ETF, jelikož pro evropského občana to může být problém.

Přišel jsem zatím pouze na 2 brokery, u kterých je možné si s českým občanstvím otevřít účet a americké ETF zde obchodovat. Aktuálně mi přijde jako nejlepší možnost Firstrade, proto jsem se rozhodl sepsat, jaké má výhody.

Firstrade

Firstrade je americká společnost, která je na trhu už od roku 1985, díky tomu se této společnosti dá důvěřovat. Naštěstí pro české občany, se při hledání zákazníků neomezuje pouze na americké uživatele, ale umožňuje se registrovat i mezinárodním uživatelům. Pokud využijete tuto společnost, kromě poměrně přehledného webového rozhraní, získáte i přístup k účtu pomocí mobilní aplikace. Účet je možné založit online na webu. Proces registrace nezabere více než 15 minut. Celý registrační proces pak, včetně schvalování, trvá cca 2 pracovní dny, což je super.

 

Firstrade Poplatky

Jedna z největších výhod je, že veškeré obchody jsou bez poplatků. To je uvedeno i v podmínkách používání. Tuto výhodu ocení především menší investoři, kteří nebudou zatíženi fixními poplatky, který u FIO bývá okolo $9 na jednu transakci. 

Obchodování před trhem a po

Další výhodou je, že můžete obchodovat jak před začátkem obchodních hodin, tak i po skončení. Tato možnost obchodování bývá standardně umožněna pouze velkým investorům, proto považuji za velkou výhodu, že u tohoto brokera má tuto možnost každý.

 

Zaslání ověřovacího kódu

Jediný z problémů, na který jsem narazil, byl u registrace. Při registraci je potřeba ověření telefonního čísla. Bohužel, nepodařilo se mi vygenerovat sms kód na můj mobil. Naštěstí tu mají možnost si nechat ověřovací kód zatelefonovat automatem. Číslo je vám nadiktováno do telefonního sluchátka a stačí ho odposlechnout a přepsat do formuláře. Po tomto drobném zádrhelu už jsem na další problém nenarazil. Pokud vám i tato možnost nefunguje, je možné využít službu pro dočasné americké telefoní číslo pro přijetí sms: mytempsms.com. Jedná se ale o veřejné čísla a po dokončení registrace je nutné číslo změnit.

Nevýhody Firstrade

Bohužel, i tato služba má své mouchy. U Firstrade je to možnost vložení prostředků pouze přes bankovní transakci wire. Tato transakce se vždy pojí s poplatkem, ale můžete zvolit banku, kde je tento poplatek nízký, například AirBank. Tato nevýhoda není tak velká, jak se může zdát, protože tento poplatek zaplatíte pouze jednou, když si posíláte peníze na Firstrade. Jakmile budete mít peníze na Firstrade, další poplatky už platit nebudete. Pouze zase při výběru.

Při převádění korun na dolary můžete narazit na další problém. Peníze nejde převést přímo z Revolutu na Firstrade, ale můžete si založit bankovní účet v USD třeba u AirBank a převést koruny na dolary na Revolutu a bankovní účet u AirBank využít jenom jako prostředníka pro přeposlání z Revolutu.

Pro někoho může být další nevýhodou, že uživatelské prostředí je pouze v angličtině.

Jakého brokera si zvolit

Kromě popsaného Firstrade je možné americké ETF koupit také na Fio e-brokeru, který ale má několik nevýhod. A to především vysoké poplatky za každý obchod okolo $9, tedy nákup i prodej, také má fio nevýhodný kurz na měnové převody a jejich platforma je pro dnešní standardy nevyhovující. Kvůli těmto důvodům jsem hledal a našel Firstrade, který v je několika ohledech lepší než Fio. A Fio bych doporučil pouze lidem, kteří neumí vůbec anglicky a byli by příliš ztracení na uživatelském prostředí s angličtinou.

Tento článek jsem napsal, protože doufám, že někomu pomůže vyřešit problém s nákupem amerických ETF, který jsem i já sám dříve řešil.

#etf #usa #broker #firstrade 

---------

Tento článek není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Služby, které používám

Na mém blogu také můžete zjistit jaké finanční služby využívám. Například jakou službu používám pro nákup bitcoinu, jakou na utrácení bitcoinu přes visa kartu nebo na spoření s až 8%. Jakou službu používám pro nákup amerických ETF. A z jaké služby jsem nadšený pro vzdělávání a čtení knih.

O mně

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Příspěvek

Pokud byste mě chtěli podpořit, můžete mi třeba za bitcoin koupit kafe. Lightning Network LNURL QR code pro darování libovolné částky:

LNURL podporováno: Blue Wallet, Wallet of Satoshi, Phoenix

Onchain adresa: bc1q5pwqneuucphjgqpqdsyfhlmlaz6cs9w24x3su4

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • V diskuzi je zmíněno, že u IB lze americká  ETF přímo nakoupit.

    U Interactive Brokers nelze přímo nakoupit ETF obchodovaná v USA !!!

    Výjimka:1) Investor by musel být profesionální klient nebo makléř, pak se na něj směrnice Mifid II nevzthahuje

    2) Máte účet u IB, který byl založen přímo v USA (pravděpodobně jen klienti z dob, kdy pobočka v UK neexistovala)

    Obchodovat lze CFD na ETF případně použít zmíněný fígl s výpisem put opcí

    +1
  • Americka ETF lze nakoupit u jakehokoliv brokera. ktery umoznuje obchodovani s opcemi a to vice zpusoby. Presto, ze primy nakup neni pro obcany eu mozny.

    0
    • No je ještě rozdíl CFD co asi myslíte a opce. Ty mají vždy datum vypršení. Ale v obou případech to není to samé co přímý nákup z různých důvodů.

      0
    • @maroun2 ne nemyslím CFD, a právě datum vypršení je jedním ze způsobů. jak požadovaná ETF dostat legálně do vlastnictví. Ona totiž směrnice eu nemůže zakázat vlastnictví těchto ETF, jen pod záminkou ochrany spotřebitele se snaží znemožnit jejich nabytí. Modelový příklad, ten úplně nejprimitivnější: vypíši opci na dané ETF na ceně, která je pro mne zajímavá (obdoba limitního příkazu), dostávám opční premium a pokud se v době expirace je má opce tkzv. v penězích , jsem přiřazen na ceně kde jsem stejně chtěl nakupovat plus mi zůstává premium. Pokud není opce v penězích tak mi zůstává obdržené premium a mohu celou parádu opět zopakovat. Je to ale jen jedna z mnoha možností jak pomocí opcí nakoupit požadované ETF a podal jsem to hodně zjednodušeně.

      +1
  • @maroun2 díky za článek. To je rozhodně dobrá zpráva, že se dá dostat k americkým ETF. Není tam u toho výběru opravdu žádný poplatek? Zde (https://brokerchooser.com/broker-reviews/firstrade-review) jsem se dočetl, že pokud člověk nevybírá peníze skrze ACH (což je platí pouze pro US občany), je poplatek pro non-US občany 35 USD. To by nemusel být u dlouhodobého investičního horizontu problém, ale bylo by fajn mít v tom jasno. A nevíte náhodou, zda daní dividendy sazbou 15% při použití W-8BEN? Ještě jednou díky za článek ?

    0
  • To jsou celkem divoké obstrukce. Přitom ARK lze koupit na eToro, Saxo či IB.

    0
    • Etoro nemám rád, špatné spready. Na diskuzích jsou napsané problémy s daněním. Nic tam nevlastníte, je to celé založené na fonačních derivátech, jestli se nemýlím. A celý ten jejich systém mi přijde jakýsi šedý. Saxo neznám nemůžu hodnotit. IB má dle mého názoru vysoké poplatky. A jestli to nezrušili tak minimální sumu pro vstup. Také jsem si myslel, že to na IB není možné koupit, jestli jo, tak pro větší investory, kteří provádí obchody často, tak to může být lepší alternativa.

      0
    • Případně ještě na Robomarkets...

      0
    • @maroun2 Souhlasím. Model eToro mi přijde nefér vůči jeho klientům. Saxo je druhé Fio jen o něco levnější. IB má nevýhodu 10 dolarového fee. Suma sumárum, pokud chci poslat peníze jen do ARK ETFka, tak se asi musí jít cestou, kterou píšete. Nevím jak jsou na tom Degiro a Lynx.

      0
    • Degiro nepodporuje us ETF. Lynx je odnož IB, tak asi to tam možné bude, ale tam budou také asi poplatky.

      0
    • @mrazjan bohužel jen dočasně... Odpověď z RoboMarkets na můj dotaz. 

      Reálné US ETF zatím lze u RoboMarkets obchodovat. Tato situace se však brzy změní (pravděpodobně během prvního čtvrtletí r. 2021), a to z důvodu absence KIID (klíčových informačních dokumentů) pro EU klienty. Reálné US ETF pak budou dostupné pouze pro profesionální klienty nebo ve formě CFD na ETF pro retailové klienty.

      +1
    • @RozPe Hm, Robomarkets mám právě kvůli ARK a nic jiného tam nedržím....

      0
    • @mrazjan právě jsem chtěl zřídit účet také k vůli ARK, ale asi nebude jiná možnost než výše popsána přes Firstrade. Stejný problém bude nejspíš provázet všechny brokery. CFD viz. etoro nebrat.

      +1
    • @RozPe Obratil jsem se na Fio banku s dotazem a byli mi sděleno, že mohu nakoupit jakékoliv Etf včetně těch, co nemají standardně v nabídce. Tak jsem už šťastným majitelem ARKK ...

      +1
    • @pekneweby No I v článku je napsané, že na fio se to dá taky koupit. Ale mě fio štve hned z několika důvodů.

      0
    • @ maroun2 Do you know about trading broker platforms! My friend has suggested me https://tradingbrokers.com/ ! But i am very curios bout others

      0