Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
28.01.2021 5 minut čtení

Inflace sice pojídá naše úspory, ale špatným rozhodováním se dá ztratit mnohem více

Ačkoli míra inflace v Česku patří mezi nejvyšší v Evropě a je nad cílem České národní banky, přesto úroveň kolem 3,2 % nepředstavuje žádnou tragédii, nemá-li prudce vzestupný trend, a to v našem případě nemá...

Ačkoli míra inflace v Česku patří mezi nejvyšší v Evropě a je nad cílem České národní banky, přesto úroveň kolem 3,2 % nepředstavuje žádnou tragédii, nemá-li prudce vzestupný trend, a to v našem případě nemá. Pravdou však je, že inflace kolem 3 % bývá zpravidla typická pro období vysokého ekonomického růstu, a nás – stejně jako celý svět –potkala naopak bezprecedentní společenská a ekonomická situace provázená hospodářským propadem. Ceny tak rostly, i když jsme si pohoršili, a to pochopitelně není pozitivní zpráva. Na druhou stranu, pro úspory běžné domácnosti není ani v takové situaci 3% inflace fatální pohromou.

Řekněme, že pro 50 tisíc korun na běžném účtu znamená taková inflace ztrátu zhruba 1600 korun za rok. Co je to například proti ztrátě zaměstnání? Nebo nástupu na dlouhodobou nemocenskou, když pacientovi chybí dobrá pojistka? Naskýtá se proto otázka, zda nám „poplatek“ ve výši 1600 korun ročně prostě nestojí za to, když máme takové prostředky neustále k dispozici.

Je totiž jen málo finančních nástrojů, které nám bezrizikově zajistí výnos odpovídající inflaci. A ještě méně těch, které nás neomezují podmínkami, zejména disponibilitou. Kupříkladu aktuální stavební spoření nám může ročně s jistotou vynést 3 %, ale jen pro částku pohybující se kolem 20 tisíc korun vkladu ročně na osobu a právě s podmínkou doby, po kterou musíme povinně spořit. A vzhledem k tomu, že úrok je fixní, stejně jako míra státní podpory, nejsme ani tímto produktem nijak zajištěni proti situaci, kdyby inflace začala dále narůstat.

Nejlépe by proti inflaci měl občana bezrizikově zajistit protiinflační Dluhopis Republiky emitovaný ministerstvem financí. Investovaných 50 tisíc korun tak může hned po prvním roce vynést oněch 1600 korun, které by jinak pozřela inflace. Tyto dluhopisy, respektive výnosy z nich už dokonce nemají být zdaněny, a dají se upisovat i přímou formou online, která je bezpoplatková. I tady je však „háček“, respektive omezení – dluhopisy mají splatnost 6 let. Lze sice požádat o předčasné splacení, a i to je bez poplatku, nicméně jeho termín je jen jednou ročně, čili také zde máme omezení disponibility.

V investování pochopitelně platí přímá úměra mezi potenciálním výnosem a mírou rizika. Začátečníci na trhu si ji často neuvědomují a díky například dobré výkonnosti různých investičních či penzijních fondů v minulosti předpokládají, že si na slušný výnos sáhnou i v budoucnu. To se nemusí povést a pak počítají ztráty, které mohou vysoce přesáhnout ona tři procenta, která by vykázali v případě „nečinnosti“.

Řada drobných investorů se nejdřív musela spálit, než pochopila, že investováním svých skromných úspor zázračně nezbohatne. A řada z nich také pochopila, že k majetku se spíše dopracují, když se budou namísto „investiční bokovky“ soustředit na svou hlavní práci.

Jinou kategorií jsou ovšem ti, které finanční trh opravdu zajímá a chtějí se mu věnovat více, než se jen jednou měsíčně podívat na graf burzy, kolik vydělali či prodělali. Pokud mezi ně patříte, sledujte mé příspěvky, příště se budu věnovat právě vám, začínajícím obchodníkům na kapitálovém trhu.

Pro ostatní, kteří mají třeba oněch volných 50 tisíc na účtu, a jsou vystresovaní – i třeba z různých reklam finančních poradců – že jim je inflace hned slupne jako malinu, pokud je rychle nevloží do nějakého finančního aktiva, mám pak radu, aby zůstali v klidu a s trpělivostí vyčkali, až přijde jejich příležitost či potřeba.

@annakuhnova_oxczechia, Jednatelka OX Czechia 

Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76,44 % účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

Právní: OX Czechia s.r.o. je registrovaným vázaným zástupcem společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd. (dříve OX Capital Markets Ltd.) a neuzavírá obchody s kótovanými akciemi mimo regulovaný trh se sídlem v členském státě Evropské unie nebo mnohostranný obchodní systém se sídlem v členském státě Evropské unie ve smyslu ust. § 16c, zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů., která je pod dohledem Kyperské komise pro cenné papíry (CySec) od CIF 242/14. OX Czechia s.r.o. je registrována také u České národní banky.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím